Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08

Strona startowa > Artykuły > Komiks > Obeliks i spółka - recenzja

Obeliks i spółka - recenzja
29-10-2013, 19:58 | 2786 x przeczytano | dark kaczuszka
Życie mieszkańców małej galijskiej wioski, która jako jedyna nie została jeszcze podbita przez Cezara, toczy się leniwie. Nic też nie wskazuje by miało się to zmienić. Mieszkańcy żyją po prawdzie w otoczeniu rzymskich legionistów, ci jednak bojąc się (nie bez racji) kolejnego tęgiego łupnia, nie wchodzą za często Galom w paradę. Gdy już to robią, kończy się to dla nich zwykle nie najlepiej. Dziś przed sobą mam kolejny komiks z cyklu przygód o Asteriksie i jego przyjaciołach, zatytułowany Obeliks i spółka. W nim to Cezar będzie starał się znaleźć kolejny sposób na pokonanie Galów. Tym razem będzie nim ekonomia.

Autorami komisu są naturalnie Rene Goscinny i Albert Uderzo, czyli ikony nie tylko francuskiego komiksu ale komiksu w ogóle. Ten pierwszy odpowiedzialny był za scenariusz. Drugi do niego robił doskonałe grafiki.

Jak ugryźć ekonomicznie Galów? Mają w końcu wszystko czego potrzebują. W lesie żyje mnóstwo smacznych dzików, w morzu pływa tysiące ryb. Rozrywki dostarczają im sami Rzymianie, a i z innymi potrzebami radzą sobie całkiem nieźle. Jednak sprytny Ekonomikus, będący wysłannikiem Cezara, postanawia namieszać w wiosce w inny sposób. Nie szuka czegoś czego będzie jej mieszkańcom brakować. Tym bardziej nie szuka żadnego militarnego rozwiązania. Postanawia dać mieszkańcom zajęcie, tak by skupieni na nim nie przeszkadzali Cezarowi w realizacji jego planów. Z braku laku padło na menhiry, za których produkcję proponuje Obeliksowi złoto. Ten oczywiście łapie haczyk. Przyniesie to dość nieoczekiwane skutki, jako że jest to pierwsze zderzenie swojskich Galów z światem ekonomii. Jak sobie z tym poradzili? Przekonajcie się sami.

Obeliks i spółka to jeden z moich ulubionych komiksów autorstwa Rene Goscinnego i Alberta Uderzo. To nie tylko rewelacyjne jak zwykle rysunki i doskonały scenariusz, okraszony ogromną dawką inteligentnego poczucia humoru. To także świetna parodia świata ekonomii i wszystkiego co z nim związane. Doskonale bawiłem się gdy sympatyczni Galowie starają się operować takimi terminami jak: rynek, popyt czy podaż. Jak starają się zwiększyć produkcje menhirów i płacić zarobionymi pieniędzmi za to co wcześniej mieli zupełnie za darmo. By było śmieszniej, niemal masowa produkcja menhirów w galijskiej wiosce będzie miała wpływ nie tylko na samych jej mieszkańców, ale również na całe Imperium Rzymskie. Oto galijskie menhiry przejdą długą drogę od czasów w których podbiją rynek tak, że każdy Rzymianin będzie pragnął je mieć, aż do momentu gdy tak go zaleją, że znowu przestaną być cokolwiek warte. Będą reklamowane w całym Rzymie i oprotestowane przez strajkujących rzymskich twórców menhirów. Staną się symbolem luksusu oraz celem podróbek. Do tego dochodzą takie smaczki, jak chociażby postacie do złudzenia przypominające Flipa i Flapa. W komiksie są zabawnymi legionistami rzymskimi. Bardzo trudno nie mieć skojarzeń z filmem Flip i Flap w legii cudzoziemskiej.

Naturalnie bardzo polecam komiks Obeliks i spółka autorstwa Uderzo i Gościnnego. Jest to prawdziwa eksplozja świetnego humoru a przy okazji zmyślna parodia otaczającego nas świata. Zdecydowanie polecam, tak najmłodszym czytelnikom, jak i tym już nieco starszym.

Autor: Piotr "dark kaczuszka" Krzystek
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Obeliks i spółka
Autor: R. Goscinny, A. Uderzo
Tłumaczenie: Jolanta Sztuczyńska
Wydawca: Egmont
Cena: 19.90 zł

Ocena:
 
Ogólna
95%
 
Ocena końcowa: 95%