Ten serwis używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz terminal może działać lepiej. Chcesz wiedzieć więcej?
Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Źródła nienawiści - recenzja
 07-10-2009, 12:06
 dark kaczuszka
 3566 x przeczytano

Jakoś tak wyszło, że tam gdzie w Europie doszedł komunizm, jakoś nie może być spokojnie, a czym ów komunizm wywarł większy wpływ na danym terenie, tym chaos i konflikty są silniejsze. Źródła tego chaosu są bardzo różne. Nie można przecież powiedzieć po prostu, że piętno krwiożerczego komunizmu spaczyło ludzkie mózgi i spowodowało taki obrót spraw. Najważniejszym źródłem konfliktu w krajach postkomunistycznych są naturalnie problemy etniczne. Komunizm chciał scalać, powiększać terytorium komunistycznego supermocarstwa z ZSRR jako rdzeniem, zapominając o zwykłych ludziach, którzy po prostu dobrze się czuli jako „tutejsi”. Litwin chce być Litwinem, Kazach chce być Kazachem a Abchaz Abchazem. Jeśli na siłę chce się to zmienić, wtedy nic nie powstrzyma konfliktu na tle etnicznym.

Źródła nienawiści pod redakcją Kamila Janickiego to zbiór artykułów, których tematyką są konflikty zbrojne w Kosowie, Gruzji, Abchazji, Osetii Południowej, Estonii, na Łotwie Białorusi i Krymie. Artykuły te starają się nam przybliżyć problem konfliktu. Chcą pokazać jakie było jego źródło.

Oglądając telewizję łatwo nam rzucać sądy. Gdy widzimy Rosjan nacierających na Gruzję. „Wiemy”, że to Gruzja jest tą pokrzywdzona, a Rosja jest ciemiężycielem bez wiary i czci. Tak samo krwiożerczy Serbowie pacyfikujący niewinnych Albańczyków. Niestety życie to nie Gwiezdne Wojny i nie ma krystalicznie dobrych bohaterów i Ciemnej Strony Mocy. Jakoś zapominamy (alb po prostu nie wiemy) o już nie pierwszej krwawej pacyfikacji Abchazji przez naszych pokrzywdzonych Gruzinów. Zapominamy także o dyskursie, którego tematem jest problem przynależności Kosowa. By nie dać się zwieść temu co mówią media, potrzebna nam jest wiedza historyczna, a tej garściami dostarcza właśnie książka Źródła nienawiści.

Jest ona bardzo pomocna w zrozumieniu tego, co się dzieje teraz, ale i tego co się będzie dziać w przyszłości na terenach krajów postkomunistycznych. Pod tym względem książka jest niewątpliwie wyjątkowa. O ile zdarzają się pozycje, które opowiadają o jakimś konflikcie, o którym mowa w Źródłach nienawiści, to nie spotkałem takiej, która zbiera w jedną wszystkie konflikty w krajach postkomunistycznych. Książka jest dobra zarówno dla człowieka znającego się na temacie, jak i laika, który pierwszy raz spotyka się z historią zagadnienia konfliktu na danym terenie. Spory zapas wiedzy zamknięty jest w bardzo przystępnym tekście. Wszyscy autorzy bez wyjątku pisali w bardzo rzeczowy, ale i przyjemny w odbiorze sposób.

Niestety w beczce miodu zawsze znajdzie się łyżka dziegciu. Zasadniczo nie podobały mi się tylko trzy rzeczy. Pierwsza i najmniej ważna to ilość miejsca poświęconego Białorusi, Krymowi oraz Łotwie i Estonii. Wspomniano o tych terenach naprawdę symbolicznie, choć mam świadomość, że może ich historia jest trochę mniej aktualna niż sprawa Gruzji czy Kosowa. Druga i trzecia rzecz, która już odrobinkę bardziej poirytowała, to spora ilość błędów oraz dość mało czytelne przypisy (choć imponują liczbą). Jednak to wszystko nie było w stanie zniszczyć bardzo dobrego obrazu całej książki.

Naturalnie chciałbym polecić wszystkim czytelnikom książkę Źródła nienawiści. Sprawi ona, że będziemy mogli szerzej spojrzeć na aspekt wielu konfliktów etnicznych w krajach postkomunistycznych, a przede wszystkim jest idealna zarówno dla laika jak i człowieka znającego się na temacie.


Autor: Piotr „dark kaczuszka” Krzystek
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy Histmag.org za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznychTytuł: Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych
Redaktor: Kamil Janicki
Oprawa: miękka, ze skrzydełkami
Liczba stron: 480
Wymiary: 160 x 230 mm
Wydawcy: Histmag.org i Instytut Wydawniczy ERICA
ISBN: 978-83-89700-80-3


Informacje
 
Premiera  
 Czerwiec 2009
Cena  
44.90 PLN
 

Głosów:
 
Ogólna
75%
 
Ocena końcowa: 75%
 

Skomentuj
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   Witamy na Oficjalnej Stronie Fabularyzowanej Kolekcjonerskiej Gry Karcianej Jakub Wędrowycz.
Nowości w V-Sklepie
Zalogowani
Użytkownicy: 0

Niezalogowani: 27

Statystyki
Gości w sumie: 3293275
Dziś gości: 193
Ten miesiąc: 5690
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 579