Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
U Martwych w Dallas - recenzja
 18-01-2010, 10:54
 miyove
 3582 x przeczytano

Ciągle pamiętając jeszcze zawód jaki sprawił mi Martwy aż do zmroku Charlaine Harris wzięłam się za czytanie drugiej części cyklu o Sookie Stackhouse - U Martwych w Dallas. Muszę przyznać, że udało mi się odkładać napisanie tej recenzji przez dość długi czas, ale mus to mus i oto przedstawiam wam swoje spostrzeżenia...           

Ale zacznijmy od początku. Kto czytał pierwszą część, albo chociaż wysiedział długie godziny oglądając Czystą Krew na HBO orientuje się co nieco w temacie. Główną bohaterką jest Sookie Stackhouse - seksowna telepatka, zasuwająca po godzinach w stroju kelnereczki między stołami baru Sama Merlotte'a. Wybrankiem jej serca staje się natomiast nie kto inny jak wampir Bill i to właśnie z nim nasza urocza bohaterka spędza większość upojnych nocy. No ale niestety, nic nie trwa wiecznie (orgazmy też), a spokój zakochanych burzy śmierć jednego z przyjaciół Sookie. Jakby tego było mało, dziewczyna ma pewne zobowiązania wobec wampirzych właścicieli Fangtasii i niedługo potem wyrusza na niebezpieczną misję do Dallas. A tam wampiry stanowią najmniejsze zagrożenie...           

Nie będę już dłużej przeciągać i przejdę do sedna. Ta książka to jedna wielka pomyłka, a swoją treścią przebija nawet swoją poprzedniczkę. O ile Martwego aż do zmroku dało się przetrawić z przymrużonym okiem, tak po przewertowaniu U Martwych w Dallas nie mogę dojść do siebie. Z tyłu książki przeczytałam, że jest to 'niezwykły kryminał i wyrazisty horror w jednym', a 'niektóre zdarzenia mogą […] przyprawić czytelnika o bezsenność' i to w zasadzie dało mi powód, aby nie skreślać pozycji na samym wstępie. Co się okazało? Że większej ściemy to ja w swoim krótkim życiu nie widziałam. Jaki kryminał, jaki horror?! Styl Harris nie wzbudza absolutnie żadnych emocji poza ironicznym uśmieszkiem, a momentami nawet napadami migreny. Główna bohaterka przedstawiana jest jako dwudziestokilkuletnia, dojrzała kobieta, a  jej wypowiedzi dają czytelnikowi obraz rozwydrzonej nastolatki myślącej tylko i wyłącznie o seksie. Jeśli już o tym mowa, to gdyby autorka nie usiłowała zrobić z tego horroru i ruszyła głową, prędzej wykrzesałaby z tej marnej historyjki materiał na przeciętnego pornosa z wampirami w roli głównej. Czy trzeba mówić coś więcej? Nie trzeba, ale można. Kwestią wartą poruszenia są pozostali bohaterowie, którzy są tak płytcy, że to czysta poezja. Jeśli już któryś z nich przejawia jakiekolwiek oznaki inteligencji, to poświęcono mu parę stron, natomiast tym z jędrnymi tyłkami, wielkim biustem  i gigantyczną listą kochanków autorka poświęca niemalże całą książkę. Jakby tego było mało, przez 350 stron  przyglądamy się życiu seksualnemu Sookie, leśnym igraszkom owczarka (bo w to zamienia się jej szef przy pełni księżyca) z krwawą menadą, a nawet orgii mieszkańców Bon Temps, gdzie (co za niespodzianka) główna bohaterka poznaje zagadkę śmierci kucharza-geja. Mimo beznadziejnych dialogów i drętwej fabuły muszę powiedzieć, że U Matwych w Dallas czytało mi się szybciej niż część pierwszą. Niewielka objętość książki skutecznie skróciła moje męki i tylko dzięki temu nie porzuciłam pozycji gdzieś w połowie.           

Podsumowując, U Martwych w Dallas jest książką niesamowicie płytką, niewymagającą od czytelnika nawet minimum inteligencji. Jeżeli już ktokolwiek może wyciągnąć z niej wnioski, to ludzie o bardzo ubogim życiu seksualnym. Nie dajcie się złapać na to, że to książka o wampirach, bo one stanowią tu kolejny obiekt fantazji seksualnych. Co mogę dodać na koniec? Że książki absolutnie nie polecam, a 30 zł, które kosztuje lepiej wydać na kilka paczek prezerwatyw. Lepiej na tym wyjdziecie.

 
Autorka: Justyna „miyove” Marud
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski
 
Dziękujemy wydawnictwu MAG za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
 

U Martwych w DallasTytuł: U Martwych w Dallas
Autorka: Charlaine Harris
Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Oprawa: miękka
Wymiary: 125 x 195 mm
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-7480-151-5

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
 Mag
Premiera  
 Listopad 2009
Cena  
29.99 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
40%
 
Ocena końcowa: 40%
  
19-01-2010, 18:16 | ariane | Komentarzy w sumie: 1
:))))
popłakałam się ze śmiechu - fantastyczna recenzja! pogratulować autorce giętkości pióra i ciętego języka :)
pozdrawiam


 
18-01-2010, 11:53 | Sharn | Komentarzy w sumie: 1071
Hm. "...przez 350 stron przyglądamy się życiu seksualnemu Sookie, leśnym igraszkom owczarka (bo w to zamienia się jej szef przy pełni księżyca) z krwawą menadą, a nawet orgii mieszkańców Bon Temps, gdzie (co za niespodzianka) główna bohaterka poznaje zagadkę śmierci kucharza-geja." - brzmi obiecująco ;]


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

  • Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088

    Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088
   $$5#3... transmisja przerwana...