Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Teodora. Aktorka, kurtyzana cesarzowa -recenzja
01-12-2012, 07:47 | 2882 x przeczytano | paulina wasik
Teodora – historia nieznana

Rozpocząć tytułowanie Teodory od słów „żona bizantyńskiego cesarza Justyniana” to jak nie powiedzieć o niej nic. Ta niezwykła kobieta na kartach historii zapisała się zarówno jako oddana żona, jak i zręczny polityk, która mimo braku odpowiedniego wykształcenia z niezwykłą przenikliwością realizowała kolejne przedsięwzięcia. Wzbudzała miłość i nienawiść. Skrajne emocje, ale dzięki nim jej sylwetka utrwaliła się na dobre w kulturze. To właśnie przesycony nienawiścią i przerysowany obraz Teodory, nakreślony przez Prokopiusza w jego Historii sekretnej, przyciągnął uwagę badaczy i twórców. Dał tym samym inspirację dla wielu dzieł różnych gatunków, z Teodorą w roli głównej. Mimo, że żyła setki lat temu, teraz, w XXI wieku siła jej charakteru wciąż fascynuje. Przekonać się o tym możemy z lektury Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa, autorstwa Stelli Duffy. W książce tej Teodora odżywa i nabiera barw niczym z obrazu Benjamina – Constanta.

Już tytuł książki pokrótce przybliża czego będzie dotyczyła jej treść. Stella Duffy odtworzyła drogę jaką przebyła Teodora od tancerki z nizin społecznych aż po cesarzową. Śledzimy jej podróż od momentu, kiedy w wieku 5 lat straciła ojca i musiała zacząć pracować na swoje utrzymanie. Najpierw była jedynie tancerką i aktorką, ale po osiągnięciu odpowiedniego wieku jej zakres obowiązków przeniósł się także na tyły sceny. Talent nie szedł w parze z jej życiem osobistym. Ponieważ prawo zakazywało kobietom jej stanu brania ślubu, zawsze pozostawała jedynie konkubiną. To nie powstrzymało ją przed wyjazdem z Miasta za mężczyzną, który może nie mógł uczynić jej żoną, ale z pewnością mógł podnieść statut społeczny. Przeżywszy zawód miłosny, trafia na pustynię, gdzie przechodzi nawrócenie. Skomplikowane koleje losu sprowadzają ją na powrót do Konstantynopola, ale to będzie dopiero początek jej drogi na szczyt.

Autorka nie ograniczyła się do suchej relacji kolejnych poczynać Teodory. Owszem trzyma się ram chronologicznych, ale jej prawdziwym wkładem w przedstawienie przyszłej cesarzowej jest to co wymyśliła. Stella Duffy ubrała Teodorę w uczucia, lęki, żądze. Nadała jej charakteru, który urzeka czytelnika. I ani przez chwilę nie udawała, że jej książka jest czymś poważniejszym ponad fabularyzowaną powieść historyczną. Trzeba jednak przyznać, że w swojej pracy poszła zupełnie w odwrotnym kierunku do wspomnianego już Prokopiusza. Gdy ten demonizował wybrankę Justyniana, Duffy wykreowała bohaterkę której nie da się nie lubić i której złe czy nierozsądne czyny usprawiedliwiała. Może nie wprost, ale wyraźnie daje się odczuć subiektywne podejście do nakreślanej postaci. Mimo wszystko, nie można tego policzyć pisarce in minus. Nie mamy przecież do czynienia z dziełem o tematyce stricte historycznej, ale treści historyczne w mniejszym czy większym stopniu są czytelnikowi przekazywane. Myślę, że każdemu byłoby ciężko przebrnąć przez ponad 300 stron, gdyby choć trochę nie interesowała go centralna postać czytanego dzieła.

Poza przemyślaną i odważną kreacją głównej bohaterki, Stella Duffy dzięki drobiazgowym opisom, powołała do życia Konstantynopol z 6 wieku. Z kart powieści wyłania się obraz miasta, w którym wszystko ma swoja cenę, a zwłaszcza kobiety. Opisy są na tyle przekonujące i sugestywne, że z łatwością możemy wyobrazić sobie kolejne scenerie. Brakowało mi jedynie bardziej obszernych fragmentów na temat sztuki bizantyńskiej, ale być może kontynuacja naprawi ten drobny mankament.

Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa to zgrabnie i ciekawie napisana opowieść, która nie nuży nawet przez moment. Można czepiać się dialogów, w których język jakim posługiwały się kobiety kojarzy się raczej z czasami współczesnymi , ale nie wpływa to na całościowy odbiór powieści. Pozytywne wrażenie potęguje okładka polskiego wydania, utrzymana w intensywnych odcieniach, nasuwających skojarzenie ze słynnym obrazem Teodory pędzla wspomnianego we wstępie Benjamina - Constanta. Powieść kończy się w momencie koronacji Teodory i Justyniana. Scena ta podkreśla jak wielką wewnętrzną przemianę przeszła córka niedźwiednika, by stać się podporą cesarza ówczesnego świata. Właśnie ze względu na kipiące emocje i stopniową wewnętrzną ewolucję głównej bohaterki, książkę tę warto przeczytać. A potem czekać na kontynuację.

Autor: paulina wasik
Redakcja: Piotr "dark kaczuszka" Krzystek

Dziękujemy wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa
Autor: Stella Duffy
Tłumaczenie: Paweł Jazłowiecki
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Data wydania: 6 listopada 2012 r.
Cena: 35,90 zł

Ocena:
 
Ogólna
75%
 
Ocena końcowa: 75%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.