Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Wayne Rooney. Moja historia - recenzja
11-04-2012, 18:00 | 2190 x przeczytano | Przemek Wasik
Nazywany przez wielu „Białym Pele”, w wieku zaledwie 16 lat i 298 dni zadebiutował w Premiership - najwyższej piłkarskiej klasie rozgrywkowej w Anglii, a już w wieku 17 lat i 111 dni debiutował w reprezentacji Anglii. Nazywa się Rooney… Wayne Rooney. Znany z niesamowitego instynktu strzeleckiego, popartego mnóstwem spektakularnych goli, przyciąga uwagę także licznymi kontrowersjami. Ile prawdy jest w historiach, którymi karmią nas kolorowe pisma i serwisy internetowe? Tylko teraz, sam zainteresowany opowiada o swoim życiu, nie pomijając najpikantniejszych szczegółów. Autobiografia Wayne Rooney. Moja historia została wprowadzona na polski rynek przez wydawnictwo SQN.

Znamy wiele historii piłkarzy, którzy dzięki piłce wyrwali się z biedy albo niewłaściwej ścieżki życiowej. Futbol odmienił życie wielu dzieciaków, wychowywanych w urągających warunkach, na ulicy lub wśród różnych patologii. I choć takie historie podnoszą wiarę w świat i ludzi, oraz nadają piłce nożnej o wiele głębszy wymiar, niż tylko sportowy, to chyba powoli przejadają nam się takie ekstremalne sytuacje. Paradoksalnie, pewną nowością jest pozornie normalna historia Rooneya. Wywodzący się ze średnio zamożnej rodziny, dorastał w spokoju i radości. Jak wszystkie dzieci chodził do szkoły, bawił się na podwórku i grywał w piłkę na pobliskim boisku. Wraz z dwoma braćmi grywał w drużynie reprezentującej pub, w którym ich ojciec pijał piwo i nie wyróżniał się czymś szczególnie nadzwyczajnym. Był jednak na tyle dobry, że zaproszono go na testy do Liverpoolu, a ostatecznie dostał się do Akademii Evertonu, klubu któremu fanatycznie kibicowała cała rodzina Rooneyów. Wówczas jego kariera zaczęła nabierać tempa. Od najmłodszych lat, spędzonych w Akademii, Wayne występował w jednej drużynie z chłopcami o dwa lata starszymi od niego. Jest to przykład chłopaka, który jak wielu innych, od małego marzył o karierze piłkarza, ale przez długi czas nawet nie wyobrażał sobie, że może zajść tak wysoko. Smaczku dodaje fakt, że nie od razu wyróżniał się na tle innych, co więcej, jak sam zaznacza, często był jednym z dalszych w klubowej hierarchii młodym talentem. Jednak po drodze, ciężką pracą i odrobiną szczęścia, minął wielu potencjalnie lepszych, stając się jednym z najwybitniejszych angielskich piłkarzy w historii. W biografii poznajemy Wayne’a jako spokojnego i normalnego chłopaka, od małego zapatrzonego w piłkę i poświęcającego się jej bez reszty. Jest to nieco inny obraz względem tego, kreowanego w mediach, czyli wielkiego buntownika i awanturnika.

Jak to z autobiografiami bywa, wszystko trzeba przyjmować z pewnym dystansem i świadomością, że każdy człowiek ma tendencję do ukazywania się w jak najlepszym świetle, nawet mimo szczerych chęci autentyczności. Tak też jest w tym przypadku, i choć Wayne nie boi się poruszać niewygodnych tematów i na każdy ma swoje wytłumaczenie i swoją wersję, to należy być lekko sceptycznym. Choć, co podkreślam, wszystkie opowieści bohatera biografii mają sens i wydają się być realne.

O ile początkowe rozdziały są w miarę chronologicznie ułożone, i w jako takim porządku, o tyle końcowe stają się nieco chaotyczne. Momentami można odnieść wrażenie, iż są to luźne zapisy z dziennika. Można to traktować jako negatyw, lecz z drugiej strony wygląda jakby Wayne spisywał każdą swoją myśl związaną z jakimś tematem, bez większej dbałości o styl, czy formę, a skupiając się na zapamiętanych wrażeniach. Język także jest oznaką autentyczności, gdyż często mamy do czynienia z żargonem piłkarskim. Dodatkowo, polskiego tłumaczenia podjął się Michał Pol – znany dziennikarz sportowy, który świetnie rozumie niuanse ukryte w słowach Rooneya, zachowując ich sens, a często wstawiając swoje uwagi pomocne mniej zorientowanym czytelnikom.

Wayne Rooney. Moja historia jest ciekawą pozycją dla każdego fana piłki nożnej. Jest to pewnego rodzaju przeciwwaga dla momentami wzruszających historii innych gwiazd sportu. Dodam jeszcze, że całość biografii podzielona jest na dwie części. Tak więc historia przedstawiona w książce urywa się w pewnym momencie kariery, nie dając nam zapoznać się z opowieściami, które nie tak dawno zapełniały strony kolorowych gazet.

Autor: Przemek Wasik
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy Wydawnictwu Sine Qua Non za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Wayne Rooney. Moja historia
Tytuł oryginału: Wayne Rooney: My Story So Far
Autor: Wayne Rooney
Tłumaczenie: Michał Pol
Data wydania: 7 marca 2012
Wydawca: Sine Qua Non
Cena: 39,90 złOcena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.