Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie - recenzja
24-12-2012, 13:07 | 3435 x przeczytano | paulina wasik
Hobbici – wzór do naśladowania

Jak żyć długo i szczęśliwie. Brzmi nieco jak tytuł przeciętnego poradnika dla przejętych pań domu. Owszem, jest to tytuł, ale nie-przeciętnego i nie - do końca poradnika. Noble Smith, pisarz i dokumentalista, przyjrzał się uważnie podobno ulubionej rasie Tolkiena, czyli hobbitom. Przez pryzmat opisów Hobbitonu i Bag End, zawartych w dziełach mistrza, patrzy na współczesny świat i wskazuje pewne analogie. Efektem tej analizy jest książka pod tytułem Mądrości Shire, na naszym rynku obecna dzięki wydawnictwu Sine Qua Non.

Mądrości Shire to dosyć krótka i lekka lektura, utrzymana w bardzo pozytywnym klimacie. Noble Smith każdy rozdział poświęca osobnemu zagadnieniu, rozpoczynając od przytoczenia pewnej sytuacji czy fragmentu z Hobbita lub Władcy Pierścieni, a następnie snuje wokół tego tematu rozważania. Wśród nich często pojawiają się wspomnienia jego osobistych przeżyć. Autor nie ukrywa, że dzieła Tolkiena są obecne w jego życiu od młodzieńczych lat i miały na niego niemały wpływ – by nie rzec, że stały się inspiracją dla stylu życia jaki prowadzi. Stylu na wzór życia hobbitów, u których dostrzega klucz do społeczeństwa zdrowego i szczęśliwego. I tak, dowiemy się jak radzić sobie z „własnymi Gollumami”, sprawić by sen służył naszemu zdrowiu i samopoczuciu, czerpać radość ze spacerów, zdrowo odżywiać się itd. Dlaczego więc nie jest to do końca poradnik? Bo Smith nie mówi nam, że jeśli nie postąpimy tak jak radzi to będziemy nieszczęśliwi. Jedynie wskazuje, że skoro hobbici byli zawsze zadowoleni z siebie i życia, i w stosunku do niego samego zwyczaje te sprawdzają się, to może stanowić to pożytek dla większego grona ludzi.

Fascynację magicznym Śródziemiem da się dostrzec u autora gołym okiem. Poszczególne zagadnienia poddaje wręcz drobiazgowej analizie, przez co często można odnieść wrażenie, że ociera się o nadinterpretację. Swobodnie przekłada fikcyjną rzeczywistość na prawdziwą, porównując Sarumana do Goldman Sachs a Sackville-Bagginsów do kapitalistów. Mimo to, Mądrości Shire to małe kompendium wiedzy o hobbitach i ich krainie. Dowiemy się wielu interesujących faktów na temat zwyczajów i tradycji sympatycznych bohaterów. Niektóre zaskoczą nawet największych fanów Trylogii Pierścienia, którym w natłoku elektryzujących wydarzeń mogły umknąć wątki obyczajowe. Noble Smith podkreśla również rolę, jaką hobbici odegrali w zniszczeniu Jedynego Pierścienia. Momentami może troszeczkę wyolbrzymia ich zasługi, ale odczytać to należy jako wyraz uwielbienia, a nie brak wiedzy autora. Bo tej z pewnością nie można mu odmówić – zarówno na temat dzieł Tolkiena, jak i jego biografii. Wyjaśnia na przykład, dlaczego we Władcy... bardzo subtelnie zaznaczane są wątki romansowe, a rozwinięte zostały dopiero w aneksie. Wymagało to dostrzeżenia zależności między napisaną treścią a czasem, kiedy była ona przelewana na papier.

W trakcie lektury Mądrości… nie da się jednak odeprzeć wrażenia, że w swoich wywodach Smith w większości prawi „oczywiste oczywistości”, które słyszeliśmy już wielokrotnie. Bo jak inaczej odnieść się choćby do jego rady by jeść lokalnie? Już od dawna mówią o tym locavores. Albo do odkrywczych haseł, że bardziej cieszy dawanie niż otrzymywanie. Jednak w jednym przypadku trafił on w sedno, wytykając współczesnym facebookowym ekshibicjonistom, że zamiast siedzieć do późna przy komputerze, wypisując do wiadomości publicznej jacy są zmęczeni, wystarczy … iść spać. Proste? Ano właśnie. Może czasami aż za bardzo i dlatego o tym zapominamy.

Aby przypomnieć sobie świat hobbitów (zwłaszcza przed nadchodzącą ekranizacją Hobbita) i podładować akumulator pozytywną energią, warto sięgnąć po Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie. Ta nieco chaotyczna ale przyjemna lektura, sprawdza się zwłaszcza w mroźne wieczory, które najchętniej chcemy spędzić w domu, pod ciepłym kocem. Książka, traktowana z lekkim przymrużeniem oka, sprawi przyjemność nawet tym, którzy dzieł Tolkiena nigdy nie trzymali w rękach. Polecam.

Autor: paulina wasik
Redakcja: Piotr "dark kaczuszka" Krzystek

Dziękujemy Wydawnictwu Sine Qua Non za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie
Autor: Noble Smith
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawca: Sine Qua Non
Data wydania: 7 listopada 2012 r.
Cena: 32,90 zł

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

 


 
27-12-2012, 22:29 | AnonimowyGrzybiarz | Komentarzy w sumie: 10
Świetna recenzja!


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.