Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Szpon #1: Utrapienie Sów - recenzja
11-11-2014, 14:37 | 5968 x przeczytano | Sharn

Gotham City. Miasto szubrawców, przestępców, degeneratów, morderców i najgorszych szumowin jakie kiedykolwiek nosiła ziemia. Miasto, w którym rodzi się zło i gdzie to zło niejednokrotnie tryumfuje, śmiejąc się w oczy sprawiedliwości. Ale to również miasto, gdzie pali się płomyk nadziei w postaci znaku nietoperza na niebie, dodając otuchy mieszkańcom. Wreszcie, to miasto jednej z najniebezpieczniejszych grup przestępczych - Trybunału Sów - tworzonego przez możnych i wielce wpływowych członków...

Po konfrontacji Mrocznego Rycerza z tajemniczą organizacją (albumy Trybunał Sów i Miasto Sów) grupa musiała się nieco przeorganizować, ponieważ człowiek nietoperz dał im się we znaki. Nie oznacza to, że przestępcy stali się słabi - wręcz przeciwnie - do tej pory na ich usługach pozostawał jeden doskonały morderca do zadań wszelakich - Szpon, który zdobywał swoją pozycję zabijając poprzednika. Tym razem Trybunał wskrzesił niegdysiejsze sługi, zapewniając sobie małą armię prawie niezniszczalnych, świetnie wyszkolonych wojowników.

Pewnego dnia do Gotham City powraca Calvin Rose - były Szpon, który nie wykonał kiedyś zlecenia zabójstwa i uciekł, ukrywając się przez lata przed gniewem organizacji. Teraz jednak postanowił stawić czoła wyzwaniu i zdecydować się na ostateczną konfrontację ze swoimi prześladowcami…

Odpowiedzialnymi za fabułę są Scott Snyder i James Tynion IV, czyli panowie dla których opowieści o Mrocznym Rycerzu to nie pierwszyzna. Dlatego nic dziwnego, że historię zupełnie innego bohatera niż Bruce Wayne także postanowili umieścić w dobrze sobie znanym uniwersum. Wysuwając na pierwszy plan Calvina Rosa i pozostawiając gdzieś w odwodzie człowieka nietoperza stworzyli nawet ciekawego spin-offa dającego szersze spojrzenie na Gotham City. Niestety, nie ustrzegli się sztampowości, ponieważ opowiadań o zemście po latach i wplecionej w to zdradzie powstało bez liku, więc trzeba nie lada kunsztu, aby odnaleźć w fabule własną ścieżkę, nie do przewidzenia przez czytelnika. Autorzy wychodzą z tego w miarę obronną ręką, nadrabiając niedociągnięcia szybką akcją i wplecionymi gdzieniegdzie smaczkami, co dla fanów Batmana może być bezcenne, a scena finałowa pierwszego tomu, to już prawdziwe zaskoczenie.

Ilustracjami, oprócz jednego z epizodów, gdzie za rysunki odpowiedzialny był Juan Jose Ryp, zajął się w głównej mierze Guillem March (kojarzony na pewno z Catwoman). Kreska Marcha dużo lepiej się sprawdza w tej opowieści - jest bardziej uporządkowana i mniej chaotyczna niż grafiki Rypa, a kolory zdecydowanie cieplejsze. Poza tym, do ciągle pędzącej akcji i zmieniających się wydarzeń dokładne ilustracje lepiej się nadają, doskonale prezentując treści czytelnikowi.

Całość wypada całkiem nieźle, choć ambitnych fajerwerków nie ma się co spodziewać. Natomiast jako opowieść typowo relaksacyjna, z dużą dozą dynamiki, zwłaszcza dla miłośników Gotham City i wszelkich historii z nim związanych, to kawał dobrej lektury. Nieco przewidywalna fabuła, mimo swoich wad utrzymuje napięcie do końca, mało tego - sprawia, że odbiorca będzie czekał z niecierpliwością na drugi tom. Wychodzi więc na to, że Nowe DC Comics uraczyło nas kolejną, dobrą pozycją. Polecam!


Autor: Marcin "Sharn" Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Szpon #1: Utrapienie Sów
Numer tomu: 1
Scenariusz: Scott Snyder, James Tynion IV
Rysunki: Guillem March
Przekład: Tomasz Sidorkiewicz
Oprawa: twarda
Liczba stron: 192
Format: 170 x 260
Sugerowana cena detaliczna: 75,00 PLN
ISBN: 978-83-281-0258-3
Tematyka: Superbohaterowie
Data wydania: 03.11.2014

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 03.11.2014
Kategoria  
 Komiks
Platforma  
Cena  
75.00 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
70%
 
Ocena końcowa: 70%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.