Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Czarne Kamienie #4: Serce Kaeleer - recenzja
13-05-2010, 09:25 | 4955 x przeczytano | miyove

Anne Bishop, odpowiedzialna za powstanie Trylogii Czarnych Kamieni, nie próżnuje - w nasze ręce trafił już bowiem czwarty tom opowieści o tajemniczym świecie Krwawych. I chociaż Serce Kaeleer z poprzednimi częściami cyklu niewiele ma wspólnego, to bez wątpienia jest to pozycja ciekawa i godna polecenia.          

W książce znajdziemy cztery opowiadania: Prządka Marzeń, Książę Ebon Rih, Zuulaman i tytułowe Serce Kaeleer. Każde z nich jest odrębną historią, każde dotyczy czego innego i toczy się w innym czasie. O ile w poprzednich tomach niektóre tematy zostały tylko wspomniane, tak Serce... naszpikowane jest odpowiedziami na dręczące czytelników pytania. Jak powstały magiczne kamienie? Czy miłość Jaenelle i Daemona przetrwa? Każdy kto sięgnie po utwór Bishop z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. A jest w czym wybierać...           

Muszę przyznać, że byłam zaskoczona, a  później wręcz zauroczona treścią książki. Nie miałam niestety do czynienia z poprzednimi częściami serii, przez co świat opisany przez autorkę ciągle pełen jest tajemnic i niedomówień. Całość jest natomiast przedstawiona w taki sposób, że aby zrozumieć sens podsuwanej treści nie trzeba znać wydarzeń mających miejsce w poprzednich tomach. Uważam, że pomimo tych udogodnień, „nowy” czytelnik mimo wszystko sporo traci na swojej niewiedzy. Na kartach Serca Kaeleer znajdziemy świat po brzegi wypełniony magią i mieszaniną skrajnych uczuć. Czytelnik jest w stanie poczuć na własnej skórze potęgę wojowników Krwawych, głęboką miłość Czarownicy do swojego kochanka i gniew samego Wielkiego Lorda Piekła. Plastyczne opisy pozwalają nam spojrzeć oczami bohaterów, zaś język jakim się posługują sprawia, że bez problemu zaskarbiają sobie naszą sympatię. Królestwa, chociaż tak niesamowite i nierealne, borykają się z problemami, które znane są czytelnikowi także z ponurej rzeczywistości. I tak oto obserwujemy konflikty polityczne, zależności pomiędzy kolejnymi warstwami społecznymi i skomplikowane relacje pomiędzy mieszkańcami opisywanego świata.           

Serce Kaeleer to książka na wysokim poziomie, dopracowana aż do najmniejszego szczegółu. Bishop wykreowała świat niezwykły, jedyny w swoim rodzaju, jednak pomimo tej oryginalności, ciągle możemy odnaleźć jego ludzki wymiar. W opisywanych historiach niewiele jest spisków i zbrojnych działań, a zamiast tego bombardowani jesteśmy uczuciami - miłością partnerską i ojcowską, nienawiścią, głębokim bólem i niszczącą bezradnością. Warto sięgnąć po IV księgę Czarnych Kamieni, bo autorka w sposób mistrzowski na kilkuset stronach zawarła treść, którą często nie sposób opisać całym potokiem słów.

 
Autorka: Justyna „miyove” Marud
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu INITIUM za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Czarne Kamienie #4: Serce KaeleerTytuł: Czarne Kamienie #4: Serce Kaeleer
Autorka: Anne Bishop
Tytuł oryginału: Dreams made flesh
Tłumaczenie: Monika Wyrwas-Wiśniewska
Wymiary: 150 x 215
Liczba stron: 448
Oprawa: miękka z tłoczeniami
ISBN: 978-83-927322-5-9 

Zobacz recenzję: Trylogia Czarnych Kamieni #1: Córka Krwawych
Zobacz recenzję: Trylogia Czarnych Kamieni #2: Dziedziczka Cieni
Zobacz recenzję: Trylogia Czarnych Kamieni #3: Królowa Ciemności


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Kwiecień 2010
Cena  
42.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
95%
 
Ocena końcowa: 95%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.