Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Piękne istoty - recenzja
08-12-2010, 22:58 | 6520 x przeczytano | Ardelin

Piękne istoty to debiut pisarskiego duetu – Kami Garcii i Margaret Stohl. Pierwsza z nich jest nauczycielką, druga – studiowała kreatywne pisanie, czyli (co Europejczykom może wydać się dość osobliwe) jest pisarzem z wykształcenia. Obie postanowiły zabrać czytelników w podróż do pełnego przesądów sennego miasteczka na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie życie toczy się powoli i bez niespodzianek. A przynajmniej... tak było do tej pory.

Bo tego roku do Gatlin przyjeżdża nowa uczennica, która zdecydowanie wyróżnia się z tłumu. Ma czarująco zielone oczy, włosy ciemne jak bezchmurna noc, ubiera się co najmniej oryginalnie i pisze wiersze. Ethan Wate z miejsca zakochuje się w dziewczynie, wydając tym samym wojnę wszystkim konserwatywnym i uprzedzonym mieszkańcom miasteczka, którzy nie lubią, gdy ktoś zbytnio wychyla się z tłumu. A nowa przybyszka wychyla się bardzo. Nie dość, że osiedla się w Ravenwood, posiadłości starego Macona, odludka, który od lat nie opuszcza swojego domu, to jeszcze ledwo co pojawia się w szkole, już tłucze szybę w jednej z klas! Oj, szykują się kłopoty...

Ale jakie kłopoty czekają na bohaterów Pięknych istot, czytelnik nawet się nie domyśla. Bo jest tu i klątwa, i rodzinne tajemnice, i magia rodem z dusznej Karoliny Południowej. I niech nikt nie da się zwieść tytułowi, porównaniom do Zmierzchu Stephenie Meyer i temu, że ostatnio na topie są historie z wampirami. Ta książka to nie powtórka z rozrywki, nie znajdziecie tu krwiopijców, a co najwyżej Obdarzonych. Ale żeby dowiedzieć się, kim rzeczeni Obdarzeni są – musicie sięgnąć po książkę Garcii i Stohl.

Myślę, że porównywanie Pięknych istot do Zmierzchu jest odrobinę nietrafione. Z cyklem Meyer powieść ma tyle wspólnego, że kierowana jest do podobnej grupy wiekowej i napisana prostym, jasnym językiem, a całość jest lekką historią z odrobiną magii, grozy i romansu. Sądzę jednak, że duża część fanek Edwarda i Belli będzie zadowolona z lektury, a być może nawet ucieszy się z odrobiny świeżości na rynku zdominowanym przez wampiry. Może już czas trochę odpocząć od tego tematu i zgłębić tajemnice gościnnego południa?

Książka jest dobrym wyborem na ciepłe, leniwe wieczory albo jako środek na odprężenie po całym dniu w szkole. Dobrze się ją czyta, lecz nie sądzę, aby stała się sukcesem na miarę Harry'ego Pottera czy Zmierzchu.  Lecz historie o nastoletnich kochankach, stawiających razem czoła wielkiemu niebezpieczeństwu i będących ze sobą pomimo sprzeciwu otoczenia chyba nigdy nie wychodzą z mody. Każdy więc, kto chciałby jeszcze raz przeżyć podobną przygodę, a komu podobały się książki Charlaine Harris i Cassandry Clare, powinien sięgnąć i po Piękne istoty.


Autorka: Natalia „Ardelin” Wójciak
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski 

Dziękujemy wydawnictwu Łyński Kamień za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Piękne istotyTytuł: Piękne istoty
Autorkii: Kami Garcia, Margaret Stohl
Tytuł oryginału: Beautiful Creatures
Tłumaczenie: Irena Chodorowska
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-927607-2-6


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Maj 2010
Cena  
39.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
55%
 
Ocena końcowa: 55%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.