Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Star Wars: Rycerze Starej Republiki #10: Wojna - recenzja
12-08-2013, 05:40 | 6192 x przeczytano | Sharn

Seria komiksowa ze świata Gwiezdnych wojen, której akcja toczy się prawie 4 tysiące lat przed wydarzeniami znanymi z obu trylogii doczekała się już dziesiątego tomu. W zasadzie to dziewiąty album o przygodach niesfornego Jedi - Zayne'a Carricka, ale opowieść zamieszczona w crossoverze Wektor zaliczana jest jako jedna z części.

Tym razem dzielny rycerz trafia wprost na front, wcielony siłą do armii Republiki. Przy zetknięciu z brudami wojny bohaterowi ciężko będzie się odnaleźć zarówno po jednej, jak i drugiej stronie konfliktu. Szereg niesubordynacji i niedostosowanie do warunków odbije się na Carricku ze wzmożoną siłą.

Za scenariusz odpowiada oczywiście John Jackson Miller, będący twórcą tej serii od początku.  Niestety robi to nieudolnie. Naiwność, jaką próbuje wcisnąć czytelnikowi aż woła o pomstę do sił wyższych. Bohater za nic ma wojskowy dryl i porządek, a rozkazy wlatują mu jednym uchem, by zaraz wylecieć drugim. Nikt nie robi z tego wielkiej sprawy i w zasadzie Zayne'owi uchodzi na sucho każde nieposłuszeństwo - gdzie w normalnym świecie skończyłoby się to przynajmniej sądem polowym, jeśli nie od razu kulą w łeb. Łatwość, z jaką Carrick owija sobie wokół palca inne postaci aż bije po oczach swą nieprawdziwością.

Niby scenarzysta próbuje pokazać obie strony konfliktu i okropności związane z wojną, może i intryga ukazana w tym albumie zasługuje na odrobinę zainteresowania, bo wcale nie jest taka głupia, a wręcz wzbudza nieco ciekawości, ale przy kiepskich podstawach i infantylnej otoczce to nie wychodzi. Cały urok fabuły chowa się przy pretensjonalności, perfekcyjności i megaheroizmie bohatera, który całym sobą zaćmiewa to, co ważne.

Rysunkami do tomu dziesiątego zajął się Andrea Mutti, znany m.in. z komiksowej wersji kryminału Millenium. Na tym polu Wojna wypada znacznie lepiej, choć jak mawiają "szału nie ma". Ilustracje są poprawne, utrzymują napięcie i pokazują dynamikę zdarzeń. Drażnić mogą nieco często powykrzywiane twarze postaci, ale spuścić to można na karb sytuacji, w jakich nierzadko się znajdują. Dzięki przyzwoitym grafikom album nieco zyskuje do finałowej oceny, choć jeśli scenariusz zawodzi, to i świetne rysunki nie są w stanie w pełni zrekompensować czytelnikowi negatywnych odczuć.

Rycerze Starej Republiki #10 okazują się albumem fabularnie kiepskim, psującym radość obcowania ze światem Gwiezdnych wojen. Brak solidnego podejścia do realiów wojny negatywnie wpływa na wrażenia czytelnika i nie pozwala mu chłonąć powieści graficznej. Wręcz przeciwnie - co chwilę odbiorca stawiany jest przed wydarzeniami wywołującymi uczucie konfuzji. Jedynie w miarę przyzwoite ilustracje ratują całość i dzięki nim nie można skazać albumu na całkowity ostracyzm.


Autor: Marcin "Sharn" Byrski
Redakcja: Piotr „dark kaczuszka” Krzystek

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: Star Wars: Rycerze Starej Republiki #10: Wojna
Scenariusz: John Jackson Miller
Rysunki: Andrea Mutti, Pierluigi Baldassini, Michael Atiyeh
Przekład: Jacek Drewnowski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 120
Format: 150 x 228 mm
Tematyka:
Science fiction
ISBN:
978-83-237-6159-4


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Lipiec 2013
Kategoria  
 Komiks
Platforma  
Cena  
39.99 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
40%
 
Ocena końcowa: 40%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.