Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
10-09-2008, 11:24 | 4517 x przeczytano | Wiewiór

Kuźnia Gier zasypuje nas już od dłuższego czasu planszówkami dobrymi i bardzo dobrymi. W ciągu ostatniego nie mogę wymienić właściwie żadnej, która totalnie by mi nie podeszła i zanudziła niemal na śmierć. Po dłuższym czasie (niemal dwóch miesiącach!) planszowej abstynencji, w moje ręce wpadła nowa pozycja Kuźni Gier, czyli logiczna gra Mozaika. Czy sprostała moim wymaganiom i wpisała się w pozytywny kanon tego wydawnictwa? Zapraszam dalej.

Założenia gry są całkiem proste – chodzi o to, aby ułożyć jak najpiękniejszą tytułową mozaikę i najlepiej, aby była taka... że mucha nie siada. I to dosłownie. Co mam w ten sposób na myśli? Każdemu z graczy przydzielona zostaje plansza, na której będzie mógł ułożyć swoją mozaikę za pomocą 16 żetonów różniących się wzorami i kolorami. Rozgrywka jest podzielona na proste i dynamiczne etapy – dobieranie pieniędzy za postępy w układaniu, losowanie z ogólnej puli żetonów liczby równej ilości graczy plus jeden, licytowanie kolejności dobierania żetonów oraz wykładanie ich na swojej planszy. Mamy tutaj jednak jeden haczyk, o którym pobieżnie już wspomniałem. Otóż gracz, który podczas licytacji poświęci najmniejszą sumę pieniędzy (czytaj – skąpiec) otrzymuje muchę, którą musi umieścić na którymś z fragmentów swojej mozaiki (przy czym nie może umieścić jej tam, gdzie jest już jedna).

Jaki ma to wpływ na rozgrywkę? Bardzo istotny, gdyż na koniec gry, kiedy wszystkie pola na planszach graczy zostaną wypełnione, będziemy zliczać punkty zwycięstwa, a mozaika, na której jednak siadła mucha, nie jest już dziełem na taką skalę, jak nieskazitelna. Kto jednak wygrywa tę grę? Punkty naliczane są za zgodność wzorów i kolorów na żetonach w odpowiednich kombinacjach – w liniach pionowych, poziomych, a nawet skośnych, a także za symetrię naszej układanki. Każda mucha w zliczanym właśnie układzie zmniejsza jednak ilość punktów zwycięstwa, przez co mogą zaważyć nawet na wyniku rozgrywki.

W Mozaikę udało mi się przed napisaniem recenzji zagrać około dziesięciu razy, dzięki czemu poznałem jej mocne i słabe strony i, na szczęście, tych mocnych jest zdecydowanie więcej. Całkiem ciekawy pomysł na grę logiczną znalazł w Kuźni Gier odpowiednie wykonanie, dzięki któremu gra nie znudzi nam się już po pierwszym razie. Nie przeczę jednak temu, że Mozaika zdecydowanie nie jest inwestycją na lata, bo każda planszówka o schematycznym przekroju rozgrywki nudzi się prędzej czy później każdemu. Kogo jednak cieszyłyby szachy, gdyby nie fakt, że większość z nas gra w nie tak rzadko?

Mozaika jest grą wydaną estetycznie, jak zresztą wszystkie pozycje Kuźni Gier. Poza tym posiada jasną i bardzo przejrzystą instrukcję, dzięki czemu szybko będziemy mogli rozpocząć rozgrywkę, która, swoją drogą, jest w dużej mierze intuicyjna i nie zabierze nam sporo czasu pojęcie wszelkich niuansów związanych ze strategią. Słowem – jest to kolejna bardzo udana pozycja Kuźni Gier, którą mogę polecić wszystkim planszówkowiczom lubującym się w logicznych bataliach, a także tym, którzy w zbliżające się długie, jesienne wieczory, będą mieli ochotę odprężyć się poprzez gimnastykę umysłu i wyobraźni.


Autor: Michał „Wiewiór” Musiał
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Kuźnia Gier za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.

Tytuł: Mozaika
Autor: Adam "folko" Kałuża
Oprawa graficzna: Michał "Zielu"' Zieliński (okładka), Marcin "Andrew" Gręźlikowski (reszta)
Wersje językowe: polska, niemiecka, angielska
Rodzaj: gra logiczna
Liczba osób: 3-5
Czas rozgrywki: 30-45 minut
Zawartość:
* 120 żetonów mozaiki (108 + 12 zapasowych)
* 60 monet
* 16 drewnianych znaczników much
* 5 plansz
* 1 woreczek
* zasady gry

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Lipiec 2008
Cena  
49.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.