Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Thorgal: Kriss de Valnor #3: Czyn godny królowej - recenzja
18-02-2013, 20:20 | 4216 x przeczytano | Sharn

Stało się. Freyja wydała wyrok na uwięzionej między światami Kriss de Valnor, która ze swe złe uczynki nie zasłużyła jeszcze na zaszczyt przebywania w Walhalli. Będzie musiała jeszcze powrócić do Midgardu, czyli świata ludzi. Tam, póki nie dokona czynu godnego królowej lub księżniczki, nie będzie mogła pozbawić życia żadnej żywej istoty – w przeciwnym razie grot uwięziony w jej ciele przebije serce i Kriss umrze. Zaczynamy zatem zabawę od nowa…

Jeśli ktoś myślał, że przygody jego ulubionej, negatywnej postaci z serii o Thorgalu dobiegają końca, to się grubo mylił. Autorzy nie zawiedli rozbudzonych nadziei i apetytów zrodzonych po pierwszych dwóch tomach i nie zamknęli historii (chociaż mogli zrobić to jednym, łatwym posunięciem). Postanowili jednak pocieszyć czytelników jeszcze jakiś czas i sądząc z ostatnich stron opisywanego albumu, trochę to potrwa.

W Czynie godnym królowej fabuła biegnie nieco inaczej niż w dwóch poprzednich tomach. Nie ma tu już miejsca  na retrospekcję, ponieważ czytelnik poznał mniej więcej całą historię życia bohaterki, opowiedzianą zresztą przez nią samą. Teraz nadchodzi czas działania i wartkiej akcji. A jest o co walczyć, ponieważ stawka, to posada króla wikingów Północnego Wschodu.

Yves Sente nie pozwala się nudzić ani na chwilkę, co jest dużym pocieszeniem po ostatnim, dosyć mdłym tomie podstawowego cyklu Thorgala. Może Czyn… nie zaskakuje nagłymi i nieprzewidywalnymi zwrotami, ale jednocześnie zaciekawia i spełnia pokładane w nim nadzieje. Scenarzysta zgrabnie wplata wątki z głównej serii o przygodach Dziecka Gwiazd do historii pobocznej, pozwalając im się zazębiać, co pozytywnie wpływa na odbiór całości.

Drugą składową udanego komiksu są oczywiście rysunki, które nierzadko grają pierwsze skrzypce dla czytelnika. Trzeba przyznać, że Gulio de Vita sprostał oczekiwaniom wymagającej rzeszy fanów talentu Grzegorza Rosińskiego. Nie jest to kreska identyczna jak u Mistrza, ale wcale dużo od niej nie odbiega. Album przegląda się jako część większej całości i nie pojawia się gdzieś myśl, że to nie ten sam rysownik. Mało tego, oko chętnie zatrzymuje się na scenach miłosnych Kriss i jej przyjaciółki…

Podsumowując, Czyn godny królowej to bardzo dobry album, który niesie ze sobą świetną zabawę i dużo czystej akcji. Chociaż nie powala na kolana pod względem fabularnym, to nie ma w nim czasu na nudę i myślę, że miłośnicy Thorgala nie będą zawiedzeni. Duet Sentede Vita sprawdza się znakomicie, dostarczając fanom dużej porcji rozrywki i udowadniając, że tworzenie spin-offów z ich ulubionego uniwersum to strzał w dziesiątkę. Polecam!

Autor: Marcin „Sharn” Byrski
Redakcja: Piotr ”dark kaczuszka” Krzystek

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: Thorgal – Kriss de Valnor #3: Czyn godny królowej
Scenariusz: Yves Sente
Rysunki: Giulio de Vita
Przekład:
Wojciech Birek
Oprawa:
twarda
Liczba stron:
48
Wymiary:
215 x 290 mm
Język oryginału:
francuski
ISBN:
978-83-237-6133-4
Cena:
29.99 PLN
Wydawnictwo:
Egmont
Data wydania:
Grudzień 2012
Ocena: 80%Informacje dodatkowe:
 
 

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.