Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Siedem cudów - recenzja
21-12-2012, 10:09 | 2837 x przeczytano | paulina wasik
Tropem antycznej zbrodni

Gdzie ścierają się ludzkie namiętności tam często pojawia się zbrodnia. Ukryte motywy, intrygi, spiski – ich historia sięga zamierzchłych czasów. Czasów, w których ludzie byli nie mniej pomysłowi i zdeterminowani w osiąganiu własnych celów. Zwłaszcza gdy chodzi o wielką politykę, wiarę czy majątek. W starożytnym świecie nie brak było okazji i powodów do konfliktów. Jednak podręczniki do historii pokazują nam tylko rywalizację na najwyższych szczeblach władzy. A co ze zwykłymi zjadaczami chleba? Nimi zajął się Steven Saylor. U schyłku rzymskiej republiki kryminalne zagadki rozwiązuje Gordianus z Rzymu, bohater powieści Siedem cudów.

Jest rok 92 p.n.e. Gordianus właśnie skończył osiemnaście lat, czyli według prawa rzymskiego jest już mężczyzną i może przywdziać togę. Dzień jego urodzin to jednocześnie dzień śmierci wielkiego poety, Antypatra z Sydonu. A także początek wielkiej gry pozorów i wyprawy życia - śladem siedmiu cudów antycznego świata. Ojciec Gordianusa, Poszukiwacz, pomaga Antypatrowi upozorować własną śmierć. Poeta przybrawszy nową tożsamość opuszcza Rzym, zabierając ze sobą Gordianusa. Razem będą odwiedzać kolejno wszystkie miasta z listy cudów. W każdym z nich młodzieniec z Rzymu natknie się na kryminalną zagadkę. Podróż ta, o iście inicjacyjnym charakterze, odsłoni przed nim tajniki dorosłego życia i skomplikowaną ludzką naturę. Nieraz przyjdzie mu odkrywać mroczne sekrety. A te skrywają nawet najbliżsi.

Siedem cudów to jedenasta powieść z cyklu Roma sub rosa Stevena Saylora, a zarazem prequel wcześniej wydanych tytułów. W powieści tej Gordianus jeszcze nie tytułuje się Poszukiwaczem, nabierając dopiero doświadczenia w cieniu cudów starożytnej architektury. W poprzednich częściach serii autor wielokrotnie nawiązywał do młodzieńczych lat swego bohatera, a w końcu zebrał wszystkie wspomnienia detektywa i splótł z nich fabułę dla osobnej książki. Tradycyjnie już, jako tło dla opisywanych przygód wykorzystał wydarzenia i miejsca historyczne. Również towarzysz Gordianusa jest postacią autentyczną. Co więcej, Antypatra uważa się za twórcę listy siedmiu cudów świata. Na szczęście Steven Saylor zachował rozsądną równowagę między faktami a fikcją literacką i tam gdzie kończy się życie prawdziwego poety z Sydonu, tam zaczynają się przypadki Zotikosa z Zeugmy. Autor połączył przyjemne z pożytecznym – zagłębiając się w naprawdę ciekawą opowieść, przy okazji dowiadujemy się wielu ciekawostek z okresu starożytności. Przy tym nie dostajemy do ręki drętwej powieści historycznej. Tworząc między głównymi postaciami relację na zasadzie uczeń – mistrz, pisarz mógł swobodnie wplatać w dialogi „wykłady” na temat kultury, architektury, obyczajów. I gdyby nie miłosne podboje Gordianusa, Siedem cudów z czystym sumieniem podsunęłabym młodszym czytelnikom, często opornym na lekcje historii.

Książka podzielona jest na rozdziały, z których każdy mógłby w zasadzie stanowić osobne opowiadanie. Jeden rozdział to jeden cud świata i jedna zagadka. Dopiero ostatni spaja wszystko w integralne dzieło, i jest niezwykle zaskakującą kulminację długiej podróży. Same tajemnice nie są specjalnie skomplikowane i zazwyczaj pierwszy trop okazuje się tym słusznym. Nie oznacza to, że są przewidywalne – zastosowana dla Siedmiu cudów forma sprawiła, że autor musiał skrócić czas każdego śledztwa i nie mógł sobie pozwolić na wodzenie swoich bohaterów za nos. Steven Saylor uczynił narratorem samego Gordianusa, który po latach wspomina swoje początki. Bez obaw, nie wiedzie on melancholijnej litanii. Może na ostatnich stronach da się wyczuć lekką nostalgię za młodością, jednak szybko zastąpiona zostaje wprowadzeniem w kolejną część – spoiwem łączącym Siedem cudów z wydanymi wcześniej tytułami.

Siedem cudów to doskonała lektura, zarówno dla dorosłych czytelników, jak i tych odrobinę młodszych. Bawi ucząc, a przy tym pozwala rozłożyć się w czasie. Dłuższa przerwa pomiędzy kolejnymi rozdziałami nie sprawia, że tracimy wątek. W zasadzie może jeszcze spotęgować zdziwienie w finałowych scenach. Dla tych, którzy nie znają przygód Gordianusa Poszukiwacza, książka ta będzie naturalnym wstępem do serii Roma sub rosa. Dla fanów literackiego dziecka Stevena Saylora będzie gratką i brakującym elementem. Polecam.

Autor: paulina wasik
Redakcja: Piotr "dark kaczuszka" Krzystek


Dziękujemy wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Siedem cudów
Autor: Steven Saylor
Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Data wydania: 16 października 2012 r,
Cena: 37,90 zł

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.