Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Almanach Klasyki: Disciples II Gold - recenzja
30-04-2012, 23:06 | 3384 x przeczytano | diedia
W roku 1995 ukazała się pierwsza gra z serii Heroes of Might and Magic. Cztery lata później, rynek zawojował drugi jej sequel, czyli HoMM 3. W zeszłym roku premierę miała szósta część cyklu, choć rzesze fanów na całym świecie uparcie twierdzą, że Heroes III był najlepszym tytułem nieistniejących już studia New World Computing i firmy 3DO.

Czemu w ogóle opisuję historię tej konkretnej gry, skoro nie jest ona tematem recenzji? To proste. Nie da się bowiem mówić o serii Disciples, nie wspominając o jej największym rywalu. W roku 1999 ukazała się pierwsza gra z serii, zapoczątkowując tym samym, swoistą wojnę o prymat wśród strategii turowych. Kolejne części obu serii ukazały się (ponownie) jednego roku, to jest w 2002. Do tej pory, zdania co do tego, która gra jest lepsza są podzielone - choć zdecydowanie większy komercyjny sukces przypadł w udziale serii spod znaku Might and Magic.

Spoglądając przez pryzmat czasu, Disciples II jest tytułem wysokiej klasy. Obecnie grafika nie robi żadnego wrażenia. Co więcej piksele, niezbyt płynne ruchy, prymitywne animacje - dla gracza przywykłego do renderingu i innych cudów techniki, będą dużym minusem. Nie należy tu jednak skupiać się na technicznym aspekcie gry – ma ona w końcu przeszło 10 lat, a w cyfrowym świecie jeden rok potrafi robić ogromną różnicę. Dla pokolenia wychowującego się na Mario, flipperach i Słonecznym Patrolu, Disciples II osiągało niewyobrażalną wprost perfekcję.

To, co wiele osób ceni w tym właśnie tytule, to jego mroczny klimat. Do dyspozycji gracza oddane zostały rasy Ludzi, Elfów, Krasnoludów, Demonów i Nieumarłych, które toczą ze sobą nieustającą walkę na miecze, strzały, pazury i magię. Co tu mrocznego, czy tajemniczego? Wystarczy spojrzeć na planszę gry, nad którą latają skrzydlate demony, czy chodzą szkielety. Interfejs również jest nie do pomylenia. Ekran walki rozpoznawalny jest w pierwszej sekundzie patrzenia.

Firma Techland, poprzez serię Almanach Klasyki przypomina nam, bądź co bądź, kultowy tytuł Disciples II Gold. Serwuje w jednym opakowaniu aż 4 tytuły/dodatki (Dark Prophercy, Guardians of the Light, Servants of the Dark, Rise of the Elves), które składają się na ogromną ilość przyjemności i długie godziny rozrywki w starym, dobrym stylu. Wszystko to na jednej płycie DVD, która pomieściła grę wydaną na 8 płytach CD. Jest to idealna wręcz okazja, by za małą cenę wzbogacić swój zbiór o tytuł, który każdy gracz powinien mieć na półce, a częściej w „napędzie”.

Wraz z rokiem 2010, premierę miało Disciples III: Renaissance. Jednak pojawienie się tego tytułu zostało przyćmione zapowiedziami Might & Magic Heroes VI. Jak na razie, kolejna bitwa została przegrana. Niestety...

Autor: Wojciech „diedia” Dziedzic
Redakcja: Przemek Wasik

Dziękujemy firmie Techland za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
tytuł: Almanach Klasyki: Disciples II Gold
gatunek: RPG, strategia
platforma: PC
wydawca: Techland
data premiery:22 marca 2012 r.
cena: 39,90 zł

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.