Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Rhezus: Tułaczka śladami konania - recenzja
09-01-2012, 13:32 | 3885 x przeczytano | IpMan
„Być albo nie być, oto jest pytanie”, jak pisał William Szekspir. A gdybyśmy mogli być nieśmiertelni, co wtedy? Czy przyszłoby nam zastanawiać się nad odpowiedzią, a może raczej brnęlibyśmy przed siebie, nie zważając na nieubłaganie biegnący czas i wszelkie niepowodzenia? Na to pytanie chyba jednak nikt z nas nie potrafi dokładniej odpowiedzieć. Lecz jednego jestem pewien – nieśmiertelny Rhezus, tytułowy bohater debiutanckiej książki polskiej pisarki Róży Jakobsze, nie miałby takich dylematów.

Rhezus to dosyć niecodzienny heros, pojawiający się zawsze tam, gdzie umierają ludzie. Zawsze w takich miejscach, gdzie można spotkać całą gamę typów spod ciemnej gwiazdy, marzących jedynie o twojej rychłej zgubie. Zawsze tam, gdzie ukrywają się najgorsze, najbardziej krwiożercze z bestii. A wszystko tylko po to, aby zaznać odrobiny spokoju w objęciach śmierci. Jego wierną towarzyszką jest demon o imieniu Agresja, ukrywający swoją prawdziwą formę pod postacią karego wierzchowca - niech wam jednak nie przyjdzie do głowy myśl, że nietypowa postać mieszkańca najmroczniejszej z otchłani, w jakikolwiek sposób ogranicza jego destrukcyjną osobowość. Agresja uwielbia zapach krwi i smak ludzkiego mięsa, najlepiej jeszcze ciepłego. Nasz bohater podąża drogą śmierci oraz zniszczenia, poszukując najskuteczniejszego sposobu na własną zagładę. Nie dajcie się zmylić podobizną do heroicznego Conana, gdyż poza wyglądem, mają oni ze sobą niewiele wspólnego.

Jak na debiut przystało, nie obeszło się bez kilku zgrzytów. Po pierwsze, główny bohater, czyli człowiek szukający śmierci, jak ognia unika wypraw na otwarte morze, bojąc się utonięcia – cóż za ironia. Tak samo sprawa wygląda w przypadku pogrzebania żywcem, bo w sumie kto z nas chciałbym przez wieczność mieć świadomość, że leży kilka metrów pod ziemią, a nad nim przechadzają się ludzie. Po drugie, część dialogów pomiędzy postaciami wydaje się trochę drętwa i wymuszona, przez co czytelnik momentami zaczyna się nudzić. Ostatnim mankamentem utworu jest niezbalansowane tempo akcji, która w niektórych momentach wydaje się zbyt zagmatwana i szybka, a w innych rozwlekła i ciągnąca się przez kilka stron żółwim tempem.

Mimo tych kilku błędów, które mają sporą tendencję do pojawiania się u początkujących pisarzy, książka Róży Jakobsze stoi na naprawdę dobrym poziomie, a opisane w niej historie czyta się szybko i przyjemnie. Niektórym czytelnikom, pomysł z negatywnym charakterem w roli głównej może wydać się mało oryginalny, gdyż ostatnio ich bytność w literaturze jest coraz większa. Jednak przemyślana fabuła i motyw z nieśmiertelnością, wyróżnia książkę na tle innych. Do tego opowieść została poprowadzona za pomocą pierwszoosobowej narracji, co ułatwia nam nawiązanie więzi z bohaterem oraz wkroczenie do stworzonego świata, pełnego piękna i przemocy.

Na koniec chciałbym dodać, że Rhezus: Tułaczka śladami konania, to kolejna świetna inwestycja ze strony Fabryki Słów. Życzę temu wydawnictwu, jak najwięcej tak wartościowych pozycji, bo chyba każdy z nas lubi spędzić miło czas na wciągającej lekturze.

Autor: IpMan
Redakcja: paulina wasikCykl: Legenda Cierniowych Tatuaży
Autor: Róża Jakobsze
Wydawca: Fabryka Słów
ISBN-13: 978-83-7574-135-3
Wymiary: 125 x 195
Liczba stron: 344
Oprawa: miękka
Seria: Asy polskiej fantastyki


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 23 kwietnia 2010r.
Cena  
29,99 zł
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

 


 
09-01-2012, 20:00 | IpMan | Komentarzy w sumie: 14
Przyjęte do informacji i wdrążane do działania!


 
09-01-2012, 14:20 | dark kaczuszka | Komentarzy w sumie: 271
Dobra recka. Oby tak dalej


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.