Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Niesłychane losy Ivana Kotowicza - recenzja
26-01-2016, 13:11 | 4335 x przeczytano | Sharn
Jako umiarkowany fan ogólno pojętej historii, a już totalny laik jeśli chodzi o początki powstania Związku Radzieckiego z "pewną taką nieśmiałością" podchodziłem do komiksu pt. Niesłychane losy Ivana Kotowicza, autorstwa Michała Ambrzykowskiego i Kajetana Kusiny. Osadzenie akcji w realiach, o których wspomniałem wyżej wydawało mi się nudne i niezbyt interesujące, choć jak pokazał czas, myliłem się niemiłosiernie.

Ivan Kotowicz - dziecko ludzkiego rewolucjonisty i entuzjasty komunizmu oraz wiejskiej kotki (serio!) to bardzo ciekawy życia i chłonny przygód młodzieniec. Pewnego dnia wraz z ojcem, o którego upomina się ojczyzna, wyruszają w podróż, aby podjąć się pracy przy tajemniczym eksperymencie. Oczywiście w tle majaczy zdrada, przyjaźń i zawiłe perypetie. Jak potoczą się losy pół kota - pół człowieka? Trzeba koniecznie przeczytać.

Z notki na okładce można odnaleźć informację, iż komiks obraca się w okolicach gatunku weird fiction, niczym znany wszystkim Hellboy. I faktycznie trudno się z tym nie zgodzić. Wypada jeszcze dołożyć do tego odrobinę steam punku oraz "masę" przygody i przepis na sukces murowany. Zadowolenie czytelnika wzrasta z każdą pochłoniętą stroną. Konstrukcja fabuły opiera się na wspomnieniach dorosłego już Ivana, zanotowanych w pamiętniku. Powolna opowieść ze spokojnej rosyjskiej wsi nabiera tempa, by przyspieszyć i z zawrotną prędkością nie zwalniać już do punktu kulminacyjnego. Niestety apogeum okazuje się początkiem kolejnej opowieści, na którą odbiorca będzie musiał poczekać do następnego tomu.

Zawiła fabuła wykreowana przez Kajetana Kusinę w rewelacyjny sposób oddaje żądzę przygody drzemiącą w młodym chłopcu (o ile tak można nazwać kilku-kilkunastoletniego kota). Podsycanie kolejnych emocji i budowa świata pierwszej połowy XX wieku w rozwijającym się z zawrotną prędkością Związku Radzieckim uwalnia w czytelniku moc poznawania kolejnych losów. Wszystko jest tak, jak w opowieści przygodowej być powinno i nie odpuszcza ani na moment. Do tego dochodzą jeszcze świetne rysunki Michała Ambrzykowskiego, które idealnie uwypuklają charakter prezentowanej historii. Kreska dosyć miękka i ciepła sprawia wrażenie może nieco bajkowej, ale kiedy trzeba przybiera poważną formę.

Wszystko razem wzięte powoduje, że Niesłychane losy Ivan Kotowicza stają się ucztą (może niewybitną, ale za to niezwykle interesującą) dla duszy i oka. Trudno dopatrzyć się w komiksie jakichś wad, poza jedną - zbyt szybko się kończy. Opowieść "wkręca na maksa" i nie chce puścić - mało tego - wyzwala w czytelniku pragnienie poznanie dalszego ciągu. Polecam zatem wszystkim - nie tylko pasjonatom historii, ale także miłośnikom mocnej przygody i fantastyki.


Autor: Marcin "Sharn" Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: Niesłychane losy Ivana Kotowicza
Scenariusz: Kajetan Kusina
Rysunki: Michał Ambrzykowski
Objętość: 100 stron
Format: 165 × 230 mm
Oprawa: miękka
Papier: Arctic Volume
Druk: kolorowy
Wydawca: kultura gniewu
ISBN: 978-83-64858-15-4


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 kwiecień / maj 2015
Kategoria  
 Komiks
Platforma  
Cena  
39.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.