Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Heroes & Generals

Jeśli tak jak ja lubisz klimat II wojny światowej to koniecznie zainstaluj tę grę! Jestem pewien, że się na niej absolutnie nie zawiedziesz.

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Xięgi Nefasa. W zaświatach - recenzja
25-01-2017, 23:12 | 757 x przeczytano | Kapitan Hak
Przedpremierowa recenzja drugiego tomu sagi Małgorzaty Saramonowicz

Nefas powraca! W zeszłym roku wydawnictwo Znak opublikowało pierwszą część cyklu Xięgi Nefasa. Trygław - władca losu, autorstwa Małgorzaty Saramonowicz. Teraz do księgarń trafia odsłona druga – W zaświatach.

Pierwszy tom był sporym zaskoczeniem. Saramonowicz dotychczas kojarzono głównie jako autorkę thrillerów i horrorów psychologicznych (Siostra, Lustra, Sanatorium) – teraz ruszyła z sagą dark fantasy, osadzoną w czasach panowania Bolesława Krzywoustego. Jak się okazało, polskie średniowiecze i mitologia słowiańska też zawiera w sobie odpowiednią dawkę grozy, a autorka ma kupę dobrych pomysłów jak je wykorzystać.

Zgodnie z tytułem – to właśnie zaświaty odwiedza główny bohater na samym początku powieści. Szuka tam swojej ukochanej i szybko przekonuje się, że nie będzie to takie proste. Kiedy wraca do świata doczesnego, orientuje się, że w Nawii, krainie umarłych spędził więcej czasu niż przypuszczał. Teraz musi się spieszyć – życie trójki dzieci, których losy odmienił mroczny rytuał, jest zagrożone. A jak wiadomo: zginą wszyscy, gdy zginie jedno...

W zaświatach jest wyraźnie lepszą książką niż Trygław - władca losu (choć tamtą powieść też czytałem z dużą przyjemnością). Kolejne rozdziały po prostu się pochłania, niecierpliwie przerzucając strony. Wątków i postaci jest mnóstwo. Autorka każdemu przydzieliła interesującą rolę i bardzo umiejętnie połączyła wszystkie wydarzenia.

Wciąż trwa zaciekła rywalizacja między Bolesławem i Zbigniewem – konkurent Krzywoustego ima się wszelkich sposobów, by zaszkodzić bratu. W wyniku jego knowań ziemie piastowskie najeżdża cesarz Henryk V. Antagonista nie ogranicza się jedynie do takich działań – razem ze swoim nowym sługą zwraca się też ku ciemnym siłom. Tymczasem trójka dzieci związanych trygławowym rytuałem powoli wkracza w dorosłość. Dziedzic Bolesława, Władysław powoli wchodzi w rolę władcy. Jaksa, przybrany syn rycerza Dunina odkrywa swoje mroczne dziedzictwo. Alba stawia pierwsze kroki jako kapłanka Trygława. W tym tomie autorka rzuca też więcej światła na przeszłość Nefasa. W książce dzieje się naprawdę sporo, jednak żaden z wątków nie jest zaniedbywany. Wszystkie układają się w spójną, logiczną całość.

Druga część cyklu zawiera zdecydowanie więcej elementów fantastycznych. Autorka śmiało rozbudowuje nadprzyrodzoną część swojego świata. Ale to nie tylko obecność demonicznych bóstw i upiorów sprawia, że opowieść jest bardzo mroczna i krwawa. Takie po prostu są czasy opisywane w książce: brutalne, surowe, nie liczące się zbytnio z ludzkim życiem. Saramonowicz nie oszczędza nikogo – ani głównych bohaterów, ani ich nieprzyjaciół, ani czytelników. Nie zaniedbuje też historycznych podstaw – Xięgi Nefasa dzieją się w określonym czasie i jest to wyraźnie zaznaczone. Autorka wyraźnie coraz swobodniej czuje się w średniowiecznych realiach, lepiej żongluje elementami właściwymi dla tej epoki, sprawniej kreśli tło całej opowieści. Polska średniowieczna w jej wykonaniu żyje – czytając kolejne strony, odbiorca błyskawicznie wchodzi w ten świat i daje mu się porwać.

Na koniec warto zaznaczyć, że okładkę do drugiego tomu stworzył Sebastian Skrobol, jeden z najzdolniejszych twórców komiksów młodego pokolenia.

Xięgi Nefasa. W zaświatach to kawał solidnej literatury fantastycznej. Jeśli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z cyklem – radzę się zapoznać. Nie będziecie żałować – zobaczycie jak intrygujące mogą być czasy Krzywoustego i religia naszych przodków.

 

Autor: Wiktor "Kapitan Hak" Stadnicki
Redakcja: Marcin "Sharn" Byrski

Tytuł: Xięgi Nefasa. W zaświatach
Autorka: Małgorzata Saramonowicz
Liczba stron: 480
Wymiary: 144x205mm
Oprawa: miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-240-4572-3
 


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 30.01.2017
Kategoria  
 Powieść
Platforma  
Cena  
36.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
95%
 
Ocena końcowa: 95%
 

 


 
25-01-2017, 23:52 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4672
Ocena 95%? Nieeeźle. Chyba trzeba przeczytać, ale najpierw muszę dokończyć "Alazza".


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
  • Auta PRL - Makieta z klocków COBI
    Makieta blokowiska z czasów PRL przygotowana z okazji premiery nowej serii "Auta PRL" od COBI. Możecie tam zobaczyć przedpremierowo modele: Melexa, Trabanta, Malucha, Poloneza i Syrenki.
    RIOT: Civil Unrest - zapowiedź gry
    Powiem Wam, że zabawa jest KOSMICZNA!!! Ta gra jest niesamowicie grywalna. Mimo ubogiej, żeby nie powiedzieć, że wręcz niechlujnej grafiki i dość skromnej ścieżki audio, bardzo trudno jest odkleić się od komputera.

   $$5#3... transmisja przerwana...