Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Thorgal. Dziecko z gwiazd - recenzja Jan Sławiński
02-11-2011, 11:58 | 5134 x przeczytano | AnonimowyGrzybiarz
Kiedy dwa lata temu, w Staszowie, prowadziłem warsztaty z pisania scenariuszy, zadałem uczestnikom pytanie o ich ulubioną serię komiksową. Największą popularnością cieszył się "Thorgal" stworzony przez Grzegorza Rosińskiego oraz Jeana Van Hamme’a. Już od ponad trzydziestu lat, przygody dzielnego wikinga cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic więc dziwnego, że powstały serie odpryskowe opowiadające o przygodach bohaterów pobocznych. Plotki o planowanej adaptacji filmowej krążą od wielu lat. Tylko kwestią czasu było, aż ktoś zabierze się za nowelizację komiksu. Tą osoba okazała się francuska pisarka Amelie Sarn.

Francuska pisarka, czerpiąc z albumów "Zdradzona czarodziejka", "Wyspa lodowych mórz", "Gwiezdne dziecko" i "Aaricia", układa losy Thorgala w kolejności chronologicznej. Na tylnej okładce książki, możemy wyczytać, że "Thorgal. Dziecko z gwiazd to znane z komiksów dzieje Thorgala, wzbogacone o nowe, nieznane dotąd wątki". Niestety, opis mija się z prawdą, a autorka dodała jedynie kilka irytujących i nie mających żadnego uzasadnienia zmian. Widać tu, że na siłę próbowała dodać coś od siebie. Nie wyszło to nikomu na dobre.

Fabuła jest identyczna jak ta we wspomnianych albumach. Poza drobnymi zmianami, które osobiście mnie bardzo drażniły (po co poprawiać coś na siłę?), w warstwie fabularnej książki nie dostajemy nic nowego. Nie wiem, czy niektóre zmiany zostały wprowadzone umyślnie, czy były efektem niedopatrzenia (jak blizna Thorgala na lewym (!) policzku czy zaburzenie chronologii poprzez pominięcie niektórych zdarzeń z przeszłości wikinga). Dla osób, znających komiksowy oryginał, będzie to odgrzewany kotlet. W dodatku kotlet niezbyt dobrze przyrządzony (styl, jakim posługuje się autorka, nie powala), acz dobrze wyglądający na talerzu (wydanie prezentuje się bardzo ładnie).

"Thorgal. Dziecko z gwiazd" Amelie Sarn jest pozycją niewartą polecenia. Fani serii otrzymają znaną z komiksów historię, w dodatku podaną w dość toporny sposób. Osobom, które jeszcze z "Thorgalem" styczności nie miały polecam przede wszystkim komiksy. Dużo lepiej opowiedziane i przepięknie zilustrowane, będą z pewnością ciekawszym wprowadzeniem do świata wikingów. Świata fascynującego, pełnego przygód i magii, które w "Dziecku z gwiazd" schodzą na dalszy plan, zastąpione przez nieciekawie prowadzoną narrację.

Jan "AnonimowyGrzybiarz" SławińskiAutor: Amelie Sarn
Tłumaczenie: Joanna Schoen
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2011

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Ocena:
 
Ogólna
50%
 
Ocena końcowa: 50%
 

 


 
03-11-2011, 18:06 | Narmo | Komentarzy w sumie: 382
Ech, wydaje mi się, że jesteście ZBYT wielkimi fanami Thorgala.


 
03-11-2011, 04:45 | Sharn | Komentarzy w sumie: 1071
Byłeś zbyt łagodny dla tej Pani ;]
Żałuję, że nie ma już inkwizycji, bo oskarżyłbym ją o czary i spłonęłaby na stosie! Jeśli ktoś usiłuje zarobić kasę poprawiając ideał i miesza w faktach, to ma u mnie przegrane ;]


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.