Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Księga Całości #3: Grombelardzka Legenda #2 - recenzja
11-02-2010, 13:33 | 4469 x przeczytano | Ardelin

Drugi tom Grombelardzkiej Legendy Feliksa W. Kresa przenosi nas z serca gór do Grombu, stolicy Drugiej Prowincji. W części tej mniej jest włóczęg po bezdrożach i groźnych rozbójników, bo Król Gór opuścił swoje włości, żeby zasmakować spokojnego i wygodnego życia w Dartanie, a Karenira, słynna Pani Gór, jest już kobietą w sile wieku, przedwcześnie postarzałą i trochę znużoną trudami życia. Ale nie oznacza to, że Grombelard zmienił się w sielankową krainę, mlekiem i miodem płynącą. Wręcz przeciwnie.

Zniknięcie Basergora-Kragdoba i jego kociego zastępcy zmieniło układ sił w Górach Ciężkich. Kaga, do niedawna podwładna Kragdoba, nie ma się już kogo obawiać i zuchwale sięga po władzę nad grombelardzkimi rzezimieszkami. A ponieważ nie posiada charyzmy Króla Gór, podporządkowuje sobie ludzi strachem i przemocą. Jej dzikość i okrucieństwo powodują, że przylega do niej przydomek Hel-Krehiri - Pani Łez. Lecz to dopiero początek kłopotów.

W górach zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a na ulicach miast panuje zamęt. Powiada się, że Łowczyni postradała rozum w walce z wrogą potęgą. Słychać pogłoski, że najlepszy koci oddział grombelardzkiej gwardii przepadł bez śladu gdzieś w górach. Niepokój szerzy się w prowincji, podczas gdy Książę Przedstawiciel N.R.M. Ramez jest zupełnie bezczynny i tylko godzinami przesiaduje w swojej komnacie, w której podobno studiuje tajemnicze księgi...

Druga część Grombelardzkiej Legendy wydaje się odrobinę lepsza od swojej poprzedniczki. Przede wszystkim więcej tu napięcia i trochę więcej spójności, co wszystkich miłośników Kresa powinno ucieszyć. Dodatkowo, ciekawie przedstawiona jest sprawa przemijania. Karenira, którą poznaliśmy jako młodą, niedoświadczoną panią oficer, jest teraz dojrzałą kobietą i na wiele spraw patrzy inaczej niż poprzednio. Ale nie tylko ona się zmieniła. Zmienił się cały świat. Starzy przyjaciele są daleko, góry nie są już takie jak dawniej, a wszystko, czego Kara dokonała w swym życiu, zaczyna pomału zmieniać się w legendę. Grombelardzką Legendę.

Ale to oczywiście jeszcze nie koniec historii. Wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi, a niebanalne życie Pani Gór potrzebuje przecież niebanalnego podsumowania. Tym bardziej, że jej los jest na zawsze związany z tym mokrym, kamienistym krajem i... z Prawami Całości. Dlatego też warto sięgnąć po kolejny tom mrocznej sagi Feliksa W. Kresa. Teraz, kiedy ważą się losy Grombelardu. 

 
Autorka: Natalia „Ardelin” Wójciak
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski
 
Dziękujemy wydawnictwu MAG za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
 

Księga Całości #3: Grombelardzka Legenda #2Tytuł: Księga Całości #3: Grombelardzka Legenda #2
Autor: Feliks W. Kres
Seria: Księga Całości
Oprawa: miękka
Wymiary: 135 x 205 mm
ISBN: 978-83-7480-137-9 

Zobacz recenzję: Księga Całości #1: Północna granica
Zobacz recenzję: Księga Całości #2: Król Bezmiarów
Zobacz recenzję: Księga Całości #3: Grombelardzka Legenda #1


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
 Mag
Premiera  
 Sierpień 2009
Cena  
35.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
65%
 
Ocena końcowa: 65%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.