Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Xięgi Nefasa. W zaświatach - recenzja
25-01-2017, 23:12 | 1019 x przeczytano | Kapitan Hak
Przedpremierowa recenzja drugiego tomu sagi Małgorzaty Saramonowicz

Nefas powraca! W zeszłym roku wydawnictwo Znak opublikowało pierwszą część cyklu Xięgi Nefasa. Trygław - władca losu, autorstwa Małgorzaty Saramonowicz. Teraz do księgarń trafia odsłona druga – W zaświatach.

Pierwszy tom był sporym zaskoczeniem. Saramonowicz dotychczas kojarzono głównie jako autorkę thrillerów i horrorów psychologicznych (Siostra, Lustra, Sanatorium) – teraz ruszyła z sagą dark fantasy, osadzoną w czasach panowania Bolesława Krzywoustego. Jak się okazało, polskie średniowiecze i mitologia słowiańska też zawiera w sobie odpowiednią dawkę grozy, a autorka ma kupę dobrych pomysłów jak je wykorzystać.

Zgodnie z tytułem – to właśnie zaświaty odwiedza główny bohater na samym początku powieści. Szuka tam swojej ukochanej i szybko przekonuje się, że nie będzie to takie proste. Kiedy wraca do świata doczesnego, orientuje się, że w Nawii, krainie umarłych spędził więcej czasu niż przypuszczał. Teraz musi się spieszyć – życie trójki dzieci, których losy odmienił mroczny rytuał, jest zagrożone. A jak wiadomo: zginą wszyscy, gdy zginie jedno...

W zaświatach jest wyraźnie lepszą książką niż Trygław - władca losu (choć tamtą powieść też czytałem z dużą przyjemnością). Kolejne rozdziały po prostu się pochłania, niecierpliwie przerzucając strony. Wątków i postaci jest mnóstwo. Autorka każdemu przydzieliła interesującą rolę i bardzo umiejętnie połączyła wszystkie wydarzenia.

Wciąż trwa zaciekła rywalizacja między Bolesławem i Zbigniewem – konkurent Krzywoustego ima się wszelkich sposobów, by zaszkodzić bratu. W wyniku jego knowań ziemie piastowskie najeżdża cesarz Henryk V. Antagonista nie ogranicza się jedynie do takich działań – razem ze swoim nowym sługą zwraca się też ku ciemnym siłom. Tymczasem trójka dzieci związanych trygławowym rytuałem powoli wkracza w dorosłość. Dziedzic Bolesława, Władysław powoli wchodzi w rolę władcy. Jaksa, przybrany syn rycerza Dunina odkrywa swoje mroczne dziedzictwo. Alba stawia pierwsze kroki jako kapłanka Trygława. W tym tomie autorka rzuca też więcej światła na przeszłość Nefasa. W książce dzieje się naprawdę sporo, jednak żaden z wątków nie jest zaniedbywany. Wszystkie układają się w spójną, logiczną całość.

Druga część cyklu zawiera zdecydowanie więcej elementów fantastycznych. Autorka śmiało rozbudowuje nadprzyrodzoną część swojego świata. Ale to nie tylko obecność demonicznych bóstw i upiorów sprawia, że opowieść jest bardzo mroczna i krwawa. Takie po prostu są czasy opisywane w książce: brutalne, surowe, nie liczące się zbytnio z ludzkim życiem. Saramonowicz nie oszczędza nikogo – ani głównych bohaterów, ani ich nieprzyjaciół, ani czytelników. Nie zaniedbuje też historycznych podstaw – Xięgi Nefasa dzieją się w określonym czasie i jest to wyraźnie zaznaczone. Autorka wyraźnie coraz swobodniej czuje się w średniowiecznych realiach, lepiej żongluje elementami właściwymi dla tej epoki, sprawniej kreśli tło całej opowieści. Polska średniowieczna w jej wykonaniu żyje – czytając kolejne strony, odbiorca błyskawicznie wchodzi w ten świat i daje mu się porwać.

Na koniec warto zaznaczyć, że okładkę do drugiego tomu stworzył Sebastian Skrobol, jeden z najzdolniejszych twórców komiksów młodego pokolenia.

Xięgi Nefasa. W zaświatach to kawał solidnej literatury fantastycznej. Jeśli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z cyklem – radzę się zapoznać. Nie będziecie żałować – zobaczycie jak intrygujące mogą być czasy Krzywoustego i religia naszych przodków.

 

Autor: Wiktor "Kapitan Hak" Stadnicki
Redakcja: Marcin "Sharn" Byrski

Tytuł: Xięgi Nefasa. W zaświatach
Autorka: Małgorzata Saramonowicz
Liczba stron: 480
Wymiary: 144x205mm
Oprawa: miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-240-4572-3
 


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 30.01.2017
Kategoria  
 Powieść
Platforma  
Cena  
36.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
95%
 
Ocena końcowa: 95%
 

 


 
25-01-2017, 23:52 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4702
Ocena 95%? Nieeeźle. Chyba trzeba przeczytać, ale najpierw muszę dokończyć "Alazza".


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.