Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Rhezus: Zielone oczy wyroczni - recenzja
20-03-2012, 21:58 | 3350 x przeczytano | IpMan
Tak się zastanawiam, ile razy zdarzyło mi się czytać o kontynuacji znakomitej powieści, która miała być jeszcze lepsza od swojej poprzedniczki. Puste słowa wychwalające każdy detal książki, genialnie wykreowane postacie, jeszcze bardziej porywającą fabułę, czy choćby rzekomo błyskotliwe teksty naszego ukochanego bohatera. To wszystko i jeszcze więcej zawsze trafia na tył okładki, która niekiedy potrafi wprowadzić w błąd nawet najbardziej doświadczonego czytelnika, i co się z tym często wiąże - znawcę danego dzieła. A jak jest w rzeczywistości? Często zupełnie na odwrót, pochwały mają jedynie zachęcić do kupna papierowego produktu i nikogo nie obchodzi, że człowiek przestaje wierzyć w dobrą literaturę. Na całe szczęście, nie wszystko mija się z prawdą i zdarzają się godne tych wszystkich pochwał tytuły. Takim przykładem może być opowiadanie Rhezus: Zielone oczy wyroczni, które znakomicie oddaje klimat swojej poprzedniej części.

Czy pamiętacie jeszcze historię o nieśmiertelnym wojowniku, który poszukuje swojej nemezis? Pamiętacie tego wielkoluda, który z mieczem w dłoni i warczącym okrzykiem wydobywającym się z gardła, rzucał się na hordy przeciwników oraz zabójczych demonów? Tak jest drodzy czytelnicy, Rhezus powraca w kolejnej części swoich przygód, z jeszcze większym parciem na poszukiwanie własnej śmierci i nowym bagażem doświadczeń. Tylko, że tym razem przyjdzie mu zmierzyć się nie tylko z materialnymi wrogami, ale również z demonami własnej przeszłości i dokończyć pozostawione sprawy, które są jak choroba trawiąca zwykłego śmiertelnika. Do tego dochodzi fakt utraty ukochanej Agresji, którą próbuje na wszelkie sposoby odzyskać, co powoduje, że przyłącza się do najlepszego egzorcysty w całej krainie - Maximiliana Ozysha, zwanego Okularnikiem. Wspólnymi siłami poszukują sposobu na odnalezienie i przywołanie potężnego demona. Niestety, nie wszystko jest takie proste, jakby mogło się wydawać. Bowiem łatwiej jest odesłać demona do jego mrocznego świata, niż przywrócić w poczet żywych. Czy uda im się dokonać niemożliwego? Czy nasi bohaterowie okażą się na tyle zdeterminowani, żeby stawić czoła Wyroczni i zapobiec końcu świata? Dowiedzcie się sami, czytając lekturę.

Zielone oczy wyroczni, tak jak poprzednia część historii przeklętego wojownika, jest podzielona na powiązane ze sobą fabularnie rozdziały, które opisują różne przygody Rhezusa. Nie wszystkie jednak zawierają opisy drogi ku zagładzie. Tym razem widać, że Róża Jakobsze bardziej skupiła się na wyjaśnieniu nam okrytej tajemnicą przeszłości wojownika z cierniowymi tatuażami, oraz jego nietypowych towarzyszy. Oczywiście zabieg ten pozwala czytelnikowi dokładniej zrozumieć wszystkie dotąd rozegrane wydarzenia i niezbyt jasne zachowania postaci. Ale także wpływa na tempo akcji, co skutkuje znacznym jej spowolnieniem i powoduje pojawienie się rozwlekłych opisów. Na szczęście w powieści nie brakuje ciekawych zwrotów akcji oraz porywającej, niczym nurt rwącej rzeki, fabuły. Intrygujące i oryginalne pomysły autorki rekompensują większość niedociągnięć oraz nużące partie tekstu.

Podsumowując, drugą część książki Róży Jakobsze można uznać za udaną kontynuację, która sprawia, że człowiek aż sam garnie się do jej przeczytania. Do tego ma w sobie coś, co zdecydowanie przyciąga uwagę czytelnika i nie pozwala się nudzić przez długie godziny. Z czystym sumieniem polecam, bo jest to książka nietypowa i intrygująca.

Autor: Dawid „IpMan” Bastek
Redakcja: paulina wasikTytuł:
Rhezus: Zielone oczy Wyroczni
Autor:
Róża Jakobsze
Wydawca:
Fabryka Słów
Cykl:
Legenda Cierniowych Tatuaży
Data wydania:
11 czerwca 2010
Cena:
29,99 zł


Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

 


 
22-03-2012, 00:24 | dark kaczuszka | Komentarzy w sumie: 271
Jeśli to twój tekst to wysyłaj informacje redagującego E-mailem a nie tu. Prędzej przeczyta.


 
21-03-2012, 16:55 | IpMan | Komentarzy w sumie: 14
Prosiłbym o poprawkę, gdyż jest to egzemplarz własny :-)


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.