Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Zaduszki - recenzja
04-07-2013, 08:44 | 3181 x przeczytano | dark kaczuszka

Temat Żydów w Polsce jest ciągle aktualny i dalej budzi niesłabnące emocje. Zarówno w mediach, kulturze jak i sztuce. Jedni wspominają tragedię holokaustu. Inni tworzą fantastyczne teorie spiskowe z ich udziałem. Ostatnio szczególnie popularną w mediach stała się kwestia udziału Polaków w mordzie na Żydach w trakcie II wojnie światowej. Jak się okazuje nie tylko na naszych podwórku. Dowodem jest chociażby niemiecki serial Nasze matki nasi ojcowie. Innym tematem związanym z narodem żydowskim, który elektryzuje polską opinię publiczną, jest kwestia odbierania przez ludzi narodowości żydowskiej majątków, które przed wojną były ich własnością. Temat dla wielu bardzo emocjonalny i kontrowersyjny. Jak się okazuje na jego podstawie można również stworzyć naprawdę ciekawy scenariusz komiksu. Dziś przed sobą mam komiks Rutu Modan Zaduszki, który jest tego świetnym przykładem.

Rutu Modan to urodzona w Tel Awiwie scenarzystka i grafik komiksowy. Zajmuje się również sporządzaniem ilustracji do gazet i czasopism. Jest laureatką wielu nagród. Obecnie wykłada na Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa Bezalel sztukę komiksu i ilustracji.

Oczywiście broń Boże wstępem nie chciałem sugerować wykorzystywania przez autorkę faktu iż temat ten jest popularny. To wskazywało by na moją ignorancję. Z racji pochodzenia, to dla niej zwykła historia, na podstawie której można stworzyć bardzo ciekawe dzieło. Do tego przecież nie Polacy są jej głównym targetem. Komiks mówi o podróży dwóch kobiet z Jerozolimy do Polski. Jest to starsza pani wraz z wnuczką. Jadą one do Warszawy by skontaktować się z prawnikiem w sprawie odzyskania mieszkania w tym mieście. Już na miejscu starsza pani zaczyna zachować się bardzo dziwnie. Nagle traci ochotę na załatwianie spraw prawnych i zrzuca to na barki wnuczki. Sama zaczyna przechadzać się po Warszawie i oglądać znajome miejsca, przy okazji odnajdując swoją starą miłość z dawnych lat. Warto dodać, że nie była to zwykła młodzieńcza miłostka. Okazuje się w końcu, że prawdziwym powodem jej przyjazdu był właśnie on. Co się dalej wydarzyło? Nie zdradzę. Przekonajcie się sami.

Historia dzieli się niejako na dwie części. Jedna to historia starszych ludzi, dawnych kochanków a druga młodszych, bo i wnuczka nie tylko zajmuje się odzyskaniem majątku ale również spotka miłość w Polsce. Po prawdzie opowieść łączy się w wielu momentach, jednak spokojnie można byłoby zrobić z tego dwa osobne komiksy. Dużo ciekawsza jest historia starszych ludzi rozdzielonych w młodości. Widzimy świat z perspektywy Żydówki, która musiała uchodzić z Polski, zostawiając ukochaną osobę ale także starszego pana, który z jednej strony cieszy się z widoku dawnej ukochanej ale przy tym musi obawiać się o to, czy w ogóle po tym spotkaniu będzie miał gdzie mieszkać. Jeśli chodzi o aspekt wizualny, komiks wygląda bardzo ciekawie. Kreska nie jest skomplikowana i trochę mało realistyczna, jednak bardzo przy tym wszystkim ciekawa i pasuje do klimatu całego komiksu. 

Wydanie komiksu wygląda przyzwoicie. Otrzymujemy ponad dwustu stronicowy album w miękkiej okładce. Również okładka może się podobać.

Bardzo chciałbym polecić komiks Zaduszki autorstwa Rutu Modan. Porusza on ciekawy dla nas temat w sposób bezstronny. Nie stawia się po jednej czy drugiej stronie. Przemienia temat budzący wiele kontrowersji w zwykła odpowiedź o normalnych ludziach.

Autor: Piotr „dark kaczuszka” Krzystek
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Zaduszki
Autor: Rutu Modan
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: Maj 2013
Cena: 49,90 zł

Informacje dodatkowe:
 
 

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.