Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08

Strona startowa > Artykuły > Komiks > Asteriks na Korsyce - recenzja

Asteriks na Korsyce - recenzja
29-10-2013, 20:17 | 2961 x przeczytano | dark kaczuszka
Przygody Asteriksa i Obeliksa to doskonała parodia otaczającego nas świata. Autorzy pod przykrywką realiów starożytności naigrywają się z ludzkich przywar, zabawnych wydarzeń w historii i chyba przede wszystkim ze stereotypów. Jednymi z najlepszych komiksów autorstwa Rene Goscinnego i Alberta Uderzo są te, których tematem są wyprawy Asteriksa i Obeliksa poza granice Galii. Byli u Gotów, Wikingów, Brytów, Hiszpanów, Arwenów, Helwetów, Greków, w Egipcie i oczywiście kilkakrotnie w Rzymie. Dziś przed sobą mam kolejny komiks w którym opuszczają oni rodzinna wioskę. Nosi on tytuł Asteriks na Korsyce.

Rene Goscinny to jeden z słynniejszych francuskich twórców scenariuszy komiksowych. Poza Przygodami Asteriksa i jego przyjaciół jest twórcą między innymi Przygód Mikołajka. Albert Uderzo nie jest jedynie autorem rysunków do komiksów z Asteriksem i Obeliksem w roli głównej. Po śmierci Rene Goscinnego, kontynuował ich wspólną pracę tworząc również scenariusze do nich.

Rzymianie jak ognia unikają kontaktów z Galami. Wiedzą, iż zwykle kończą się tęgim laniem. Szczególnie w dzień rocznicy zwycięstwa galijskiego pod Gergowią. Niestety dla nich, w tym dniu to Galowie świętując szukają z nimi kontaktu, odwiedzając wraz z gośćmi obozy rzymskie. Rzymianie mają podwójnego pecha, ponieważ przetrzymują korsykańskiego więźnia - Okatarinetabellaczikcziksa. Fakt ten może rozjuszyć dodatkowo nacierających Galów. Armia imperium jest doskonale przygotowana taktycznie, zatem zmyślnie pozwoliła się rozgromić zanim jeszcze Asteriks i inni znaleźli więźnia. Korsykanie mają znacznie większe problemy z Rzymianami niż mieszkańcy galijskiej wioski, zatem nasi przyjaciele postanawiają wraz z Okatarinetabellaczikcziksem udać się z pomocą na tę słoneczną wyspę.

Jak zwykle gdy nasi Galowie wybierają się poza granice swoje ukochanej Galii, możemy się spodziewać potężnej dawki humoru, który w krzywym zwierciadle pokaże nam pewne cechy danych społeczności. Tym razem padło na Korsykę. Wyspa i jej mieszkańcy są bardzo wdzięcznym tematem do napisania zabawnego komiksu, ponieważ istnieje wiele utartych cech Korsykanina. Wiadomo że są oni bardzo dumni i lojalni. Nie lubią się przepracowywać, są uczuciowi, no i chyba przede wszystkim bardzo impulsywni. Przejawów tych wszystkich cech charakteru będziemy mieć w komiksie pod dostatkiem. Korsykanie będą się złościć, kłócić, gromić wzrokiem, płakać, wylegiwać się na słońcu, sięgać po noże, grozić, ściskać się i … tak dalej. Poznamy również nieco informacji o samych rdzennych mieszkańcach Korsyki. Między innymi jak wyglądał status kobiety, sposób ubierania się oraz zwyczaje i sposób bycia. Wszystko to podane w nader atrakcyjny sposób. Naturalnie całość uzupełniają doskonałe jak zwykle rysunki Alberta Uderzo.

Niemal tradycyjnie już, jeśli chodzi o komiksy których bohaterami są Asteriks i przyjaciele, nie mam innego wyboru jak tylko gorąco polecić. Może jestem stronniczy, jednak nie moja wina, że zawsze byłem wielbicielem komiksów o zabawnych i nieco szalonych Galach. Niezmiennie dostarcza on czytelnikom na całym świecie mnóstwo zabawy niezależnie od wieku.

Autor: Piotr "dark kaczuszka" Krzystek
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Asteriks na Korsyce
Autor: R. Goscinny, A. Uderzo
Tłumaczenie: Jolanta Sztuczyńska
Wydawca: Egmont
Cena: 19.90zł

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%