Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Thorgal: Kriss de Valnor #4: Sojusze - recenzja
18-12-2013, 06:54 | 5708 x przeczytano | Sharn

Ulalala. Po zaledwie jedenastu miesiącach przerwy na rynek trafił kolejny, czwarty zresztą tom serii pobocznej Thorgala - Kriss de Valnor. I jeśli poprzedni był albumem bardzo dobrym, tak ten okazuje się jeszcze lepszy, a w zasadzie najlepszy z dotychczas wydanych.

Wydawać się mogło, że Kriss dopięła swego - po wyroku walkirii powróciła do świata żywych i nawet udało jej się dokonać czynu godnego królowej. Tym samym zasiadła na tronie ziem Północnego-Wschodu. Ale chcąc uzyskać pełnię władzy nad wszystkimi wikingami będzie musiała nieźle pokombinować, gdyż o ten tytuł ubiega się jeszcze Król Uzdrowiciel - Taljar Sologhonn zyskujący poparcie za pomocą dokonywanych cudów. Do tego z Południa atakuje Cesarz Magnus niosąc wiarę w jedynego boga. Czasy to niespokojne i jedynym ratunkiem będzie zawieranie sojuszy…

Yves Sente potrafi pisać scenariusze. Pokazał to w pierwszych swoich tomach głównej serii o Thorgalu (bo dwa ostatnie niestety są bardzo słabe). Prowadzona przez niego intryga zaskakuje, zapiera dech w piersiach i powoduje wytrzeszcz oczu. Fabuła nie powstydziłaby się stanąć w szranki z Grą o tron. Czytelników czeka nie lada zaskoczenie, a splatanie wątków cyklu wiodącego ze spin-offami wychodzi doskonale.

Gulio de Vita udowodnił już, że idealnie nadaje się na rysownika w świecie Dziecka Gwiazd. Kreska przypominająca nieco prace Rosińskiego z wcześniejszych lat, ale z zachowaniem własnej odrębności daje fanom wiele frajdy. Odnosi się wrażenie poruszania w ilustracjach ze starych odcinków głównej serii.

Całość wypada wręcz doskonale i zbliża się do ideału. Dynamizm akcji, wszechobecne napięcie i ciąg zaskoczeń sprawiają, że czytelnik nie może od Sojuszy oderwać wzroku. Takich albumów chciałoby się więcej. Szkoda tylko, że cały potencjał Sente wykorzystuje właśnie w serii pobocznej, kosztem niestety głównego cyklu. Trzeba mieć nadzieję, że i tam wreszcie powróci na właściwe tory.


Autor: Marcin "Sharn" Byrski
Redakcja: Piotr “dark kaczuszka” Krzystek

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: Thorgal: Kriss de Valnor #4: Sojusze
Scenariusz: Yves Sente
Rysunki: Gulio de Vita
Przekład: Wojciech Birek
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Wymiary: 215 x 290 mm
Język oryginału:
francuski
ISBN:
978-83-237-6179-2
Cena: 23,00 PLN


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Listopad 2013
Kategoria  
 Komiks
Platforma  
Cena  
23.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.