Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Pomnik Cesarzowej Achai #2 - recenzja
19-06-2013, 20:59 | 4980 x przeczytano | Sharn

Szanujący się czytelnik, z lubością oddający się poznawaniu polskiej literatury fantastycznej, nie mógł nie słyszeć o Andrzeju Ziemiańskim, bo to niemożliwe. Większość zapewne oprócz "słyszenia" zaznajomiła się choćby z jakimś opowiadaniem, może nawet powieścią wrocławskiego autora. Do niewątpliwie najpopularniejszych jego dzieł należy cykl Achaja, który z impetem wdarł się na rynek w pierwszej połowie XXI wieku. Po ośmiu latach od zakończenia serii doczekaliśmy się wreszcie kontynuacji pt. Pomnik Cesarzowej Achai, której drugi tom ukazał się w tym roku.

Polskie siły zbrojne kontynuują misję rozpoznawczą po drugiej stronie Gór Pierścienia. Z poważną przewagą technologiczną zadanie wydaje się w miarę łatwe, a tubylcy chętni do współpracy. Wywiad śmiało może rozdawać karty w tej partii pokera, wprowadzając trochę zamieszania w Cesarstwie. Ale w trakcie działań zaczynają zmieniać się priorytety oraz cel poszukiwań, a nie do końca określony wróg może przysporzyć sporo kłopotów...

Jeśli pierwszy tom Pomnika Cesarzowej Achai wywrócił cykl oscylujący w klimatach fantasy do góry nogami, wprowadzając na arenę działań alternatywne siły zbrojne niczym ze steampunkowej Rzeczypospolitej, tak druga część przychodzi czytelnikowi o wiele łatwiej. Pewnie to kwestia zaakceptowania wizji autora -  bardzo ciekawej i budzącej emocje. Na myśl przychodzą dwa obrazy kinowe - Jeszcze raz Pearl Harbor (The Final Countdown), czy może mniej znany, ale bardziej adekwatny W pułapce czasu (Sengoku jieitai). Zderzenie dwóch, jakże odmiennych kultur wypada nader interesująco i przykuwa uwagę czytelnika.

Ziemiański z wrodzoną gracją buduje fabułę, stopniując napięcie i napędzając akcję. Zgrabny język umożliwia szybkie przyswajanie treści, a od książki trudno się oderwać. Każdy znajdzie w środku coś dla siebie - intrygi, tajemnice, przygody, bitwy, humor i odrobina miłości. Dobrze naszkicowani bohaterowie zaś sprawiają, że odbiorca kibicuje im od pierwszych stron i w chwilach niepewności mocno zaciska kciuki za powodzenie.

Pomnik Cesarzowej Achai #2 zachowuje wzorową poprawność "drugiego tomu" - to znaczy rozwija wątki przedstawione w poprzedniej części, zawiązuje akcję i komplikuje sprawy, by ostatecznie przygotować czytelnika na kulminację w kolejnej, ostatniej już odsłonie. Nie pozostaje nic innego jak czekać rok na, miejmy nadzieję, spektakularny finał, który przyniesie rozwiązania wszystkich tajemnic w tej ciekawej historii. Polecać nie trzeba, ponieważ ktoś, kto lubi Ziemiańskiego, a Achaja przypadła mu do gustu i tak prędzej czy później sięgnie po kontynuację.

Autor: Marcin "Sharn" Byrski
Redakcja: Piotr „dark kaczuszka” Krzystek

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: Pomnik Cesarzowej Achai #2
Autor: Andrzej Ziemiański
Wymiary: 125 x 195|
iczba stron: 712
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Seria: fantastyczna fabryka
ISBN-13: 978-83-7574-858-1


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 20.02.2013
Kategoria  
 Powieść
Platforma  
Cena  
49.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.