Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Opowiadania z Doliny Muminków - recenzja
24-12-2007, 07:53 | 3184 x przeczytano | KGB

Wydanie kolekcjonerskie Opowiadań z Doliny Muminków, popularnej skandynawskiej pisarki Tove Jansson ukazało się w tym roku nakładem Naszej Księgarni. Główni bohaterowie są doskonale znani wszystkim czytelnikom, i choć uczucia z nimi związane są bardzo różne, nie znam osoby, której Muminki byłyby obojętne.

Tomik składa się z dziewięciu opowiadań, opisujących niezwykłe przygody równie niezwykłych mieszkańców Doliny. Już od pierwszych stron małe, sympatyczne trolle zapraszają nas do swego baśniowego świata i doprawdy nie sposób się w niego nie zagłębić bez reszty. Poznajemy tu problemy, jakich Włóczykij doświadcza podczas układania piosenki na powitanie wiosny, dowiadujemy się co stało się ze smokiem, znalezionym przez Muminka oraz gdzie i z jakiego powodu Tatuś Muminka zdecydował się wyruszyć w podróż. Przeczytamy również wzruszającą historię Paszczaka, który kochał ciszę oraz chwytającą za serce opowieść o Wigilii w Dolinie Muminków i najpiękniejszej z choinek.

Każde opowiadanie ma swój głębszy sens, co sprawia, iż czytanie ich dzieciom nie jest jedynie sposobem na przyjemne spędzenie wolnego czasu, ale również formą nauki i wpajania pewnych zachowań. Opowieści emanują ciepłem i spokojem. Każda z nich uczy jak wielkimi i cennymi wartościami są przyjaźń, zrozumienie, potrzeba dzielenia się i rezygnacji z własnych przyjemności, jak ważne w życiu są rodzinny dom i ukochane osoby, co dalece odbiega od treści wtłaczanych naszym maluchom przez telewizję i brutalne kreskówki. Niektóre historie mogą się jednak wydać zbyt drastyczne dla młodszych dzieci, (np.: o niewidzialnym dziecku, któremu widać tylko nóżki i dzwoneczek zawieszony na szyi), dlatego książeczkę polecam raczej pociechom starszym, posiadającym już pewne doświadczenia w tej materii. Należy również wspomnieć nieopisany talent autorki do przemawiania prostym i jakże uroczym językiem dzieci, który czyni te opowiadania niezwykłymi i wyjątkowymi.

Opowiadania z Doliny Muminków są ilustrowane i wydane w twardej oprawie, co jest niewątpliwie ogromnym plusem. Duży druk jest z kolei świetnym rozwiązaniem dla starszych dzieci, które z powodzeniem mogą próbować własnych sił w samodzielnym czytaniu. Jedynym maleńkim mankamentem tomiku jest jakość papieru, na jakim został on wydrukowany.

Podsumowując, Opowiadania z Doliny Muminków, jak zresztą wszystkie inne historie Tove Jansson są rewelacyjnym prezentem zarówno dla małych jak i dużych. Przenosząc czytelnika w inny, prosty i szczery świat, pozwalają choćby na chwilę zapomnieć o codziennych problemach i troskach dorosłego życia. A jeśli chodzi o dzieci, to gdzie będzie im lepiej niż w Dolinie Muminków? Zdecydowanie polecam!

 
Autorka: Katarzyna „KGB” Górka-Byrska
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski 

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Opowiadania z Doliny Muminków 
Tytuł:
Opowiadania z Doliny Muminków
Autorka: Tove Jansson
Ilustracje: Tove Jansson
Tłumaczenie: Irena Szuch-Wyszomirska
Liczba stron: 216
Format: 118 x 180 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-10-11298-9

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Listopad 2007
Cena  
29.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
100%
 
Ocena końcowa: 100%
 

 


 
25-12-2007, 20:13 | Sharn | Komentarzy w sumie: 1070
Dziwna, bo z przeznaczeniem na Juniorka, ale skoro to klasyka, to postanowiłem wrzucić i na V ;]


 
25-12-2007, 09:17 | Blaksad | Komentarzy w sumie: 8
"Pierwsze koty za płoty" - trochę dziwna recenzja ;-)


 
24-12-2007, 12:04 | Hipiss | Komentarzy w sumie: 650
Nie wiedziałeś?
A zgadnij kim był Bobek :P


 
24-12-2007, 10:49 | Sharn | Komentarzy w sumie: 1070
To ja już wszystko rozumiem. Nie wiedziałem, że te małe stworki są trollami. Ale coś musiało być na rzeczy, bo nigdy ich nie lubiłem. W końcu zostałem oświecony!


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.