Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Front Burzowy
16-01-2012, 09:39 | 4320 x przeczytano | AnonimowyGrzybiarz
Magia potrafi zabić. I robi to, jednak za magią zawsze stoi ktoś, kto nią kieruje. Tym razem mag skrywa swe oblicze w cieniu. Ukrywa się przed policją, planując jednocześnie kolejne morderstwa. Ma się jednak czym martwić, ponieważ jego tropem podąża Harry Dresden. A Harry jest najlepszy w tym co robi – być może (acz niekoniecznie) dlatego, że jest jedynym magiem-detektywem do wynajęcia w całym mieście. Jako konsultant policji, próbując przetrwać do pierwszego, wplątuje się w bardzo zawiłą i niebezpieczną intrygę pełną magii. Magii w najgorszej, najbardziej brutalnej i przerażającej postaci…

Najrozmaitsze fuzje pomiędzy gatunkami najczęściej wypadają co najwyżej blado. Jimowi Butcherowi jednak takie połączenie się udało i w książce "Front Burzowy" prezentuje nam bardzo sprawne połączenie kryminału i fantastyki. Mimo, że fabuła opiera się na klasycznym schemacie znanym z kryminałów – krok po kroku poznajemy kolejne elementy układanki – a główny bohater wydaje się być dziwnie znajomy – prochowiec, wieczny brak kasy, niewyparzona gęba i niejasna przeszłość – elementy fantastyki występujące w powieści niezwykle uatrakcyjniają lekturę. Mamy tu więc wątek z narkotykami wytwarzanymi dzięki magicznym eksperymentom, mamy demony chcące uciszyć głównego bohatera na polecenie innego maga, mamy wampirzycę prowadzącą dom lekkich obyczajów i kościotrupa erotomana. Jest też enigmatyczny i milczący Morgan, wysłannik Białej Rady – pilnującej, by żaden z obdarzonych magicznymi zdolnościami ich nie nadużywał (i nie chodzi tu o takie błahostki jak lewitacje produktów żywnościowych, czy "nadmuchanie" ciotki w wakacje…).

Książka jest sprawnie napisana i szybko przewracamy kolejne strony. Autor zadbał o to, by czytelnikowi nie doskwierała nuda – prawie każdy z dwudziestu siedmiu rozdziałów kończy się zabawnym żartem lub efektownym Cliff-hangerem, który zmusza do dalszego czytania. Nie pamiętam, kiedy ostatnio czytałem książkę tak wypełnioną akcją i kolejnymi, ciekawymi pomysłami. Na szczęście, w nawale epickich bijatyk i magicznych rytuałów, Jim Butcher nie zapomniał o intrydze kryminalnej, w którą wplątał się nasz detektyw. W punkcie kulminacyjnym większość wątków łączy się i znajduje wspólne rozwiązanie, które – choć zaskakujące – jest dobrze obmyślone i nierozczarowujące. Inne zaś wątki, na przykład tajemnicza przeszłość maga-detektywa, będą musiały poczekać na swoje rozwiązanie w kolejnych tomach cyklu "Akta Dresdena". Wielkim plusem "Frontu Burzowego" jest narracja prowadzona w pierwszej osobie – Harry Dresden świetnie opisuje kolejne etapy śledztwa, skupiając się bardziej na własnych przemyśleniach niż na rozwlekłych opisach otoczenia. Jego cięte i ironiczne (a do tego trafne!) komentarze na temat dosłownie wszystkiego i wszystkich, niejednokrotnie wywołały na mojej twarzy szeroki uśmiech.

Kilka lat temu, pierwsze pięć tomów "Akt Dresdena" wydał w naszym kraju Amber. Nowe wydanie, które serwuje nam Wydawnictwo Mag, różni się od poprzedniego szatą graficzną, ilustracją na okładce (która teraz jest dużo bardziej zachęcająca i klimatyczna) i tłumaczeniem, które tym razem wykonał niezastąpiony Piotr W. Cholewa (mistrz humorystycznych tłumaczeń; ma na koncie wszystkie części „Świata Dysku”).

"Front Burzowy" to lekka i przyjemna książka, pełna akcji i widowiskowych zdarzeń. Porządnie napisana i z humorem. Polecam serdecznie i czekam na drugi tom, zapowiedziany na początek lutego. Cykl za granicą zdobył sporą popularność i na jego podstawie powstał serial, system RPG i komiksy. Zresztą samych książek opublikowano jak na razie czternaście, a kolejne dziewięć jest w zapowiedziach. Żywię nadzieję, że również w Polsce cykl zdobędzie popularność i kolejne tomy będą się ukazywały w regularnych odstępach czasu. Macie problem? Szukacie maga? Pomoże Wam Harry. Żaden tam Potter. Od dziś, tylko Dresden! Sprawdźcie w książce telefonicznej.Autor: Jim Butcher
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Mag
Rok Wydania: 2011

Dziękujemy wydawnictwu Mag za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

 


 
19-01-2012, 02:59 | Ardelin | Komentarzy w sumie: 189
Świetna książka. Jak ktoś nie czytał, to maszerować do księgarni. To rozkaz. ;)


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.