Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Soldiers at War
Autor: Czarny Smok Szopy; Redakcja: Ksch
 12-12-2004, 11:37
 Czarny Smok Szopy
 5818 x przeczytano

"Soldiers at War"


Gra „Soldiers at War” jest osadzona w realiach II wojny światowej. Rozgrywka toczy się w systemie turowym. Dużym minusem gry jest odtworzenie działań tylko wydzielonymi oddziałami na froncie zachodnim w latach 1943-1945. Ponadto w trybie kampanii możliwość dowodzenia została zawężona tylko do wojsk amerykańskich. Jednakże pod względem lokacji przedstawia się on całkiem ciekawie. W 15 misjach (i trzech dodatkowych w rodzaju „zasadzki”) będziemy przemierzać dużą część krajów basenu Morza Śródziemnego i Europy Zachodniej. Walki toczą się m.in. na pustyniach Tunezji, we włoskich górach, w miasteczkach Francji i oczywiście w Niemczech. Co ważne, każdą z misji wchodzących w skład kampanii, można rozegrać osobno.

W trybie pojedynczych misji możemy już za to wybrać stronę, którą będziemy prowadzić w bój. Do naszej dyspozycji są: Amerykanie, Niemcy, Włosi, Francuzi (partyzanci) oraz Cywile.

Główne zadanie, dowodzenie i misje
W każdej misji, naszym zadaniem jest dowodzenie drużyną składającą się z ośmiu ludzi, którą wybieramy z jednego plutonu. Wszyscy nasi podkomendni mogą wykorzystywać swoje punkty akcji na różne sposoby: chodzenie, czołganie, bieganie, rzucanie granatami, strzelanie, przeszukiwanie zwłok itp. Ruchy, których nie wykorzystamy mogą nam pozwolić na prowadzenie ognia obronnego w trakcie tury przeciwnika.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wezwania podczas starć wsparcia artyleryjskiego lub lotnictwa, a na polu walki wykorzystywania unieruchomionych czołgów.

Misje wymagają od gracza wykonania konkretnych zadań. Jedne z najprostszych to wyeliminowanie wszystkich przeciwników. Bywają też cele bardziej złożone np. zniszczenie określonego obiektu lub uwolnienie zakładników. Zadania można więc umownie podzielić na niewymagające myślenia oraz te, które żądają wysiłku naszych szarych komórek. Bardzo ważny jest optymalny wybór składu naszej drużyny. Ale o tym dalej....

Autorzy wymyślili ponadto kilka indywidualnych scenariuszy rozgrywki w trybie multiplayer, a dla lubiących projektowanie i zabawę przygotowali również edytor misji.

Moim skromnym zdaniem "najsłodsze" w całym „Soldiers at War” jest przejście kampanii od początku do końca.

Nasi podkomendni i ich wyposażenie
Przedstawię Wam teraz optymalny skład drużyny, który pozwala na skuteczne wykonanie większość misji w grze. Drużyna powinna się składać z erkaemisty, radiotelegrafisty, fizylierów uzbrojonych w broń maszynową, strzelca wyborowego oraz żołnierza z karabinkiem z nasadką na granaty. Jeśli nie chcecie działać według schematu możecie również poeksperymentować stworzoną przez Was drużyną w kilku misjach i sprawdzić czy jest rzeczywiście dobra.

Należy wiedzieć, że każdy żołnierz posiada na wyposażeniu właściwą mu broń główną i nie możemy jej zmienić. Jest tylko opcja wyposażenia go w dodatkowe przedmioty typu: granaty, wykrywacze metalu itp.

Realizm i grafika
Tu już jest trochę gorzej. W grze nie zachowano pełnego realizmu. Po rzucie granatem ginie tylko ten żołnierz, który został nim bezpośrednio trafiony. Nie ma żadnych odłamków, co jest fatalnym niedopatrzeniem. Rozśmieszył mnie też pistolet maszynowy, który efektywnością i zasięgiem strzału przewyższał karabinek snajperski.

Bardzo „interesujący” był niemiecki cekaem, którego obsługiwał tylko jeden żołnierz. Jestem ciekawa, jakim cudem potrafił tak szybko i sprawnie strzelać, skoro musiał jeszcze sam przeładowywać amunicję. Kto wie, może był to wynik niemieckich eksperymentów przeprowadzanych na ludziach?
Tak na marginesie, ckm obsługiwało przeważnie dwóch żołnierzy w przeciwieństwie do rkm-u, do którego, jako karabinu ręcznego, wystarczał jeden człowiek. Taka drobna ciekawostka...

System turowy to według mnie chyba najgorsze rozwiązanie dla tego typu gier. W istocie nie odpowiada on realiom prawdziwej bitwy. Nie ma niestety mowy o ruchomej obronie, kontrataku, nie doświadczymy nieoczekiwanego ataku przeciwnika czy nieprzerwanych walk ulicznych w trakcie zdobywania miast. Powoduje to poważne osłabienie dynamiki gry.

Moja ocena...
Ostatecznie uważam więc, że gra „Soldiers at War” warta jest uwagi tylko zatwardziałych wielbicieli gatunku. Jeśli ktoś chce się po prostu pobawić w II wojnę światową, to się zawiedzie. Tury i braki graficzne popsuły, moim zdaniem, efektywny klimat gry, która z początku przypadła mi do gustu. Radzę zatem – odłóżcie lepiej „Soldiers at War” na sklepowe półki, bo nie warta jest szczególnego zainteresowania.
Nikola Adamus


Redakcja: Ksch

Komentarze:


 
30-11-2005, 14:53 |
gra taka sobie


 
28-11-2005, 18:34 |
w czterech słowah nie ma lepszej grySkomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   Witamy w serwisie II Wojna Światowa.

wwii.valkiria.net

* * *

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą aktualizacją serwisu II Wojna Światowa:

"Historia drugiej wojny światowej 1939-1945" - recenzja książki
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-SklepieCzy zauważyłaś/eś zmianę w szybkości działania serwisu?

Tak. Działa znacznie szybciej.
8  Głosów (36%)
Tak. Jest OK.
3  Głosów (13%)
Nie. Działa tak samo.
2  Głosów (9%)
Nie. Działa wolniej.
4  Głosów (18%)
Nie mam zdania.
5  Głosów (22%)

Ankieta wygasła

Archiwalne

Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 43

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3368867
Dziś gości: 25
Ten miesiąc: 2334
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 173