Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
LEGO Indiana Jones: The Original Adventures - recenzja (PSP)
10-09-2008, 20:50 | 6876 x przeczytano | Halski

W naszej popkulturze jest dwóch szeroko znanych archelogów: Lara Croft – popularna głównie dzięki grom oraz on – mężczyzna w kwiecie wieku, uzbrojony w rewolwer, bicz, z nieodzownym kapeluszem na głowie.

Indiana Jones po raz pierwszy pojawił się w 1981 roku, za sprawą filmu Poszukiwacze Zaginionej Arki. W bieżącym roku premierę miała najnowsza część przygód awanturniczego archeologa, zatytułowana Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki. Nie da się ukryć, że jest to znakomita okazja dla twórców gier, którzy mogą nieco drobić sobie na filmowym hicie.


Traveller's Tales postanowiło wykorzystać rosnącą, wraz ze zbliżającą się premierą nowego filmu popularność Indy’ego i wydało grę zręcznościowo-przygodową w klimatach uwielbianych, nie tylko przez dzieci, LEGO. Co za tym idzie – zarówno świat, jak i postacie w The Original Adventures są zbudowane z szalenie popularnych na całym świecie duńskich klocków.

Gra twórców sagi LEGO Star Wars nie nawiązuje jednak do najnowszej części. Jej fabuła jest skrzętną mieszanką trzech filmów z lat osiemdziesiątych. Misje są umiejscowione kolejno w sceneriach znanych z takich obrazów jak Poszukiwacze Zaginionej Arki (1981), Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984) oraz Indiana Jones i Ostatnia Krucjata (1989).


Każdy film otrzymał sześć misji. Pierwszą część gry spędzimy na poszukiwaniu mitycznej Arki Przymierza, którą za wszelką cenę chcą zawładnąć naziści. W środkowej części gry Indy zostaje otruty. Pomoc Willie Scott okazuje się nieoceniona i dzielny archeolog może uciec do Indii. Tam Jones dostaje zadanie odnalezienia świętego kamienia. Ostatnia część przygód zmusza nas do poszukiwań Świętego Graala. Wszystkie te epizody są bardzo blisko powiązane z filmowymi przygodami. Można by rzec, że gracz odtwarza część scen z filmu, tyle, że w nietypowej oprawie wizualnej.

Bardzo ważną cechą LEGO Indiana Jones: The Original Adventures jest współpraca. Sam Indy niewiele by zdziałał, gdyby u swojego boku nie miał pomocników. Twórcy zliczyli wszystkich bohaterów, którzy przyjdą archeologowi z pomocą. Jest ich ponoć sześćdziesięciu. Gracz ma pod swoją opieką zarówno tytułowego archeologa, jak i postacie poboczne, które nierzadko swoimi nietypowymi umiejętnościami pozwolą przedostać się dalej. Przełączać pomiędzy LEGO-ludkami można się za pomocą trójkąta i jest to manewr błyskawiczny. Warto dodać, że przy użyciu Wi-Fi można pograć z kolegą. Wtedy jednak przełączanie się pomiędzy postaciami nie jest aktywne – ty kierujesz archeologiem, kolega / koleżanka – którymś z kompanów. Jedynym wyjątkiem są misje, gdzie współpracowników jest dwóch.


Sam przebieg rozgrywki to nie tylko bieganie, skakanie, uciekanie przed krokodylami i eliminowanie oponentów. To także zagadki, którym trzeba stawiać czoła oraz budowanie. Wszakże klocki LEGO służą do budowania, więc gracz musi także podczas gry kilka konstrukcji postawić. Są to np. mosty, czy budowa tratwy. Niestety – są to czynności w pełni zautomatyzowane i nie mamy ingerencji w kształt powstającego obiektu itp. Szkoda, bo np. Okami pokazało, że analogiem można namalować ciekawe rzeczy. PSP posiada przecież kontroler analogowy, który w połączeniu z innymi przyciskami mógłby dać ciekawe efekty. Twórcy postawili jednak na nieco szybszą rozgrywkę, dzięki czemu produkcja jest żywa i nie ma przestojów, wynikających z pieczołowitego układania klocków w jakieś konstrukcje.

Grafika jest bardzo stylowa. Pomysł ze światem stworzonym z klocków LEGO nic nie stracił na świeżości, mimo tego że jest znany od 2005 roku (LEGO Star Wars). Do tego widać, że nie jest to pierwsza produkcja studia na tę platformę (Traveller's Tales stworzyło F1 Grand Prix, LEGO Star Wars II: The Original Trilogy, Opowieści z Narnii: Książę Kaspian czy World Rally Championship). Gra działa bardzo płynnie, a wyciśnięto z konsoli całkiem sporo. Co prawda nie jest to poziom God of War: Chains of Olympus, jednak jest bardzo dobrze.


Na koniec poruszmy temat żywotności tego tytułu. Przejście wątku fabularnego zajmie nam kilka godzin – w przybliżeniu około 7. Po tym jednak zabawa się nie kończy. Jeżeli będziemy chcieli ukończyć produkcję w 100%, to czeka nas wiele godzin dodatkowej zabawy.

LEGO Indiana Jones: The Original Adventures w wydaniu przeznaczonym na konsolę PSP jest bardzo wartościowym tytułem, który powinien zadowolić każdego fana gier platformowych, nie mówiąc już o miłośnikach przygód archeologa odgrywanego na wielkim ekranie przez Harrisona Forda.


Autor: Michał „Halski” Szukalski
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Tytuł: LEGO Indiana Jones: The Original Adventures
Gatunek: zręcznościowa
Kategoria wiekowa: od 7 lat
Wersja językowa: angielska
Platforma: PSP


Informacje dodatkowe:
 
Producent  
Wydawca  
Dystrybutor  
 LEM
Premiera  
 Czerwiec 2008
Możliwość zakupu  
Cena  
159.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
75%
 
Ocena końcowa: 75%
 

 


 
20-09-2008, 16:06 | Bartek | Komentarzy w sumie: 104
Gra jest wręcz zajebista :) grałem na PS2 i musze przyznać ze co-op jest super. Można z kumplem przy piwie pociupać i pojeździć na konikach haha ;) Nie wiem jak wersja na PSP ale na PS2 dałbym jej conajmniej 90%.


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   $$5#3... transmisja przerwana...