Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Nakręcana dziewczyna - recenzja książki
28-02-2011, 11:15 | 7348 x przeczytano | Fenrir
Prezentujemy recenzję książki Paola Bacigalupiego pt. Nakręcana dziewczyna / Pompa nr 6, która pojawiła się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Mag. Autorem tekstu jest debiutujący na naszych łamach Dawid "Fenrir" Wiktorski. Ocena 90%.

Jeśli chodzi o ambitną literaturę fantastyczną, można powiedzieć krótko: ta półka zdycha. Czytelnik jest zalewany z każdej strony toną masowego śmiecia, zwanego przez marketing "paranormalami". I nie oszukujmy się – większość takich książek pochodzi zza oceanu, z kraju Wujka Sama. Dlatego też książce Paola Bacigalupiego należy bezsprzecznie przyznać miano naprawdę ogromnego diamentu. To miano należy mu się jak psu kość!

Dzieła Bacigalupiego określane są jako "ekologiczna fantastyka". Wytłumaczenie tego fenomenu jest proste – genetyka i biologia są hobby autora, co odcisnęło widoczne piętno na jego twórczości. Wszystko jest tu przesycone genetyką i efektami dążeń ludzkości do doskonałości. Świat jest nękany przez gigantyczne klęski żywiołowe, zaś ludność musi radzić sobie z dziesiątkami chorób, które sukcesywnie niszczą uprawy wszelkich roślin. Na dodatek choroby te nieustannie mutują, co sprawia, że genhakerzy toczą nieustanną walkę z czasem. Albo wynajdą roślinę odporną na kolejną chorobę, albo widmo głodu pogłębi się jeszcze bardziej. Ale to nie dziwne w świecie, gdzie psa macie szansę zobaczyć tylko w zoo…

Nakręcana dziewczyna/Pompa nr 6 to właściwie dwie książki w jednej. Pierwszy tytuł to powieść, zaś Pompa to zbiór kilku opowiadań, bardziej lub mniej powiązanych z powieścią. Właśnie opowiadania stanowią idealny wstęp do Nakręcanej dziewczyny, bez potrzeby wyjaśniania kolejnych zjawisk, którymi uraczy nas autor. Nie ma co ukrywać – opowiadania w założeniu miały szokować. I spełniają swoją rolę doskonale. Naprawdę, niejednokrotnie zaklniecie ze zdumienia, widząc kolejne wymysły ludzi. Że wspomnę tu tylko o wykorzystywaniu ludzi jako instrumentów muzycznych przez modyfikowanie całych ich organizmów, czy podawanie wędlin z ludzi na przyjęciu. Nie, tego tekstu nie da się bezmyślnie przeczytać. Nakręcana dziewczyna jest już tylko rozwinięciem, może mniej szokującym, ale nadal potrafi wprawić czytelnika w osłupienie.

Książka została wydana przez wydawnictwo MAG w serii Uczta wyobraźni. Twarda okładka (ilustracja idealnie pokazuje kompozycję tradycyjnej, wschodniej kultury z wszechobecnym kapitalizmem), szyte kartki i dobrej jakości papier. Całość ma "tylko" siedemset stron, co wynikiem imponującym nie jest. Jeśli ktoś ma wrażenie, że zdoła przeczytać tą książkę w dwa wieczory, jest w grubym błędzie. Tekstu jest naprawdę dużo, a na dodatek lektura wymusza na czytelniku nieustanną refleksję na temat tego, co właśnie zdołał przeczytać. Możecie zarezerwować na lekturę minimum kilkanaście godzin.

Podsumować pozycję można tylko jednogłośnie. Nakręcana dziewczyna/Pompa nr 6 w pełni zasłużyła na prestiżowe nagrody, które zostały jej przyznane. Już dawno nie było w Polsce fantastyki, która naprawdę zmusza do myślenia. Gorąco polecam!


Dawid "Fenrir" Wiktorski

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
 Mag
Kategoria  
 Powieść
Platforma  
 

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

 


 
28-02-2011, 15:46 | Fenrir | Komentarzy w sumie: 18
+ 5 do zajebistości, dodatkowy skill "Grafomaństwo", + 1 LVL :P


 
28-02-2011, 11:33 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4706
Świetnie napisany tekst! Gratuluję debiutu! :)


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.