Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Tymek i Mistrz #1 - recenzja
01-06-2016, 06:09 | 4047 x przeczytano | Sharn
Jako prawie czterdziestoletni fan fantastyki, w tym i komiksów oczywiście, miewam czasami opóźnienia w rozeznaniu rodzimego rynku. Tak było np. w przypadku Tymka i Mistrza - serii graficznej przeznaczonej dla młodszego czytelnika. Pojawiała się ona w początkach pierwszej dekady XXI wieku w Komiksowie, a nieco później albumy  o przygodach ekscentrycznej pary trafiły pod skrzydła Egmontu, ale był to już okres kiedy mężczyzna w sile wieku nie myśli o bajkach dla dzieci (no chyba że musi). Jak mawiają niektórzy - co się odwlecze, to nie uciecze - tak zatem, po latach mijania się prawie bez kontaktu (może gdzieś, kiedyś zawiesiłem wzrok na jednej czy dwóch historyjkach), w łapki wpadł mi album wydany przez Kulturę Gniewu...

Wpadł i... porwał bez reszty, nie pozwalając oderwać się aż do końca. Perypetie nauczyciela i ucznia może nie są wybitnie odkrywcze, czasami nieco naiwne, ale koniec końców wywołują uśmiech na twarzy czytelnika. Ciągłe kłopoty związane z pomaganiem rodzinie królewskiej, rozwiązywanie dość nietypowych problemów postaci z bajek, walki z parą negatywnych bohaterów - czarownikiem Psujem oraz jego uczniem Popsujem - a także wyprawy odkrywcze w nieznane, potrafią pochłonąć i zaabsorbować nie tylko dorosłego, ale i dzieciaka (testowane na dziewięciolatku - nie pozwalajcie nigdy dziecku zabierać Tymka i Mistrza do toalety, bo będziecie się dobijać w kolejce dobre pół godziny).

Zbudowane na zasadzie dwustronicowych opowiastek (bo na palcach jednej ręki można policzyć dłuższe historie) przygody ukazują zmagania starego czarodzieja i jego młodziutkiego ucznia z różnymi kłopotami. Zawsze kończą się one "happyendem" (mniej lub bardziej zadowalającym wszystkich) i wywołują drgnięcie kącików ust ku górze. Nierzadko finał dopowiedziany jest na ramce planszy już przez narratora, tak aby nie pozostawiać odbiorcy w niewiedzy. Co ciekawe, zdarza się że narysowane postaci, których przygody wertujemy z roześmianymi oczyma, wychodzą swoją wiedzą poza ramki kadrów i mają świadomość obecności odbiorcy oraz tego, że są w opowieści graficznej.

Duet ojców Jeża Jerzego, czyli Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki udowadnia, że po komiksie wyłącznie dla dorosłych, stworzenie albumu skierowanego głównie do młodszego czytelnika nie jest żadnym problemem, a wręcz wychodzi świetnie. Proste, bajkowe opowieści oraz ciepłe, humorystyczne rysunki, pozbawione elementów drastycznych, a jednocześnie dalekie od "cukierkowatości" chętnie przyciągają do lektury i pozwalają miło spędzić dłuższy czas. To prawdziwa familijna uczta, a albumu Tymek i Mistrz nie powinno zabraknąć w każdym szanującym się domu, gdzie na półkach szczerze uśmiechają się grzbiety komiksów.

Autor: Marcin "Sharn" Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie komiksu do recenzji.

Tytuł: Tymek i Mistrz
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Objętość: 152 strony
Format: 165 × 235 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Seria: krótkie gatki

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 marzec 2016
Kategoria  
 Komiks
Platforma  
Cena  
44.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.