Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
     
Komuda rusza w Polskę
Valkiria - Polub nas na Fejsie
     (0|0)
  
Xięgi Nefasa. W zaświatach - recenzja
25-01-2017, 23:12 | 673 x przeczytano | Kapitan Hak
Przedpremierowa recenzja drugiego tomu sagi Małgorzaty Saramonowicz

Nefas powraca! W zeszłym roku wydawnictwo Znak opublikowało pierwszą część cyklu Xięgi Nefasa. Trygław - władca losu, autorstwa Małgorzaty Saramonowicz. Teraz do księgarń trafia odsłona druga – W zaświatach.

Pierwszy tom był sporym zaskoczeniem. Saramonowicz dotychczas kojarzono głównie jako autorkę thrillerów i horrorów psychologicznych (Siostra, Lustra, Sanatorium) – teraz ruszyła z sagą dark fantasy, osadzoną w czasach panowania Bolesława Krzywoustego. Jak się okazało, polskie średniowiecze i mitologia słowiańska też zawiera w sobie odpowiednią dawkę grozy, a autorka ma kupę dobrych pomysłów jak je wykorzystać.

Zgodnie z tytułem – to właśnie zaświaty odwiedza główny bohater na samym początku powieści. Szuka tam swojej ukochanej i szybko przekonuje się, że nie będzie to takie proste. Kiedy wraca do świata doczesnego, orientuje się, że w Nawii, krainie umarłych spędził więcej czasu niż przypuszczał. Teraz musi się spieszyć – życie trójki dzieci, których losy odmienił mroczny rytuał, jest zagrożone. A jak wiadomo: zginą wszyscy, gdy zginie jedno...

W zaświatach jest wyraźnie lepszą książką niż Trygław - władca losu (choć tamtą powieść też czytałem z dużą przyjemnością). Kolejne rozdziały po prostu się pochłania, niecierpliwie przerzucając strony. Wątków i postaci jest mnóstwo. Autorka każdemu przydzieliła interesującą rolę i bardzo umiejętnie połączyła wszystkie wydarzenia.

Wciąż trwa zaciekła rywalizacja między Bolesławem i Zbigniewem – konkurent Krzywoustego ima się wszelkich sposobów, by zaszkodzić bratu. W wyniku jego knowań ziemie piastowskie najeżdża cesarz Henryk V. Antagonista nie ogranicza się jedynie do takich działań – razem ze swoim nowym sługą zwraca się też ku ciemnym siłom. Tymczasem trójka dzieci związanych trygławowym rytuałem powoli wkracza w dorosłość. Dziedzic Bolesława, Władysław powoli wchodzi w rolę władcy. Jaksa, przybrany syn rycerza Dunina odkrywa swoje mroczne dziedzictwo. Alba stawia pierwsze kroki jako kapłanka Trygława. W tym tomie autorka rzuca też więcej światła na przeszłość Nefasa. W książce dzieje się naprawdę sporo, jednak żaden z wątków nie jest zaniedbywany. Wszystkie układają się w spójną, logiczną całość.

Druga część cyklu zawiera zdecydowanie więcej elementów fantastycznych. Autorka śmiało rozbudowuje nadprzyrodzoną część swojego świata. Ale to nie tylko obecność demonicznych bóstw i upiorów sprawia, że opowieść jest bardzo mroczna i krwawa. Takie po prostu są czasy opisywane w książce: brutalne, surowe, nie liczące się zbytnio z ludzkim życiem. Saramonowicz nie oszczędza nikogo – ani głównych bohaterów, ani ich nieprzyjaciół, ani czytelników. Nie zaniedbuje też historycznych podstaw – Xięgi Nefasa dzieją się w określonym czasie i jest to wyraźnie zaznaczone. Autorka wyraźnie coraz swobodniej czuje się w średniowiecznych realiach, lepiej żongluje elementami właściwymi dla tej epoki, sprawniej kreśli tło całej opowieści. Polska średniowieczna w jej wykonaniu żyje – czytając kolejne strony, odbiorca błyskawicznie wchodzi w ten świat i daje mu się porwać.

Na koniec warto zaznaczyć, że okładkę do drugiego tomu stworzył Sebastian Skrobol, jeden z najzdolniejszych twórców komiksów młodego pokolenia.

Xięgi Nefasa. W zaświatach to kawał solidnej literatury fantastycznej. Jeśli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z cyklem – radzę się zapoznać. Nie będziecie żałować – zobaczycie jak intrygujące mogą być czasy Krzywoustego i religia naszych przodków.

 

Autor: Wiktor "Kapitan Hak" Stadnicki
Redakcja: Marcin "Sharn" Byrski

Tytuł: Xięgi Nefasa. W zaświatach
Autorka: Małgorzata Saramonowicz
Liczba stron: 480
Wymiary: 144x205mm
Oprawa: miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-240-4572-3
 


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 30.01.2017
Kategoria  
 Powieść
Platforma  
Cena  
36.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
95%
 
Ocena końcowa: 95%
 

 
Komentarze:


 
25-01-2017, 23:52 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4596
Ocena 95%? Nieeeźle. Chyba trzeba przeczytać, ale najpierw muszę dokończyć "Alazza".Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria. Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy owocnej służby!!

* * *
Zaciągnij się do jednostki lub zostań jej dowódcą!

* * *

Szukasz kontaktu z V-Sztabem? Napisz do nas: kontakt[at]valkiria.net

* * *

Wrogą propagandę należy zwalczać! Do tego najlepiej nadaje się rakieta naprowadzana VX456.

* * *


Gdy zostaniesz ranny na polu bitwy, pamiętaj by wzywać Podsystem Medyczny tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia wszystkich funkcji życiowych. Nieuzasadnione wezwania będą karane!

* * *

W przypadku utraty łączności z Terminalem Głównym nie zapominaj o Podręcznym Zestawie Samobójczym!

* * *
Studia - jakie?
Co ostatnio przeczytałam(em)?
Ostatnio słuchałem...
W jaką planszówkę ostatnio...
gdzie kupujecie?
Assassin's Creed [x360]
Wiedźmin MMORPG
W co teraz gracie?
Najstarsze gry w jakie...
Przywita się..


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 33

Statystyki wizyt:
Wizyty: 2932417
Dziś gości: 52
Ten miesiąc: 2950
Rekord gości: 2237
Gości wczoraj: 170
Tako milczy Zaratustra - plansze


Saga o Atlasie i Axisie #3 - plansze


Ralph Azham #8: Nie pochwycisz płynącej rzeki - plansze


Ostatki - plansze


Layers of Fear - screeny


Najnowsze pliki

Interior #1
Interior jest biuletynem z fanowskimi materiałami do gry fabularnej...
Ja, Diablica - fragment
Ymar - fragment
Nowa Fantastyka 08/2010 - zapowiedź
Powrót do Katedry Szkarłatnych Witraży - raport z sesji Klanarchii

$$5#3... transmisja przerwana...

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera
Magazyn Valkiria
Propaganda
V-Game
E-mail
Imię
Format

-->