Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Dopóki mamy twarze - recenzja
02-11-2011, 22:53 | 2675 x przeczytano | tigri

Ostatnimi czasy miałam okazję przeczytać książkę C.S. Lewisa pod tytułem Dopóki mamy twarze. Powieść tę chciałam dorwać w swoje łapki już od jakiegoś czasu, jednak dopiero teraz było to możliwe.

Książka, wydana przez wydawnictwo Esprit, w języku polskim ukazała się po raz pierwszy. Wydanie stoi na wysokim poziomie. Zadbano tu o wszystko – od rodzaju papieru po oprawę graficzną. Okładka jest kolorystycznie bardzo prosta, ale pasuje do klimatu historii. Ogólnie cała oprawa zachęca do sięgnięcia po tą pozycję.

Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę podczas czytania książki, jest fakt, iż napisana ona została na kanwie baśni, jednak z wyraźnym przekazem dla dorosłych, a nie dla dzieci. Jak to w baśniach bywa, główną bohaterką jest księżniczka mądra, jednakowoż nie najpiękniejsza – Orual. Rolę dobrej wróżki pełni tutaj grecki nauczyciel, Lis, który przyniósł księżniczce najwspanialszy dar – wiedzę. W zamian za postać złej macochy otrzymujemy despotycznego króla, który, obiektywnie patrząc, jest po prostu taki, jakim byłby w rzeczywistości. Obowiązkowo jest również głupia, wredna, lecz dla równowagi piękna siostra – Rediwal.

Narracja w książce prowadzona jest przez Królową, która będąc u kresu swoich dni, stara się rozliczyć z przeszłością. Pierwsza część historii opowiada o jej dzieciństwie, przyjaźni z Lisem, kłopotach z siostrą, życiu w pałacu. Ciekawie zaczyna się robić, kiedy los przynosi księżniczce dar – drugą siostrę, Psyche.

Orual, Lis i Psyche tworzą miedzy sobą silne, emocjonalne więzi. Stają się oni rodziną w rodzinie. Światem w świecie. Zdawałoby się, że zewnętrzne czynniki nie mają na nich wpływu, stanowią jedynie tło. Nic jednak nie trwa wiecznie. Nadchodzą złe czasy. I w tym monecie zaczyna się właściwa historia…

Kiedy plaga za plagą dotyka królestwo Glome, lud zaczyna się burzyć. Najpierw szuka pomocy u mędrców, potem u króla, a kiedy i to zawodzi – u kapłanów. W obliczu kataklizmu Orual, opierając się na naukach Lisa, szuka odpowiedzi w racjonalnym podejściu do sytuacji. W przeciwieństwie do Psyche. Piękna mała siostrzyczka, ta którą Orual wychowała, której zastępowała i matkę, i ojca, zachwyca się bogami i ich potęgą, mimo iż żądają oni okrutnej ceny za swą łaskę. W jednej chwili dwie bratnie dusze oddalają się od siebie. Wydawałoby się, że z każdym słowem coraz bardziej. Jak potoczy się dalej konflikt dwóch jaźni i jaka w tym wszystkim jest rola bogów, tego nie zdradzę. Lecz wiedźcie jedno, Psyche nieprzypadkowo nosi swe imię.

Czytając, nie da się nie zauważyć, że mamy do czynienia z dziełem mistrza. To, co umysł przyzwyczajony do zawsze dobrych rozwiązań serwowanych nam przez dzisiejszą kulturę masową próbuje widzieć przez różowe okulary, autor przedstawia w szarych barwach realizmu. Jednocześnie cały czas posługuje się metafizyką i bazuje na ludzkim zwątpieniu w istnienie Boga czy innej istoty wyższej. Sposób napisania powieści nie wywołuje gwałtownego zachwytu, nie zmusza czytelnika do przeczytania całej na raz. Wręcz przeciwnie, czasami irytuje, nieraz zmusza wręcz do zrobienia sobie przerwy. Tylko po to, aby pytania zawarte w książce męczyły nas cały dzień, aż znowu po nią sięgniemy i spróbujemy poszukać odpowiedzi. Trzymani jesteśmy cały czas w niepewności. Aby całkowicie zrozumieć książkę, trzeba będzie poczekać. Do ostatniej strony, ostatniego akapitu.

Jaka jest opowieść Królowej Orual i co sprawia, że ta historia, będąca ostatnim dziełem wielkiego pisarza, balansująca na granicy baśni i fantastyki, zachwyciła już setki ludzi na całym świecie? Zachęcam, abyście sprawdzili sami; naprawdę warto. I kto wie, może nawet uzyskacie jakieś odpowiedzi…

Autor: Agnieszka „tigri” Tumułka
Redakcja: Ardelin


Autor:
C.S. Lewis
Wydawnictwo: Esprit
Liczba stron: 420
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 978-83-60040-92-8

Informacje dodatkowe:
 
Premiera  
 marzec 2010
Kategoria  
 Powieść
Platforma  
Cena  
34,90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
100%
 
Ocena końcowa: 100%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.