Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Wampir z przypadku - recenzja
 08-05-2009, 10:13
 husieu
 3694 x przeczytano

Powieść Kseni Basztowej wyrasta na żyznym gruncie urban fantasy, gdzie „w betonowo-asfaltowo-neonowej dżungli naszych miast”, obok zwykłych ludzi, współistnieją istoty magiczne, a konkretniej wampiry. Tytułowymi wampirami z przypadku stają się Andriej oraz jego bliski przyjaciel Wowka, dwójka młodych mężczyzn, studentów. Oboje, obudziwszy się po całonocnej libacji, dostrzegają u siebie osobliwie wydłużone kły. Jak przez mgłę przypominają sobie to, co robili poprzedniego wieczoru, między innymi to, jak łapczywie pili krew pewnego tajemniczego nieznajomego...

Andriej i Wowka nie przeistoczyli się jednak do końca w wampiry. Kim zatem się stali? Tekst na okładce książki opisuje ich jako „wampirzych wypierdków” i muszę przyznać, że wiele jest prawdy w tym dosadnym określeniu.

Fabuła powieści nie jest szczególnie wyszukana. Młodzieńcy wplątują się w centrum porachunków między pradawnymi rodami, konflikt ów trwa od pięciuset lat. Treści książki ubarwia garść historii o legendarnym Draculi. Dla wieloletnich miłośników „wampirzej literatury” będzie to jednak stanowczo za mało. Opowieść Kseni Basztowej nie wnosi niestety nic nowego do znanego i oklepanego już tematu. Dla młodszych czytelników Wampir z przypadku może stanowić pewne wprowadzenie w temat, łatwo i przystępnie podane.

Książka pisana jest z żartem i to zapewne miało ją wyróżniać spośród innych tytułów. Autorka lekko i z uśmiechem traktuje ten wampirzy temat. Humor, jaki cechuje powieść, jest jednak wybitnie niezłożony, dla wielu czytelników okaże się zbyt prosty. Dla mnie jakość żartów była kiepska i żenująca, na tragicznie niskim poziomie.

Bohaterowie Wampira z przypadku są wyjątkowo niewiarygodni. Z założenia mieli być studentami, a jawią sie raczej jako niedojrzali, naiwni chłopcy, dzieci, które przejawiają niedorzeczne zachowania. W książce bardziej przerażające było właśnie to, co reprezentują sobą bohaterowie, niż same wampiry.

Treści z trudem organizują się we wciągającą całość, wydają się szare, bezpłciowe, bez charakteru, niedojrzałe. Fabuła przez długi czas nie rozwija się, dopiero pod koniec książki pojawiają się dosyć ciekawe, fantastyczne rozwiązania. W lekturze przeszkadzały mi dziwaczne dygresje, często zupełnie nie na temat, mało śmieszne i dodatkowo niezbyt inteligentne.

Podsumowując, powieść Wampir z przypadku nie ma mrocznego klimatu, to rzecz mało poważna i powierzchowna. Sądzę, że wyrobiony czytelnik będzie bardzo zawiedziony poziomem tej literatury. To lektura niefrasobliwa i dziecinnie prosta, dlatego książkę tą dedykowałabym raczej młodzieży.

 
Autorka: Urszula „Husieu” Jakuć
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Wampir z przypadku 
Tytuł: Wampir z przypadku
Autorka: Ksenia Basztowa
Tytuł oryginału: Вампир поневоле
Tłumaczenie: I. Wiśniewska-Repeczko
Wymiary: 125 x 205 mm
Liczba stron: 296
Oprawa: miękka
Seria: Obca Krew
ISBN-13: 978-83-7574-003-5

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Marzec 2009
Cena  
27.99 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
40%
 
Ocena końcowa: 40%
  
08-05-2009, 21:19 | Ferrara | Komentarzy w sumie: 64
A ja z chęcią przeczytam :)
Tylko, że zaczekam chyba do lipca i w orginale :D


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

  • Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088

    Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088
   $$5#3... transmisja przerwana...