Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Cień doskonały - recenzja
20-07-2012, 14:13 | 1777 x przeczytano | AnonimowyGrzybiarz
Żyjący na świecie już ponad osiemset lat, Gaelan Gwiezdny Żar nie ma sobie równych w sztuce zabijania. Nieśmiertelność i wrodzone magiczne zdolności pozwoliły mu na przestrzeni lat dojść do mistrzostwa w sztukach walki. Mając wiele twarzy i wiele imion, dokonał legendarnych czynów. Teraz jest zmęczony, chce spokojnie żyć na farmie z rodziną. Los jednak nie da mu zaznać spokoju. Przyjmując tajemnicze zlecenie od pewnej kurtyzany, będącej szefową światka przestępczego, wikła się w skomplikowaną i brudną intrygę. Czy zdobyte na przestrzeni wieków niezwykłe umiejętności pozwolą mu wyjść obronną ręką z konfrontacji z pięcioma najlepszymi zabójcami świata?

Brzmi ciekawie, prawda? Niestety - też dałem się nabrać. Cień Doskonały Brenta Weeksa to mini-powieść (właściwie opowiadanie, liczące nieco ponad sto stron i napisane naprawdę dużą czcionką), której akcja osadzona jest w świecie trylogii Anioła Nocy. Trylogia ta jest dość popularna, a jej autor został okrzyknięty pisarzem bestsellerów (jak niemal każdy w dzisiejszych czasach). Z ciekawością sięgnąłem po tę pozycję, która miała mnie wprowadzić do świata trylogii i zachęcić do zagłębienia się w jej właściwe tomy. Skończyło się na tym, że po przeczytaniu Cienia Doskonałego, nie mam najmniejszej ochoty na kolejne książki Brenta Weeksa.

Największym minusem, jaki dosłownie raził mnie z każdej przeczytanej strony, jest język jakim operuje autor. Książkę zwyczajnie źle się czyta. Zdania są proste, często zbyt krótkie, zawierają wiele powtórzeń. Opisy autor traktuje po łebkach, a sceny akcji nie przyspieszają tętna. Książkę czyta się bez zainteresowania i nawet w teoretycznie dramatycznych chwilach, nie reagujemy zbyt emocjonalnie. Opowiadanie sprawiało wrażenie albo pisanego od niechcenia, na kolanie, albo przez osobę, która dopiero kształtuje swój styl (choć to byłoby dość dziwne, skoro autor ma na koncie już trzy opasłe tomiska). Postacie są nam obojętne, być może przez to, że autor słabo je nakreślił i stworzył wielce stereotypowe wizerunki bohaterów. Również przygody, jakie przeżywają, nie są wcale ciekawe ani pasjonujące. Jednym słowem, zabrakło tu wszystkiego, co czyni powieść dobrą. Trzy czynniki (język, postacie, wydarzenia), które w odpowiednim połączeniu z odrobiną talentu mogą zaowocować sukcesem, tu przyniosły sromotną porażkę.

Wydaje mi się, że Cień Doskonały powstał jedynie po to, by na fali popularności oryginalnego cyklu Anioła Nocy, wyciągnąć kolejne pieniądze od fanów trylogii. Być może owi fani docenią w niej coś, czego ja nie potrafię dostrzec. Ta cieniutka książeczka nie pokazała mi nic, co by mnie zaciekawiło i sprawiło, że będę ją wspominał w jakikolwiek sposób. Gdyby była lepsza, pewnie byłoby to miłe wspomnienie - a tak, raczej szybko o niej zapomnę.

Autor: Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy Wydawnictwu Mag za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Tytuł: Cień doskonały
Autor: Brent Weeks
Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Wydawca: Wydawnictwo Mag
Data wydania: 25 maja 2012 r.
Cena: 19,90 złOcena:
 
Ogólna
30%
 
Ocena końcowa: 30%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.