Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Światła pochylenie - recenzja
02-04-2010, 12:18 | 3740 x przeczytano | hannah

Helen umarła ponad wiek temu. Nie pamięta jak i dlaczego. Jako "Światło" nawiedza kolejne osoby, snując się za nimi, towarzysząc w ich codziennych sprawach, zawsze jednak niematerialna, poza ludzką świadomością. Dlatego też, gdy po raz pierwszy od śmierci to ona jest obserwowana, szczęście bycia zauważoną przeplata się z prawdziwym przerażeniem. Młody chłopak, jeden z uczniów nawiedzanego przez Helen nauczyciela, patrzy wprost na nią. Widzi ją, to pewne. A na dodatek wyraźnie chce nawiązać kontakt.

Światła pochylenie Laury Withcomb to debiut naprawdę piękny. Romantyczna i dramatyczna zarazem historia dwojga duchów, które odkrywają, że po Ziemi chodzą ciała opuszczone przez dusze, ludzie puści, w których można wejść jak w nowe ubranie. Ale trzeba wziąć na siebie odpowiedzialność: wraz z ciałem nie sposób nie przejąć życia człowieka, do którego należało. W skórach dwojga nastolatków posiadających swe mroczne tajemnice (przecież dusza nie wychodzi z nas ot tak, bez powodu) zmuszeni są walczyć o swą miłość i namiętność wbrew prawidłom rządzącym ziemską rzeczywistością. Zmagać się będą nie tylko z życiem przejętym od pary młodych ludzi, ale i z własnymi wspomnieniami, grzechami, których nie mogą sobie przypomnieć.

To opowieść nie tylko o uczuciu pomiędzy dwojgiem istot, uczuciu silniejszym niż śmierć, ale też o odwadze, odkupieniu i poznaniu samego siebie. Historia przesączona metafizyką, ukazana tam, gdzie nawet rozpaczliwe wybory osnute są jakimś melancholijnym pięknem, a warto dodać, że przy całej tej "babskiej" atmosferze, autorce udało się uniknąć czegoś bardzo ważnego, zabójczego dla tak wielu powieści: nie popadła w banał.

Siłą rzeczy nie sposób uniknąć porównania ze Zmierzchem. W jakiś sposób, choć dwa dzieła nie są związane ze sobą, w przedstawieniu relacji między Helen a Jamesem odnalazłam coś z Belli i Edwarda. Być może to kwestia wrażliwości autorki, nacisku na namiętność przełamującą bariery fizyczności i kosmosu. Zaryzykuję też stwierdzenie, że Światła pochylenie pomimo wszystko bardziej do gustu przypadnie płci pięknej (choć głowy nie dam sobie uciąć), bo w istocie jest to romans, choć poprowadzony w sposób niesztampowy, dojrzały i porywający. Powiem więcej: pierwszy raz od dawna, książka wciągnęła mnie i szczerze przejęła. Nie można odmówić jej świeżości spojrzenia, dobrego pomysłu jeszcze lepiej zrealizowanego.

 
Autorka: Anna „Hannah” Borawska
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu INITIUM za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Światła pochylenie 
Tytuł: Światła pochylenie
Autorka: Laura Whitcomb
Tytuł oryginału: A Certain Slant of Light
Tłumaczenie: Joanna Bogunia, Dawid Juraszek
Wymiary: 150 x 215
Liczba stron: 232
Oprawa: miękka z tłoczeniami
ISBN: 978-83-927322-4-2

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Marzec 2010
Cena  
32.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.