Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Dzieci demonów - recenzja
24-01-2012, 10:24 | 3305 x przeczytano | nati108
Dzieci demonów to pierwszy tom rozpoczynający trylogię zatytułowaną Psia Ziemia. Ta niepozornie wyglądająca książka, o najmniejszej liczbie stron, spośród wszystkich dotychczas wydanych z serii Nowa Fantastyka, wcale nie odstępuje od reszty - wręcz przeciwnie. Powieść, mimo mniejszych gabarytów, zaskakuje i budzi wiele emocji, w takim samym stopniu, jak jej sąsiedzi z półki. Jednocześnie jednak, to niepozorne wydanie, liczące jedynie dwieście siedemdziesiąt dwie strony, nie dało autorowi wielkiego pola do popisu i pozostawiło wiele pytań bez odpowiedzi.

Czy dziecko musi odpowiadać za czyny swoich rodziców? W tym świecie tak. Pomioty demonów nie mają prawa żyć, gdyż wszystko czego dotkną zostaje zniszczone. Wędrowcy Błogosławionej Erin, ludzie podróżujący z wilkami, przyodziewający ich skóry, polują na dzieci demonów. Zabicie wszystkich jest ich najważniejszym zadaniem i nie spoczną, dopóki go nie wykonają. Wydaje się, że misja ta dobiega powoli do końca, pozostała już tylko dwójka wrogów. Mężczyzna, nie liczący się z tym, że jego ciało nosi w sobie klątwę, oraz młoda dziewczyna, która nie chce nikogo skrzywdzić.

J.M. McDermott nie wyjaśnia czytelnikowi podstaw istnienia świata, w którym osadził swoją powieść. Trudno jest również określić kim naprawdę są Wędrowcy Błogosławionej Erin, skąd się wzięli, oraz czym zajmują się niektóre z postaci. W książce jest wzmianka o minionej wojnie i bogach, ale nie ma żadnego rozwinięcia tego wątku. Świat nie posiada żadnego zarysu, co powoduje, że czytelnik od razu zostanie wrzucony w sam środek akcji. Na wykreowanie w swojej wyobraźni wizji otoczenia musimy zaczekać.

W przeciwieństwie do niedopracowanych szczegółów, bohaterowie są barwni i borykają się z wieloma problemami. Zajmują różne pozycje społeczne. W powieści spotkamy zakonnicę, szlachtę - bardziej lub mniej zamożną, sługi króla, bezdomnych, złodziei. Oprócz dwójki sług Błogosławionej Erin, których oczami widzimy całą powieść, autor postarał się, aby losy postaci były dopracowane. Wśród całej śmietanki towarzyskiej, to tytułowe demony grają główną rolę, a raczej przeszłość jednego z nich. Przez całą historię, z perspektywy jednego z Wędrowców Erin śledzimy wspomnienia martwego już demona, którego losy związały się z dwójką pozostałych dzieci demonów, oraz ważniejszymi mieszkańcami Psiej Ziemi.

W dzisiejszych powieściach fantastycznych, często można spotkać się z tym, że to główny bohater jest ścigany lub poszkodowany przez los. To przez pryzmat jego doświadczeń obserwujemy całą fabułę. W przypadku „Dzieci demonów” jest inaczej. Wydarzenia widzimy z punktu widzenia nie ściganego, ale ścigających. Poznając coraz lepiej Wędrowców Erin, nie można ich polubić - choć wszystko zależy od punktu widzenia. Można za to, wielkim uznaniem obdarzyć jednego z demonów, który uciekając przez całe życie, szuka swojego miejsca na świecie i uznania innych.

Autor podzielił książkę na dwa nurty. Momenty teraźniejsze są opisywane z punktu widzenia Wędrowczyni Erin, czyli w pierwszej osobie. Z kolei wspomnienia odczytywane przez nią, są ukazywane przez narratora. W obu, pisarz spisuje się dobrze, jednak odniosłam wrażenie, że ukazywanie wspomnień w wersji klasycznej, narracyjnej, wychodzi mu lepiej.

Dzieci Demonów to naprawdę świetna książka. Powieść jest przygnębiająca, nie ukazuje w sobie nic, co bawiłoby w trakcie lektury. Szczególnie, ze jest historią o nieszczęśliwej miłości. McDermott bardzo chciał pokazać swoich bohaterów jako osoby bez wyjścia, i udało mu się to. Jeżeli chodzi o mnie, to dawno nie czytałam książki, przy której nie nudziłabym się ani razu. Mimo małych obaw co do Dzieci Demonów, bawiłam się wyśmienicie, nawet jeżeli to smutna historia i pozostawia po sobie wiele niedokończonych spraw. Żałuję jedynie, że książka jest taka krótka. Wydarzenia pierwszego tomu Trylogii Psia Ziemia kończą się nagle, przez co historia jest ucięta w najmniej odpowiednim momencie. Na szczęście, będzie kontynuowana w kolejnych dwóch tomach.

Autor: nati108
Redakcja: paulina wasik
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Never Knew Another
Tłumaczenie: Kamil Lesiew
Data wydania: Styczeń 2012
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7839-027-5
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 272
Cena: 32,00 zł

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

 


 
24-01-2012, 15:34 | IpMan | Komentarzy w sumie: 14
Aha.... Kurde, a byłem święcie przekonany, że widziałem ją w spisie do recenzji. Jak tak, to najmocniej przepraszam :-)


 
24-01-2012, 11:19 | dark kaczuszka | Komentarzy w sumie: 271
Książka z materiałów własnych NIE MOŻE mieć podziękowań.


 
24-01-2012, 10:33 | IpMan | Komentarzy w sumie: 14
Zapomniałaś o podziękowaniach za udostępnienie książki :P


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.