Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Grand Prix - recenzja
03-07-2013, 10:00 | 2581 x przeczytano | dark kaczuszka

Fenomen Adolfa Hitlera mnie zadziwia. Przywódcy totalitaryzmów rzadko obierani są w sposób demokratyczny, a jemu się to udało. Nie rozumiem jak to się stało, że jeden człowiek był w stanie wmówić całemu  narodowi, że Żydzi to nie ludzie. Że robienie z ich tłuszczu mydła a z włosów wypełnienie do poduszek jest w porządku. Przekonał, że Niemcy to potomkowie aryjczyków, wymyślając często do tego śmieszne z naszej perspektywy historie. Wmówił, że to Niemcy są najważniejszymi niemal nadludźmi, których reszta musi słuchać. To dla mnie niesamowite. Jak był w stanie to zrobić? Wydaje mi się, że przejmując zupełnie wszelkie środki przekazu i angażując całe państwo do pokazania wyższość Niemców nad resztą świata. Bombardował obywatela propagandą ze wszystkich stron. Jednym z popularniejszych sportów tamtej epoki były sporty motorowe. A kierowcy byli często bywali najbardziej rozpoznawalnymi ludźmi tamtej epoki. Nic więc dziwnego, że stawali się też jednym z trybików w wielkiej machinie propagandowej III Rzeszy. Problem ten opisuje Marvano w komiksie Grand Prix

Pod pseudonimem Marvano kryje nam się Mark van Oppen. Jest to belgijski twórca komiksów i ilustrator, będący z wykształcenia architektem wnętrz. W Polsce jest znany przede wszystkim z tworzonego w współpracy z Joem Haldemanem cyklu Wieczna wojna.

Komiks opowiada o rozwoju wyścigów samochodowych w nazistowskich Niemczech. Wtedy to dwie stajnie finansowane były przez państwo: Auto Union i Mercedes. Zobaczymy zatem nie tylko walkę tych zespołów na torach wyścigowych ale także o pozyskanie funduszy czy najlepszych kierowców. Tłem do całego zdarzenia są wątki historyczne. Autor przedstawia sytuację polityczno-społeczną w Niemczech lat 20 – 30. Widzimy zatem najważniejsze wydarzenia z tamtych czasów, takie jak Noc długich noży, propagandowe akcie skierowane przeciwko niemieckim Żydom, czy Noc kryształową. Komiks w zasadzie można odbierać dwojako. Po pierwsze, jako dobrą opowieść o rajdach samochodowych w Niemczech. Wtedy informacje historyczne przydają się przede wszystkim by móc osadzić w czasie wydarzenia, które się w komiksie aktualnie dzieją. Z drugiej strony można poznawać właśnie historię Niemiec przez pryzmat samych wyścigów. Oba aspekty są bardzo silne. Komiks zatem może nie tylko bawić i cieszyć oko, ale także wiele nas nauczyć. A propos cieszenia oka. Komiks wygląda bardzo przyzwoicie pod względem wizualnym. Grafiki są bardzo dokładne i mogą się podobać. Szczególnie dobrze wyglądają samochody rajdowe. Nieco słabszą stroną jest scenariusz. Czasem wydaje mi się nieco zbyt zagmatwany. Poznajemy zbyt dużą ilość postaci i poruszane jest zbyt wiele wątków. Do tego dochodzą dodawane co jakiś czas fakty historyczne i robi się nam mały miszmasz. Jednak to moje prywatne zdanie, dla innych może to być pozytywny aspekt komiksu. 

Komiks wydany przez Egmont prezentuje się bardzo dobrze. Jest to wydanie zbiorcze całej trylogii, więc otrzymujemy album mieszczący wszystkie 3 części serii Grand Prix. Jako ilustracje na okładkę posłużyła grafika z okładki drugiego numeru.

Polecam Komiks Grand Prix autorstwa Marvano. Mimo, iż scenariusz bywa momentami mocno zagmatwany, to pod wieloma względami komiks naprawdę może się podobać. Grafiki wyglądają świetnie, wydanie tez zadowala. Przy okazji możemy poznać wiele ciekawych faktów historycznych.

Autor: Piotr „dark kaczuszka” Krzystek
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Grand Prix
Autor: Marvano
Wydawca: Egmont
Data wydania: Maj 2013
Cena: 79,99 zł

Informacje dodatkowe:
 
 

Ocena:
 
Ogólna
80%%
 
Ocena końcowa: 80%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.