Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
31-01-2012, 23:14 | 4418 x przeczytano | Zgred
Debiut w „mrocznej serii”? Czemu nie. Ostatnio miałem do czynienia z samymi wyjadaczami gatunku kryminalnego, przez co z miłą chęcią przyjąłem informację o możliwości recenzowania „Ofiary Polikseny” Marty Guzowskiej. Szczerze powiedziawszy, nie odczułem, iż mam do czynienia z książką początkującej pisarki. Akcja nie jest bardzo porywająca, jednak z przerywaniem czytania miałem momentami problem. Fakt, książka jest nierówna pod względem poziomu ciekawości wątku, jednak w ogólnym rozrachunku jestem pewien, że z chęcią sięgnę po zapowiedziany już następny tom archeologicznej serii.

Tematyka „Ofiary Polikseny” nie jest mi specjalnie bliska. Mimo, iż lubię historię, tak archeologia nigdy szczególnie mnie nie pociągała. Marta Guzowska przedstawia tę profesję z nieciekawej strony - w jej ujęciu praca wśród ruin, starych naczyń, szczątek zwierząt i masy ziemi jest niezwykle monotonna i ciężka. Muszę przyznać, warunki robót zostały tak świetnie opisane, iż czułem podczas lektury duszną atmosferę wykopalisk. Bardzo ciekawym zabiegiem jest to, że autorka ukazuje świat archeologii z perspektywy mężczyzny.

Główny bohater o dziwnym nazwisku - Mario Ybn – jest bardzo znanym, przez co zadufanym w sobie, antropologiem. Większość książki jest prowadzona w formie pierwszoosobowej narracji Ybn’a. Na wstępie ostrzegam, Mario to stereotypowy facet o zdecydowanie przerośniętym ego. Tym czym głównie zajmuje się podczas prac to szowinistyczne docinki, picie piwa i opowiadanie niezbyt wyszukanych żartów. Momentami czuć, damskie spojrzenie na kreację bohatera, jednak wszystko mieście się w ramach dobrego smaku. Książki nie czyta się łatwo, gdyż bohater jest niezwykle irytujący. Tu należą się autorce brawa, czyż nie o to właśnie chodzi w pisaniu książek? Nie wiem jak na innych czytelników, ale na mnie czytanie „Ofiary Polikseny” wpływało. Mocno!

Intryga nie jest specjalnie zawiła, a cała książka to nie klasyczny kryminał, z setką poszlak, wieloma trupami i zawiłym śledztwem. Jedynie Mario, który na własną rękę będzie próbował znaleźć tajemniczy grób i rozwikłać zagadkę zabójstwa jednego z członków ekipy archeologicznej, może zostać uznany za śledczego amatora.
Podsumowując życzę wszystkim wydawnictwom takich debiutów. Jak już wspomniałem, mimo iż tematyka nie specjalnie mi się podobała to uważam, że książka była bardzo „mroczna”, i jak najbardziej pasuje do słynnej serii wydawnictwa W.A.B. To co warto dodać na koniec to ocena okładki, która jest kapitalna. Świetnie pasuje do fabuły i do tego bardzo przyjemnie wygląda na półce.

Dziękujemy wydawnictwu W.A.B. za udostępnienie egzemplarza do recenzji!


Korekta: Wojciech "diedia" Dziedzic
Autor: Jakub "Zgred" Krasnyseria: mroczna seria
premiera: styczeń 2012
wydanie: i
gatunek: powieść
oprawa: miękka ze skrzydełkami
format: 12,3 x 19,5 cm
liczba stron: 432
ISBN 978-83-7747-646-8


Informacje dodatkowe:
 
 

Ocena:
 
Ogólna
75%
 
Ocena końcowa: 75%
 

 


 
02-02-2012, 10:59 | konieczko | Komentarzy w sumie: 47
Masz rację dark kaczuszka


 
01-02-2012, 10:03 | dark kaczuszka | Komentarzy w sumie: 271
Czemu tekst jest niewyjustowany? dlaczego autor i redaktor nie jest napisany bezpośrednio pod tekstem?


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.