Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Hotel Transylvania - recenzja
 10-07-2009, 08:40
 miyove
 3702 x przeczytano

Jeszcze kilka lat temu wygrzebanie książki o wampirach ze stosu zakurzonych tomów, gdzieś na tyłach biblioteki, przyprawiało mnie o dziki błysk w oku. Dzisiaj natomiast namnożyło się ich tyle, że satysfakcji nie daje samo znalezienie takiej książki, a określenie jej mianem dobrej. I chociaż w XXI wieku powieści o obrzydliwych, krwiożerczych bestiach nie robią takiej furory, jak ociekające kiczem romansidła, pisarzom udaje się połączyć obie te rzeczy. Efektem takiego zabiegu jest nic innego, jak postać tak znanego i pożądanego we współczesnych horrorach wampira.

Do sięgnięcia po Hotel Transylvania Chelsea Quinn Yarbro nie trzeba było namawiać mnie dwa razy, bowiem świat arystokracji, sataniści i tajemnicza postać głównego bohatera skutecznie przyćmiły moje obawy. Nie zraził mnie nawet dość tani chwyt marketingowy, w którym seria o hrabim Saint-Germain porównana została do Kronik... Anne Rice. Muszę się przyznać, że pomimo kilku niedociągnięć autorki, powieść wciągnęła mnie na  ładnych parę godzin....

Rzecz dzieje się w osiemnastowiecznym Paryżu. Za panowania króla Ludwika XV, w świecie nienagannych manier, wystawnych przyjęć i zawiłych intryg pojawia się  hrabia Saint-Germain. Jest on osobą niezwykle inteligentną, taktowną i szarmancką, a tym samym - powszechnie szanowaną. Nikt nie zna jego prawdziwego imienia, nikt nie wie skąd pochodzi... sam hrabia, nie będąc w stanie sobie tego przypomnieć, posługuje się różnymi nazwiskami. Niewiedza paryskich arystokratów nie kończy się jednak na tajemniczej postaci Saint-Germaina. Dwa razy do roku, z ukrycia wychodzi krąg satanistów, w skład którego wchodzą osoby znane i szanowane, nie stroniące od bestialskich tortur, dewiacji seksualnych, kanibalizmu i stosunków z osobami tej samej płci. Jedną z ofiar staje się piękna Madelaine - córka byłego członka kręgu, który jeszcze przed jej narodzinami oddał ją w posiadanie wyznawców szatana, podpisując się pod paktem swoją własną krwią. Od tamtej pory krąg stara się odzyskać swoją własność, chcąc poświęcić ją w najważniejszej w roku ofierze. Plany zwyrodnialców burzy jednak niespodziewanie postać głównego bohatera, który okazuje się być nikim innym jak... wampirem. Hrabia Saint-Germain, zniewolony uczuciem do błyskotliwej Madelaine ratuje ją ze szponów śmierci i wyjawia tajemnice swojego istnienia, oferując jej tym samym opiekę i nieśmiertelność.

Co ciekawe, hrabia Saint-Germain wzorowany jest na autentycznej postaci, żyjącej mniej więcej w czasach, kiedy toczy się akcja powieści (1743-1744). Prawdziwy hrabia de Saint-Germain był podobno osobą wszechstronnie wykształconą, tajemniczą, o drobnej budowie ciała i charakterystycznym stylu, a oprócz tego widywano go jeszcze po jego rzekomej śmierci. W ten sam sposób scharakteryzować można fikcyjną postać hrabiego, tyle że wytłumaczeniem dla jego wszechstronności i talentu (mógł na przykład pisać jednocześnie oburącz list i jego kopię) jest fakt, iż jest on wampirem.

Hotel Transylvania potwierdza talent swojej autorki, która z wielką gracją buduje świat swoich bohaterów, nawiązując jednocześnie do rzeczywistości. Sam obraz Paryża robi wrażenie (lepszy opis XVIII-wiecznej Francji widziałam chyba tylko w Pachnidle). Wracając do porównania z Anne Rice - w powieści da się wychwycić podobieństwa ze znanymi Kronikami wampirów , ale jest coś, co różni hrabiego od większości znanych krwiopijców. Różnicą tą jest nic innego, jak stosunek Saint-Germaina do ludzi i własnej egzystencji. Zdecydowana większość nieśmiertelnych nudzi się swoim żywotem i nie chce być tym kim są. Bohater Yarbro natomiast skrzętnie magazynuje wiedzę zdobytą na przełomie wieków i wykorzystuje do pomocy bezbronnym ludziom,  nie narzekając na to kim jest. Zdecydowanym plusem jest to, że książkę podzielono na trzy części, a niejasności wyjaśniają listy napisane przez bohaterów, kończące każdy kolejny rozdział.  Nie zostaje mi nic innego jak tylko zachęcić wszystkich do sięgnięcia po Hotel Transylvania - chociażby dla satysfakcji z tego, że nie trzymacie w ręku kolejnej przesłodzonej historyjki miłosnej, a całkiem przyzwoitą powieść grozy.

 
Autorka: Justyna „miyove” Marud
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu REBIS za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
 

Hotel TransylvaniaTytuł: Hotel Transylvania
Autorka: Chelsea Quinn Yarbro
Tytuł oryginału: Hotel Transylvania
Tłumaczenie: Radosław Kot
Liczba stron: 336
Wymiary: 128 x 197 mm
Oprawa: miękka
Seria: Horror
ISBN: 978-83-7510-319-9

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Lipiec 2009
Cena  
27.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
  
10-07-2009, 09:04 | Sharn | Komentarzy w sumie: 1071
Bardzo fajna recenzja. Nie pozostaje nic innego jak pogratulować debiutu ;]


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

  • Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088

    Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088
   $$5#3... transmisja przerwana...