Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Czarnobyl - recenzja
17-07-2013, 22:14 | 3174 x przeczytano | dark kaczuszka

Chyba nie ma człowieka, który nie miałby dość jednoznacznych skojarzeń z nazwą Czarnobyl. Wszystkie będą krążyć wokół wizji nuklearnego wybuchu. Strasznego chaosu i oczywiście promieniowania radioaktywnego. To doprowadziło do śmierci wielu ludzi, którzy mieli nieszczęście znaleźć się w tamtym miejscu. Wybuch reaktora sprawił też, że ludzie zupełnie inaczej zaczęli spoglądać na atom. Już nie można było patrzeć na niego jako na ekologiczny sposób pozyskiwania energii. Nagle stał się realnym niebezpieczeństwem. Świat owładnął jeszcze większy strach przed skutkami napromieniowania, a sam Czarnobyl stał się głównym kontrargumentem ludzi nastawionych negatywnie do energii atomowej. Lecz historia Czarnobyla to przecież nie tylko wybuch elektrowni. Tamte ziemie przeżywały również wiele innych mniej lub bardziej dramatycznych wydarzeń. Mamy okazję poznać historię tamtych okolic dzięki niewielkiej książeczce pt. Czarnobyl autorstwa Francesco M. Cataluccio

Francesco M. Cataluccio to włoski pisarz i autor wielu książek oraz licznych artykułów, których tematem jest Polska oraz Europa Środkowa. Studiował między innymi w Warszawie i ma z Polską wiele wspólnego. Jest między innymi redaktorem włoskiego wydania dzieł Witolda Gombrowicza.

Muszę przyznać zupełnie szczerze, że książka autorstwa Cataluccio zrobiła na mnie kolosalne wrażenie. Spodziewałem się początkowo, że będzie skupiała się tylko i wyłącznie na temacie tragedii w Czarnobylu i na ludziach przeżywających ją na własnej skórze. Utwierdzała mnie w tym okładka na której widzimy Prypeć. Ogromne miasto, które najbardziej ucierpiało z powodu awarii. Jako że to najbliższe duże miasto w okolicy, zostało ono zupełnie ewakuowane. Książka jednak opowiada o Czarnobylu dużo w szerszym kontekście. Oczywiście nie pomijany jest temat wybuchu, bez niego nie da się opowiedzieć historii miasta. Jednak poza samą katastrofą przybliży nam również wcześniejszą historię miasta. Całkiem sporo miejsca poświęcone zostało czasom współczesnym. Między innymi mówi o tym, jak wygląda nowy pomysł na turystykę w Czarnobylu i w mieście Prypeć. Nie jest to jednak wyłącznie esej historyczny, czy książka opisująca dzisiejsze życie w Czarnobylu. Dużo bym odebrał książce, gdybym tak ją zaszufladkował. Autor traktuje książkę również jako pamiętnik, opowiada o swoich obserwacjach i przeżyciach. Dzięki temu książka jest bardzo osobista. Przy tym Calaluccio dysponuje doskonałym, poetyckim językiem. Czyta się ją wręcz wyśmienicie i trochę żal, że książeczka tak szybko się kończy. 

Wydanie wygląda bardzo przyzwoicie. Otrzymujemy małą zgrabną książeczkę, którą wszędzie możemy zmieścić. Czarnobyl wydano na dobrej jakości papierze. Bardzo elegancko prezentuje się również okładka. Znajdziemy na niej zdjęcie z widokiem na słynny diabelski młyn znajdujący się w mieście Prypeć.

Bardzo polecam wszystkim tę niezwykłą książkę. Jest to jedna z najlepszych pozycji jaką miałem okazję czytać w ostatnim czasie. Jest niezwykle poruszająca, interesująca i sądzę, że zadowoli wszystkich miłośników dobrej literatury, nie tylko tych zainteresowanych tematem Czarnobyla.

Autor: Piotr „dark kaczuszka” Krzystek
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy Wydawnictwu Czarne za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Czarnobyl
Autor: Francesco M. Cataluccio
Wydawca: Wydawnictwo Czarne
Data wydania: Kwiecień 2013
Cena: 34,90 zł

Ocena:
 
Ogólna
95%
 
Ocena końcowa: 95%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.