Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Za grzechy ojca - recenzja
29-11-2012, 20:10 | 2558 x przeczytano | paulina wasik
Długo oczekiwana kontynuacja Kronik Cliftonów wreszcie trafiła do księgarń. Jeffrey Archer powraca, by kontynuować opowieść o Harrym i jego kapryśnych losach. Zaskoczenia nie było – pisarz jak zwykle w rewelacyjnej formie, z fasonem przykuwa czytelnika do książki, by potem, kolejny już raz, porzucić go w najmniej spodziewanym momencie. Oczywiście z uczuciem niedosytu.

Za grzechy ojca rozpoczyna się dokładnie w momencie, w którym Czas pokaże się urywa. Harry, podający się za Toma Bradshawa, zostaje aresztowany pod zarzutem zamordowania brata. Wrzucony w mechanizm układów, pada ofiarą cynicznego adwokata – mimo, że oczyszczony z zarzutu zabójstwa, jednak będzie skazany na długie sześć lat pozbawienia wolności za dezercję. Nawet w tej sytuacji nie chce wyjawić swego prawdziwego nazwiska. W tym samym czasie, Emma wciąż nie dopuszcza do siebie myśli o śmierci ukochanego. Choć jako dowód służy jej jedynie kobieca intuicja, to i tak nie straszna będzie jej podróż do Ameryki w poszukiwaniu prawdy. Jednak największą przeszkodą na drodze kochanków okaże się wojna.

Druga odsłona Kronik Cliftonów spełnia z nawiązką oczekiwania, jakie pokładali w niej czytelnicy, uwiedzeni historią chłopca z Bristolu. Choć na książkę trzeba było czekać aż rok, bez wątpienia warto było. Ponownie śledzimy znanych nam bohaterów, z których część bardzo szybko musiała wkroczyć w dorosłość, zdając egzamin z dojrzałości na froncie. Za grzechy ojca opisuje okres II Wojny Światowej z perspektywy poszczególnych postaci. Pisarz podtrzymał zastosowaną w Czas pokaże konwencję – fabułę podzielił na części obejmujące po kilka lat, każdorazowo ten sam okres przedstawiając przynajmniej z dwóch perspektyw. Dzięki temu Archer pokazał jak te trudne lata przebiegały w Anglii, Ameryce, obozie jenieckim, czy w więzieniu. Przy tym zachowana została ciągłość wydarzeń. Opisy nie przeskakują między kolejnymi osobami, lecz skupiają się na centralnej postaci danego epizodu. Taka forma wyraźnie odróżnia Kroniki od innych utworów Archera, zwłaszcza powieści kryminalnych, gdzie narracja prowadzona jest bardziej dynamicznie, bez fragmentaryzacji. Nie oznacza to oczywiście, że w Za grzechy ojca nie obfituje w zaskakujące rozwiązania. Autor zadbał o to, by jego książka raz wzięta do ręki, nie została odłożona do momentu przewrócenia ostatniej strony. A dzięki temu jak ta historia została opisana, oba tytuły składające się na Kroniki, zaczynają już nabierać charakteru sagi.

O powieści Za grzechy ojca trudno nie mówić w samych superlatywach. Książka ta posiada wszelkie cechy, czyniące z niej literaturę wysokiej klasy. Jeffrey Archer stworzył interesujących bohaterów, zróżnicowanych pod względem osobowości i charakterów, choć przy tym nie powstrzymał się przed dosyć klasyczną kreacją tych dobrych i tych złych. Ich dzieje wywołują rumieniec ekscytacji i sprawiają, że zaczynamy angażować się emocjonalnie w mniejsze i większe potyczki Harry’ego. Najbardziej fascynuje motyw przewodni fabuły, zaczerpnięty niczym z antycznej tragedii. Na szczęście autor nie przekroczył cienkiej granicy kiczu, za którą ta świetna powieść mogła być jedynie ckliwą opowiastką. Jednak największe emocje budzi zakończenie. Historia urywa się w najmniej spodziewanym momencie, ale z punktu widzenia twórcy, dokładnie przemyślanym. Jeżeli któryś z czytelników jeszcze do końca nie był przekonany do Kronik, teraz dołączy do grona niecierpliwie oczekujących kolejnej części.

I tak już bardzo pozytywny, odbiór książki poprawia jej wydanie. Wydawnictwo Rebis przyzwyczaiło czytelników, że tytuły spod jego szyldu to również uciecha dla oczu. Estetyczna okładka współgra z zawartą między nią treścią. Od praktycznej strony, pochwalić trzeba format i twardą oprawę, dzięki czemu wydanie jest idealne dla bardziej mobilnych czytelników, którzy nie chcą na dłużej rozstawać się z lekturą a obawiają się o jej stan po podróży polską komunikacją publiczną.

Tym, dla których nazwisko Archer nie jest obce, chyba specjalnie nie muszę polecać Za grzechy ojca. Pisarz ten jest mistrzem opowiadania, potrafiącym przykuć uwagę nawet z pozoru banalną historią. Ale przy wielu jego ciekawych, intrygujących czy porywających książkach, Kroniki Cliftonów urzekają. Szczerze polecam.

Autor: paulina wasik
Redakcja: Piotr "dark kaczuszka" Krzystek

Dziękujemy wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Za grzechy ojca
Autor: Jeffrey Archer
Tłumaczenie: D. Sękalska i W. Mleczko
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Data wydania: 6 listopada 2012 r.
Cena: 39,90 zł

Ocena:
 
Ogólna
100%
 
Ocena końcowa: 100%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.