Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Gears of War: Pola Aspho - recenzja
08-09-2011, 09:17 | 4090 x przeczytano | AnonimowyGrzybiarz
Zwykle wszelkie książki czy też komiksy dziejące się w świecie gry, filmu lub będące ich nowelizacją omijam szerokim łukiem. Wyjątkiem są przygody Indiany Jonesa wydawane w latach dziewięćdziesiątych przez Bantam Books. Również prequelowi bestsellerowej gry "Gears of War" o podtytule "Pola Aspho" postanowiłem dać szansę. Muszę przyznać, że była to dobra decyzja i podczas lektury czekała mnie miła niespodzianka.

Wydarzenia przedstawione w książce Karen Traviss dzieją się na kilku płaszczyznach czasowych. Wydarzenia „obecne” mają miejsce po zakończeniu pierwszej części gry, jednak większą część książki zajmują retrospekcje. Mamy okazję zobaczyć jak Marcus Fenix poznał braci Santiago, jak cała trójka zaciągnęła się do wojska, a także dowiedzieć się co wydarzyło się na legendarnych – w kręgu fanów gry - Polach Aspho.

Wielkie brawa należą się Karen Traviss za niezwykle pogłębienie rysu psychologicznego każdej z przedstawianych postaci. Autorka nie tylko wykorzystuje znane nam postacie, ale również nadaje im nowe cechy, ujawnia motywację i pogłębia relacje pomiędzy nimi. Nie chodzi tu tylko o trójkę głównych bohaterów, ale również o postacie z drugiego planu. Mimo że w grze wchodzimy w skórę Marcusa Fenixa, wydarzenia w książce przedstawione są bardziej z perspektywy Doma Santiago, co – trzeba przyznać – jest ciekawym zabiegiem.

Zarówno w warstwie fabularnej, jak i językowej Autorka pokazała klasę. Nie jest to na pewno książka napisana na kolanie (jak się czasem może wydawać podczas czytania tego typu pozycji) , ale przemyślana, intrygująca powieść, którą do tego łatwo się czyta. Mamy kilka świetnych dialogów i zaskakujących zwrotów akcji i bardzo realistycznie – od strony militarnej i psychologicznej – przedstawionych bitew. Kiedy nie jesteśmy "pod ostrzałem", a akcja zwalnia mamy szansę na lepsze poznanie bohaterów, przekonanie się, że wbrew pozorom wcale nie są papierowi. "Gears of War: Pola Aspho" to nie tylko opowieść o spektakularnej walce. To głównie opowieść o ludziach, którzy na wojnie stracili praktycznie wszystko. Ludziach, w których tli się nadzieja, lub tych, którzy ją bezpowrotnie stracili. To historia mężczyzn i kobiet, których jedyną rodziną są towarzysze na polu walki.

Fani gry i tak pewnie sięgną po tą pozycję, mogę ich tylko zapewnić, że jeśli już to zrobią, to z pewnością się nie zawiodą. Podobnie jak ja, mogą już wyczekiwać kontynuacji. Czytelnikom nie znającym pierwowzoru również polecam najnowszą książkę Karen Traviss wydaną przez Fabrykę Słów. Dla nich będzie to prawdopodobnie po prostu bardzo dobra opowieść o wojnie, wojsku, braterskiej miłości i stracie rozgrywająca się w nieznanym świecie, który z czasem ich pochłonie.

Jan "AnonimowyGrzybiarz" Sławiński


Autor: Karen Traviss
Tłumaczenie: Piotr Pieńkowski
Wydawca: Fabryka Słów

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

Wady i zalety:  
 
realistycznie przedstawione bitwy
ciekawe relacje między postaciami
żołnierski język
pogłębienie świata znanego z gry
płaszczyzny czasowe
prawdziwi bohaterowie

 
 
z początku natłok informacji przytłacza

 

 


 
08-09-2011, 09:25 | konieczko | Komentarzy w sumie: 47
Książka jest super, zresztą recenzja też:D


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.