Ten serwis używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz terminal może działać lepiej. Chcesz wiedzieć więcej?
Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Xięgi Nefasa. Trygław - władca losu - recenzja
Przedpremierowa recenzja powieści Małgorzaty Saramonowicz
 03-02-2016, 05:45
 Kapitan Hak
 3176 x przeczytano

Początek XII wieku. Bolesław Krzywousty buduje potęgę swojego państwa. Młody książę jest odważnym i zręcznym wodzem, jednak do ugruntowania władzy i zyskania przewagi nad starszym bratem (Zbigniewem) potrzebuje męskiego potomka. Zwykłe próby nie zdają egzaminu, a czas goni – w tej sytuacji Nefas, zaufany doradca Bolesława oraz kronikarz jego czynów, decyduje się na krok desperacki i zwraca się po pomoc do najgroźniejszego ze słowiańskich bogów – Trygława.

Małgorzata Saramonowicz była dotychczas znana jako autorka ponurych, niepokojących horrorów. Jej trzy wcześniejsze książki (Siostra, Lustra i Sanatorium) ukazały się w latach 90. i zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez czytelników. Po długim okresie milczenia, pisarka powróciła z nową powieścią. Xięgi Nefasa. Trygław - władca losu to pozycja znacznie odbiegająca tematycznie od poprzednich tytułów. Tym razem autorka wzięła na warsztat gatunek dark fantasy, osadzając fabułę w czasach polski piastowskiej. Jak sobie poradziła z tak odmiennym gatunkiem literackim?

Saramonowicz już wcześniej udowodniła, że pisać potrafi, a pierwsza część Xiąg Nefasa tylko to potwierdza. Pozycja ta należy do tych powieści, które "połyka się" jednym tchem. Akcja pędzi do przodu, nie pozwalając czytelnikowi nawet na chwilę odłożyć książki. Wątki splatają się i wzajemnie na siebie wpływając, tworzą opowieść gęstą i bogatą w szczegóły.  Losy bohaterów są intrygujące – zarówno rozgrywki polityczne, jak  i te, gdzie na scenę wkraczają ciemne moce. Autorka wybornie nakreśliła realia swojego świata – czytając jej książkę widać, że całość została gruntownie przemyślana.

Historię poznajemy z punktu widzenia tytułowego Nefasa – bo tak się przedstawia czytelnikowi – jednak, jak szybko można się zorientować, jest to nikt inny jak Gall Anonim, pierwszy kronikarz państwa polskiego. Już sam narrator jest postacią intrygującą, a przekazywane przez niego dzieje księcia Bolesława odbiegają od tego, czego możemy dowiedzieć się z podręczników.

Książka, mimo iż osadzona w konkretnej epoce, nie może być uznawana za powieść historyczną. Duże nagromadzenie elementów fantastycznych oraz swoboda w podchodzeniu do niektórych wydarzeń sprawiają, że jest tu więcej fikcji, a czasy Krzywoustego służą jedynie jako dekoracja. Nie traktuję tego jako zarzut – zwyczajnie ostrzegam, na wypadek, gdyby ktoś oczekiwał "poważnego" podejścia do dziejów naszego kraju. Xięgi Nefasa to rozrywka, ale rozrywka najwyższej próby. Nawet jeśli niektóre elementy nie do końca odpowiadają rzeczywistości tamtego okresu, to jednak jako całość obraz świata wypada wiarygodnie.

O mitologii Słowian wiemy niewiele - większość danych opiera się na dość nikłych źródłach, sporej części musimy się domyślać. Przy tworzeniu opowieści z pretensjami do większej wierności faktom, mogłoby to być dużym utrudnieniem dla pisarza. Tworząc fikcję, Saramonowicz miała dużo większą swobodę i mogła śmiało popuścić wodze fantazji.

Wierzenia naszych przodków w jej wykonaniu są mroczne i okrutne, ale jakże fascynujące. Kult Trygława został przedstawiony wybornie – w szczególności tajemnicze rytuały oraz wygląd kapłanów. Autorka ukazała jak wielki potencjał fabularny tkwi w religii Słowian. Na tle i tak dość brutalnych realiów średniowiecza, krwawe praktyki wyznawców Trygława wybijają się pod względem intensywności opisu.

Trygław - władca losu jest bardzo udanym rozpoczęciem cyklu. Autorka zgrabnie nakreśliła poszczególnych bohaterów, przekonująco przedstawiła realia, w jakich rozgrywa się akcja, a zakończenie pierwszej części serii tylko podsyca ciekawość czytelnika. Mam nadzieję, że na kolejny tom tej sagi nie trzeba będzie czekać zbyt długo.


Autor: Wiktor "Kapitan Hak" Stadnicki
Redakcja: Marcin "Sharn" Byrski

Tytuł: Xięgi Nefasa. Trygław – władca losu
Autor: Małgorzata Saramonowicz
Oprawa: miękka
Liczba stron: 480
Wydawnictwo: Znak

Informacje
 
Wydawca  
Premiera  
 04.02.2016
Platforma  
Cena  
36.90 PLN
Kategoria  
 Powieść
 

Głosów:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

Skomentuj
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   Witamy na Oficjalnej Stronie Fabularyzowanej Kolekcjonerskiej Gry Karcianej Jakub Wędrowycz.
Nowości w V-Sklepie
Zalogowani
Użytkownicy: 1
Farciarz
Niezalogowani: 50

Statystyki
Gości w sumie: 3351933
Dziś gości: 88
Ten miesiąc: 3314
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 116