Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Thorgal #34: Kah-Aniel - recenzja
18-12-2013, 06:49 | 5144 x przeczytano | Sharn

Równe dwa lata przyszło nam czekać na trzydziesty czwarty odcinek Thorgala. Co prawda nie był to okres jałowy, gdyż na rynku świetnie miewają się już aż trzy poboczne serie, ciesząc oko wielbicieli przygód dziecka z gwiazd, ale jednak wątek główny, to wątek główny.

Niestety od pewnego czasu, właściwie odkąd to Yves Sente zajął się tworzeniem scenariusza, obserwowaliśmy spadek znaczenia tytułowej postaci. Nie było to wcale takie złe, przecież naturalną koleją rzeczy jest dorastanie młodych pokoleń, gdyby nie fakt, że w poprzednim tomie, tak skrzętnie przygotowywany wątek Jolana został nagle przerwany z powrotem na rzecz kolejnych przygód Thorgala. Dodajmy, że mało ciekawych przygód, bo Statek miecz wynudził niejednego amatora twórczości Rosińskiego. Chociaż trzeba przyznać, że niektóre wydarzenia z wiodącej serii scenarzysta idealnie wplótł do swojego spin-offa Kriss de Valnor.

Kah-Aniel kontynuuje niechlubne dłużyzny z tomu poprzedniego. Niby akcja nabiera tempa i kończy się nawet momentem kulminacyjnych, ale jednak cała historia pogoni Thorgala za porywaczami jego młodszego syna wydaje się niezbyt ciekawa. Może spowodowane jest to tym, że we wcześniejszych częściach nacisk opowieści położony był na postać Jolana i jego przygody, traktując wątek uprowadzenia niejako po macoszemu. Później, co prawda scenarzysta skupił się tylko na tym zagadnieniu, ale odarł czytelnika z tej ciekawszej części albumu, do której przywiązał go wcześniej. W wyniku takiego zabiegu ta część wydaje się średnio interesująca.

Co do ilustracji Grzegorza Rosińskiego, to te jak zwykle są na wysokim, stałym poziomie, ciesząc oko fanów. Malowane kadry już na dobre zakorzeniły się w świadomości odbiorców i są teraz cechą charakterystyczną dla serii wiodącej, ponieważ wszystkie trzy spin-offy mają grafiki rysowane.

Niestety Kah-Aniel nie porywa swoją fabułą, choć faktycznie jest odrobinę lepiej niż w tomie wcześniejszym. Należy obdarzyć twórców kredytem zaufania, choćby za to, że wątki z głównego cyklu splatają się z seriami pobocznymi, dając w efekcie pełny obraz opowieści - opowieści, która od lat cieszy rzesze zapalonych fanów na całym świecie.

 
Autor: Marcin "Sharn" Byrski
Redakcja: Piotr „dark kaczuszka” Krzystek

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: Thorgal #34: Kah-Aniel
Scenariusz: Yves Sente
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Przekład: Wojciech Birek
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Wymiary: 215 x 290 mm
Język oryginału:
francuski
ISBN:
978-83-237-6183-9


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Listopad 2013
Kategoria  
 Komiks
Platforma  
Cena  
23.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
50%
 
Ocena końcowa: 50%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.