Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
IX zmiana - recenzja książki
09-07-2017, 18:10 | 2078 x przeczytano | GuLIVEr

Nie każdy musi być fanatykiem książek o tematyce wojennej. Niektórzy omijają "wojnę" wielkim łukiem, nie interesuje ich wgląd na codzienne życie chłopaków wysłanych na misję, nie przepadają za schematyczną i ciągłą wymianą ognia, ale Marcin Gawęda w swojej IX zmianie od pierwszych kartek uprzejmie, lecz z kopniakiem zaprasza do wertowania kolejnych stron.

Marcin Gawęda jest autorem kilku tytułów o tematyce wojennej w tym Rebelii-najlepiej sprzedającą się książką w 2011 roku. Potrafi niesamowicie  przelać na kartki papieru swoją wiedzę na temat wojskowości  i pochłonąć w nie czytelnika na długie godziny. Nie owija w bawełnę, uderza konkretami i przedstawia realia wojen w których uczestniczą nasi Polscy żołnierze.

XI zmiana przestawia losy 9 rotacji żołnierzy na misji w Afganistanie. Co prawda nie jest to historia oparta na faktach, aczkolwiek momentami autor przewija elementy, które wydarzyły się naprawdę. Stres, odpowiedzialność, lęk, kryzysy psychiczne, oddział pod swoimi skrzydłami, nacierający pluton wroga, widok martwych kompanów. Każdy z tych elementów został wyczerpująco przestawiony przez autora. Nic nie jest przesadzone, nieodpowiednio czy niewyraźnie wytłumaczone. Autor wysoko podniósł poprzeczkę i dosadnie przedstawił nie tylko walkę na polach czy afgańskich wsiach, ale i walkę w każdym z tych ludzi.

Autor zastosował szereg przypisów gdzie tłumaczy zastosowanie danej broni, przybliżone położenie danego miejsca czy krótką historię na temat danego obiektu. Marcin Gawęda użył nazw pojazdów czy broni, które rzeczywiście występują i są aktualnie używane w Wojsku Polskim. Niesamowicie potrafi oddać to co w danym momencie czują, przeżywają chłopaki na misji czy nawet siedząc w bazie i pijąc browce w wolnej chwili. Na pierwszy rzut oka wygląda to obszernie, ale po zagłębieniu się w lekturę wszystko przyjemnie się czyta i od razu chce się przejść do kolejnego rozdziału czy miejsca akcji.

Najbardziej zaciekawiło mnie przedstawienie danej sytuacji z perspektywy kilku bohaterów. Najczęściej występowało to pomiędzy  ruchami oporu lub żołnierzami w danej grupie. Szczerze mówiąc widziałem takie coś, po raz pierwszy. Jak to wygląda w praktyce? Przedstawiona jest sytuacja gdzie Polski oddział walczy z talibami. Autor opisuje działanie jednego z żołnierzy, który podchodzi od flanki, wystrzeliwuje pocisk z podwieszanego granatnika w kierunku przeciwników, jeden z nich upada na ziemie po czym podnosi się po pewnym czasie i dostaje kulkę w skroń. Na środku umieszczona zostaje kropka oddzielająca tekst i następuje opis sytuacji ze strony powalonego taliba. Opisane jest jak prowadzi atak, wybuch obala go na ziemię i traci częściowo słuch, po czym spanikowany podnosi się i nagle traci kontakt ze światem. Jest to naprawdę ciekawa forma opisu, ale dla niektórych może być zbytnio naciągana.

XI zmiana wywarła na mnie ogromne wrażenie. Dzięki szczegółowym opisom, mogłem wszystko dokładnie sobie wyobrazić. Podczas czytania owej lektury targały mną wewnętrznie różne odczucia: zdenerwowanie, niepokój, szczęście, strach czy napięcie. Zupełnie jak tych chłopaków...

XI zmianę polecam każdemu kto lubi odciągnąć się od rzeczywistości i przenieść się do świata bólu, krzyku, niepewności i lawiny krwi oraz zdrajców. 

 

Szymon "GuLIVEr" Jawin


Informacje dodatkowe:
 
Kategoria  
 Action
Platforma  
Możliwość zakupu  
Cena  
~26,18
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

Wady i zalety:  
 
Ukazuje rzeczywisty obraz wojny,
Potrafi wciągnąć na długie godziny,
Tekst jest napisany jasno i przejrzyście,
Część fragmentów napisana jest z perspektywy kilku bohaterów,

 
 
Zakończenie mało zaskakujące,
Trudno jest czasem połapać co z czym się je,
Niektóre momenty są przedłużane i za długie,

 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.