Lewiatan autorstwa Scotta Westerfelda jest jego pierwszą powieścią pod prawdziwym nazwiskiem, wcześniej tworzył jako Ghost writer przez co nie może się przyznać, które dzieła należą do niego. Jednak wiadomo już, że pięć książek z serii Gęsia Skórka zostały napisane jego ręką.
Akcja Lewiatana umiejscowiona jest w Europie w roku 1914 po zabójstwie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Westerfeld przedstawia nam alternatywny obraz I Wojny Światowej w której stronami konfliktu są zwolennicy genetyki (Darwiniści - odpowiednik państw Ententy) i zwolennicy maszyn (Chrzęsty – odpowiednik państw centralnych).
Głównych bohaterów jest dwoje: syn arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Aleksander, który musi uciekać z pałacu gdy jego rodzice zostają otruci i młoda Szkotka Deryn, która udaje chłopca po to by wstąpić do brytyjskich Sił Powietrznych. Ponadto występuje mnogość charakterów drugoplanowych, których los jest ściśle związany z jednym z głównych bohaterów.
Co więcej Westerfeld stworzył świat w którym dzięki genetycznie zmodyfikowanym mieszkańcom mórz można toczyć bitwy podniebne dodatkowo z drugiej strony konfliktu spotykamy maszyny bojowe rodem z gwiezdnych wojen (może bardziej od nich zabytkowe) Bitwy naziemne i podniebne, pościgi – to tylko przedsmak tego co czeka na czytelnika.
Akcja skacząca od ucieczki Aleksandra z pałacu, aż do perypetii Deryn nie daje czytelnikowi wytchnienia, jednakże odbiorcę płci męskiej może razić zachowanie Aleksandra – chłopca który żył w złotej klatce, a teraz może zmienić losy świata…
Lewiatan niewątpliwie przedstawia ciekawą i alternatywną wizję I Wojny Światowej. Czytelnik przeżywa wraz z Aleksandrem śmierć jego rodziców i szok związany z historią miłości Zofii i Franciszka Ferdynanda.
|