Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Królestwo Słońca: księga I część 1 - recenzja
15-01-2012, 14:03 | 4390 x przeczytano | Przemek Wasik

Doprawdy, zadziwiającym zjawiskiem jest ludzka fascynacja końcem świata. Nieustannie poznajemy kolejne daty potencjalnego Armagedonu, nierzadko poparte urzekającymi teoriami spiskowymi, bądź „sprawdzonymi” przepowiedniami. Pierwsze wzmianki pojawiały się już w średniowieczu. I tak, przez kolejne stulecia jasnowidze karmili ludzkość nowymi proroctwami, a fenomen przetrwał do dnia dzisiejszego, mało tego, ma się bardzo dobrze. Millenium roku 1000 a następnie 2000 to tylko najbardziej znane „godziny zero”. Koniec ma się ziścić średnio co kilka miesięcy, a każda taka data gromadzi wielu zwolenników, święcie przekonanych, że „ to już na pewno teraz”. Kolejną kontrowersyjną datą jest 21 grudnia 2012, czyli 13.0.0.0.0. 4 ahau 3 kankin - według zapisu kalendarza starożytnych Majów. Właśnie ta tajemnicza cywilizacja i jej nadzwyczaj zaawansowany sposób rachuby czasu, są tematem przewodnim thrillera fantastycznego Królestwo Słońca autorstwa Briana D’Amato.

Akcja powieści rozgrywa się zarówno w czasach nam współczesnych – w roku 2012, oraz w 664 - w okresie panowania na terenach Mezoameryki Indian z plemienia Majów. Główny bohater, potomek starożytnej cywilizacji, Jed DeLanda wmieszany zostaje w przedsięwzięcie na ogromną skalę, warte miliardy dolarów, a może dużo więcej, bo … dalsze istnienie świata. Genialny matematyk, uważany za sawanta, nie miał łatwego dzieciństwa. Jego życie naznaczone było cierpieniem, a straszne wydarzenia odcisnęły na nim piętno w postaci traumy pourazowej. Wielkim atutem Jeda, dającym mu w życiu bogactwo materialne, okazuje się umiejętność rozgrywania „Gry ofiarnej”. Jest to swego rodzaju ceremonia, służąca pośrednio przewidywaniu zdarzeń w przyszłości, której bohatera nauczyła matka, kiedy ten był jeszcze dzieckiem. Fabuła obfituje w dramatyczne zdarzenia, pościgi i nieoczekiwane zwroty akcji. Autor nie boi się ukazać zła i brutalności, zarówno we współczesnym świecie, ale przede wszystkim w starożytnej kulturze, wręcz kipiącej agresją. Równocześnie z rozwojem przewodniej historii, w potok przejmujących wydarzeń wplecione są inne wątki współczesne oraz opowieści o starożytnych Majach. Poznajemy zwyczaje, tradycje, ale także życie codzienne mieszkańców starożytnego miasta Ix. Obraz bohatera jest dynamiczny, poznajemy jego wewnętrzne odczucia, a dzięki typowym ludzkim słabościom szybko się z nim utożsamiamy, w pełni angażując się w akcję. Motyw główny odnosi się do przepowiedni starożytnych Majów. Jedna ze strasznych wizji w literackiej rzeczywistości już się sprawdziła. Kolejna, bardzo tajemnicza, zwiastująca dramatyczne zdarzenia ma się wydarzyć 21 grudnia 2012 roku. Czy Jed jest w stanie zapobiec - no właśnie czemu ma zapobiec? Czy w ogóle uda mu się ustalić co ma się wydarzyć?

Na kilka miesięcy przed feralną datą, w realnym świecie rośnie liczba teorii o końcu świata, czy odnośnie „Fenomenu roku 2012”. Coraz większej liczbie ludzi udziela się apokaliptyczna atmosfera. Co ciekawe, na terenie Meksyku, w pobliżu monumentalnych budowli Majów, specjalne zegary o wielkich gabarytach już odmierzają potencjalnie pozostały czas. W obliczu tych wariactw, lektura Królestwa słońca nabiera dodatkowych rumieńców i rozbudza naszą wyobraźnię.

Przyjemny język powieści charakteryzuje swoboda. Narrator bez ogródek wyraża swój stan emocjonalny, nie przebierając w słowach. Tekst przeplatany jest pojedynczymi kwestiami wypowiadanymi po hiszpańsku, ale także w językach starożytnych, których znaczenia musimy się domyślać. Książka zmusza także do myślenia w inny sposób. W tekście odnajdujemy ogromną ilość ciekawostek i informacji z najróżniejszych dziedzin, od fizyki i ekonomii, po rozwój gier, na cywilizacjach starożytnej Mezoameryki kończąc. W wielu przypadkach do końca nie wiemy czy mamy do czynienia z faktami, czy raczej fantazją autora. Przykładowo, podróż w czasie z 2012 do 664 roku opisana jest wzorami rodem z akademickich podręczników, zaś wykładana przez bohaterów metoda poparta jest realnymi nazwiskami naukowców i ich teoriami.

Na wielką pochwałę zasługuje oprawa graficzna książki. Liczne obrazki i ilustracje, niczym pochodzące ze starożytnej cywilizacji, wyglądają efektownie i podsycają tajemniczą atmosferę. Ponad to, tekst opatrzony został autentycznymi mapami, schematami planszy „Gry ofiarnej” i glifami - symbolami stanowiącymi pismo Majów. Rozdziały posiadają zarówno numerację arabską, jak i tę, w systemie zapisu liczb prekolumbijskiej cywilizacji. Zaś na końcu książki znajduje się glosariusz z objaśnieniem ważnych terminów używanych w powieści.

Królestwo słońca to, moim zdaniem, świetna pozycja, szczególnie dla fascynatów teorii spiskowych. Z kolei ze względu na drastyczne sceny i język powieści, nie polecam lektury czytelnikom młodszym lub o słabszych nerwach. Dodam także, iż na rozwikłanie zagadek i dręczących czytelnika pytań musimy zaczekać przynajmniej do kolejnej części, gdyż księga pierwsza nie daje zbyt wielu rozstrzygnięć ani odpowiedzi.

Autor: Przemek Wasik
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
Tytuł oryginału: In the Courts of the Sun
Cykl: W Królestwie Słońca
Tom: 1
ISBN-13: 978-83-7574-608-2
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 20 stycznia 2012
Cena  
39,90 zł
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

 


 
15-01-2012, 17:04 | dark kaczuszka | Komentarzy w sumie: 271
Tez jestem za tym by umieścić w polecanych.


 
15-01-2012, 15:05 | IpMan | Komentarzy w sumie: 14
Zapomniałem dodać, że na twoim miejscu wrzuciłbym tę reckę w polecane, bo w końcu to nowość rynkowa :-)


 
15-01-2012, 14:26 | IpMan | Komentarzy w sumie: 14
Muszę przyznać, że książka brzmi obiecująco. Może się pokuszę o jej kupno :-)


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.