Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Rozmówki polsko - angielskie - recenzja
08-12-2012, 14:29 | 2471 x przeczytano | paulina wasik
American dream po brytyjsku

Gdy ma się dwadzieścia lat i bardzo dużo wolnego czasu, młodemu człowiekowi może z nudów wpaść do głowy pomysł aby popracować. Ale co zrobić, by się nie narobić a napełnić kieszenie i przy okazji coś ciekawego zobaczyć? Odpowiedź jest jedna – jechać do Anglii! A przynajmniej tak wydawało się trójce głównych bohaterów biograficznego komiksu Agaty Wawryniuk, Rozmówki polsko – angielskie. Wydany nakładem Kultury Gniewu, komiks jest inteligentnym i autoironicznym spojrzeniem na tragikomiczną sytuację Polaków na Wyspach.

Jest rok 2008, na fali zarobkowej emigracji, Agata, Szymon i Marcel ruszają do Zjednoczonego Królestwa, gdzie z pomocą ma czekać na nich brat tego ostatniego. „Zamiast marnować czas na odpoczywanie”, wiedzeni młodzieńczym optymizmem, dziarsko wsiadają w samolot, wprost do spełnienia marzeń o dochodowym zajęciu na wakacje. Rzeczywistość jednak szybko weryfikuje ich nadzieje i wyobrażenia. W Anglii trzeba za coś żyć, a o pracę w wakacje nie jest tak łatwo. Na przeszkodzie stoją nie tylko kierowani stereotypami Anglicy ale i właśni rodacy. Których łatwiej jest tam spotkać, niż można było się spodziewać. Pieniądze szybciej rozchodzą się niż przychodzą, na zwiedzanie nie ma czasu, a na hali produkcyjnej czyhają liczne niebezpieczeństwa.

Rozmówki polsko – angielskie są zapisem dwóch miesięcy z życia ich autorki, oraz towarzyszących jej w zamorskiej wyprawie chłopaków. Agata Wawryniuk, debiutująca na polu komiksów, swoje przeżycia ujęła w formie graficznego pamiętnika, który poziomem wcale na debiutantkę nie wskazuje. Choć z wykształcenia jest grafikiem, to zarzeka się, że poza Kaczorem Donaldem z komiksem nigdy wcześniej nie miała do czynienia. Jak na debiutantkę wykazała się niezwykłym wyczuciem formy i wysokim poziomem swojej pracy. Własne doświadczenia przekazała z humorem i polotem. Główny motyw Rozmówek…, czyli zagraniczny wyjazd za pracą, wydaje się zwłaszcza aktualny teraz, gdy analitycy straszą drugą falą emigracji Polaków. Rozmówki... mogą służyć jako materiał poglądowy i przestroga dla optymistów, wierzących w schemat od pucybuta do milionera. Wydźwięk komiksu jest esencją wszystkiego, co do tej pory docierało do nas od pobratymców, starających spełnić swój sen o fortunie. Bohaterowie stoją w kilometrowej kolejce po pracę, zostają oszukani przez rodaka i parają się wieloma pracami, które mają niewiele wspólnego z ich wykształceniem czy umiejętnościami. Fabuła może i nie zaskakuje, ale za to świetnie oddaje doświadczenia współczesnych dwudziestoparolatków – wchodzących na rynek pracy z hasłem „no future” na ustach.

Od strony graficznej Rozmówki… prezentują się bardzo dobrze. Ilustracje nie przytłaczają efekciarską kreską, jednak ich prosty styl jest na tyle wymowny, że doskonale przekazuje to co chce oddać autorka. Miękkie kontury i nieco kukiełkowe kształty postaci fajnie oddają pewną naiwność z jaką bohaterowie początkowo podchodzą do życia. Kadry mają wyraźnie zaakcentowane elementy które są najistotniejsze w danym momencie. Agata Wawryniuk także i tę formę przekazu wykorzystała w pełni.

W ogólnym odbiorze, Rozmówki polsko – angielskie tworzą spójną i przemyślaną całość. Twórczyni ustrzegła się mentorskiego tonu, sprawnie i z humorem opowiadając o własnych przygodach na obczyźnie. Jednocześnie zwróciła uwagę na istotną kwestię, mianowicie problemy związane z tego typu wyjazdami. Chociaż to i tak namiastka tego, co czyha na niedoświadczonych i zbyt ufnych ludzi. Kultura Gniewu zanotowała bardzo ciekawą premierę a nam, odbiorcom, przedstawiła obiecującą autorkę. Rozmówki polsko – angielskie Agaty Wawryniuk polecam.

Autor: paulina wasik
Redakcja: Piotr "dark kaczuszka" Krzystek

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Rozmówki polsko - angielskie
Autor: Agata Wawryniuk
Rysunki: Agata Wawryniuk
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 5 października 2012 r.
Cena: 39,90 zł

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.