Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
30-11-2012, 11:13 | 2662 x przeczytano | paulina wasik
Elektryzujący debiut literacki Tomasza Sekielskiego

Fikcja literacka czy przestroga?

W wiosce na Podlasiu Policja wyławia ze stawu zmasakrowane zwłoki. Pozbawione twarzy ciało budzi zarazem przerażenie i zainteresowanie. Jednak przybyli na miejsce zdarzenia przedstawiciele Agencji Wywiadu szybko przejmują sprawę. Próba wyciszenia incydentu rozbudza ciekawość miejscowego inspektora Waldemara Darskiego. Szukać wyjaśnienia pomoże mu reporter Artur Solski, któremu dopisało dziennikarskie szczęście i znalazł się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze – akurat gdy szczytem jego osiągnięć miał być materiał o miejscowej uzdrowicielce. Historia, która mogła stać się dla Solskiego tematem na pierwsze strony gazet a dla gliniarza ostatnim szaleńczym wyskokiem przed emeryturą, szybko okazuje się śmiertelnie niebezpieczną grą. To co uznają za cel swego śledztwa to tylko fasada, za którą kryje się nie lada intryga. Intryga, której źródła sięgają osób i miejsc, o których przeciętny obywatel nie ma prawa wiedzieć, a która może bezpośrednio łączyć się z zamachem na polskiego ambasadora w Iraku. A wszystko to z bezpardonową walką przedwyborczą w tle.

Tomasz Sekielski to jeden z najbardziej lubianych i docenianych rodzimych dziennikarzy. Lata przepracowane jako sprawozdawca parlamentarny stawiają go w pozycji doświadczonego komentatora wydarzeń na scenie politycznej. Lecz co ważniejsze – komentatora wiarygodnego. Kilka lat temu, wraz z Andrzejem Mrozowskim wywołali „aferę taśmową”, która wstrząsnęła polskim społeczeństwem i pokazała, że na naszym podwórku również rozgrywają się sprawy, do tej pory znane jedynie z filmów sensacyjnych. Po licznych sukcesach na polu zawodowym, nakręceniu dwóch filmów dokumentalnych, przyszła pora na prozę. Inaczej niż wielu jego kolegów, nie napisał książki o sobie, lecz pełnokrwisty thriller, którego fabuła osadzona została we współczesnych czasach ale jakby alternatywnej rzeczywistości.

Sejf, czyli thriller o zabarwieniu politycznym, łączy w sobie najlepsze cechy kultowych powieści i filmów. Jest tu trochę Ludluma i trochę Wszystkich ludzi prezydenta. Autor już od pierwszych stron rzuca nas w sieć intryg i powiązań, pozwalając na początku błąkać się w domysłach, o co w tym wszystkim chodzi. Początkowa mnogość wątków z czasem nabiera sensu i im bliżej zakończenia, tym bardziej klarowna dla czytelnika staje się sytuacja. I niepokojąca, zważywszy na poczucie realizmu towarzyszące nam w trakcie lektury. Tomaszowi Sekielskiemu z powodzeniem udało się zasiać wątpliwość, czy to co zdarzyło się bohaterom Sejfu nie mogłoby dotyczyć nas. Czytając nie raz łapałam się na dopasowywaniu postaci do realnych osób, choć szybko powracała świadomość, ze to przecież fikcja literacka. Także amatorzy teorii spiskowych mogą czuć się lekko zawiedzeni, aczkolwiek nigdy nic nie wiadomo. Już nie raz mogliśmy się przekonać, że prawdziwa walka polityczna odbywa się dopiero za opuszczoną kurtyną. Mimo, że w oczywisty sposób Sejf należy odbierać jako czyste political fiction, to trudno nie doszukiwać się pewnego rozliczenia autora z mediami. To co Solski wytyka standardom programów w jego rzeczywistości nie różni się zasadniczo niczym od tego, co możemy obserwować na naszych lśniących ekranach. Pikanterii dodaje fakt, że dziennikarz pół roku temu odszedł Z TVN-u, stacji giganta, w związku z którą nasuwa się najwięcej skojarzeń w trakcie lektury Sejfu. Wszystko to jednak w sferze domysłów i spekulacji – czyli tego co najpiękniejsze we wciągającej lekturze.

Jak autor sam podkreślił w wywiadzie, w Sejfie nie występują bohaterowie krystalicznie czyści. Każdy ma na sumieniu jakieś mniejsze lub większe grzechy, coś do ukrycia, słabości które dają pełne pole do popisu manipulantom. Może właśnie dlatego te postacie wydają się tak prawdziwe a ich historie prawdopodobne. Pod względem konstrukcji książka nie wybiega poza ramy gatunku. Jest w niej wszystko czego oczekujemy i na co liczymy sięgając po powieść szpiegowską – sekrety, zbrodnie, bezwzględne metody działania, a między tym wszystkim zwyczajni ludzie i ich codzienne życie. Zaskakuje mocno zakończenie - wbija w fotel i długo po przewróceniu ostatniej strony nie można zebrać myśli.

Sejf Tomasza Sekielskiego to naprawdę świetnie opowiedziana historia z niepokojącym przesłaniem. Swoim stylem wpisuje się w klasykę gatunku, także z czystym sumieniem mogę polecić ją czytelnikom lubującym się w tych właśnie klimatach.

Autor: paulina wasik
Redakcja: Piotr "dark kaczuszka" Krzystek

Dziękujemy wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Sejf
Autor: Tomasz Sekielski
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Data wydania: 6 listopada 2012 r.
Cena: 35,90 zł

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.