Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Dom Nocy #1: Naznaczona - recenzja
 18-01-2010, 11:03
 miyove
 7294 x przeczytano

Patrząc na popularność jaką zyskała saga Zmierzch Stephenie Meyer ma się wrażenie, że nic nie dorówna historii miłości zwykłej śmiertelniczki do nieśmiertelnego wampira. A jednak istnieje pozycja, która dzielnie trzyma się na szczytach list bestsellerów... Mowa oczywiście o Naznaczonej- pierwszym tomie cyklu Dom Nocy. Autorkami całej serii są matka i córka: P.C. Cast oraz Kristin Cast i muszę przyznać, że udało im się stworzyć świat fantastyczny, a mimo wszystko tak bliski sercu każdemu nastolatkowi.          

Główną bohaterką Naznaczonej jest Zoey Montgomery - pozornie zwykła nastolatka, która na co dzień zmaga się z życiowymi problemami i szkolną rzeczywistością. Wszystko zmienia się w momencie, gdy dziewczyna zostaje naznaczona przez Truckera i musi udać się do Domu Nocy - elitarnej szkoły dla przyszłych wampirów. Od tej pory nic już nie jest takie samo... Zoey, odrzucona przez religijnych rodziców odnajduje zrozumienie u babci oraz swojej mentorki - Neferet, a na znak porzucenia przeszłości przyjmuje nazwisko Redbird. W trudnych początkach Przemiany pomagają jej natomiast nowo poznani przyjaciele oraz Erik – przystojny i błyskotliwy uczeń piątego formatowania. Nikt nie ma wątpliwości co do wyjątkowości nastolatki, a to niestety przysparza jej wielu wrogów...           

Muszę przyznać, że byłam pełna obaw co do tego cyklu - jak bowiem w obecnej nagonce na wampiry znaleźć coś naprawdę interesującego? Czytanie kilkunastu pierwszych stron szło mi więc niezwykle topornie, a wstęp nie różnił się od tych, które widać w setkach innych przesłodzonych romansideł dla zdesperowanych nastolatek. Na szczęście akcja szybko nabrała tempa, a ja (jak nigdy) nie oderwałam się już od książki nawet żeby spojrzeć na zegarek. Przyczyną sukcesu powieści jest bez wątpienia jej młodzieżowy język, który do złudzenia przypomina konwersacje na podwórkach i szkolnych korytarzach. I tak oto bohaterowie 'obciągają laski', palą skręty, wyzywają się od małp, suk, wiedźm i innych... Brzmi znajomo, prawda? Obok lekkiego, znajomego języka, w oczy rzuca się też wyraźna hierarchia w świecie wampirów, oraz podział wśród samych uczniów. Nie sposób zaprzeczyć temu, że autorki dokładnie przemyślały koncepcję i nie przebierały w  środkach, aby swoim bohaterom dodać nieco magii i pikanterii – starsze wampiry mają różne moce, ich twarze zdobią misterne tatuaże, a charakterki niektórych adeptów wołają o pomstę do nieba. Elementem, który szczególnie przykuł moją uwagę były misterne opisy indiańskich obrządków i szkolnych uroczystości, gdzie czytelnik niemalże na własnej skórze czuje  niezwykłą moc żywiołów i mistyczną aurę wyszukanych nabożeństw. Ku mojemu zaskoczeniu wszystkie wątki łączą się w logiczną całość, a jeśli wychwyci się już jakieś mankamenty (ach, te literówki!), to bledną wśród mrocznych zaułków szkoły oraz wiszących w powietrzu intryg.

Książkę polecam wszystkim - bez względu na płeć czy wiek, bo tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zrażajcie się, jeśli na początku pozycja wyda wam się nudna jak flaki z olejem, bo Naznaczona wciąga na wiele, wiele godzin, trzymając w napięciu do samego końca. Wygląda na to, że nadciąga kolejny (obok Zmierzchu), lekki w czytaniu cykl na długie,  zimowe wieczory.


Autorka: Justyna „miyove” Marud
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Książnica za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Dom Nocy #1: NaznaczonaTytuł: Dom Nocy #1: Naznaczona
Autorki: P.C. Cast i Kristin Cast
Tłumaczenie: Renata Kopczewska
Wymiary: 128 x 204 mm
Liczba stron: 328
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-245-7818-4

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Listopad 2009
Cena  
29.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
  
18-12-2011, 15:08 | Miravelle | Komentarzy w sumie: 2
Zgadzam się z recenzją. Bardzo ciekawa, wciągająca książka. Trudno po przeczytaniu jej by było, nie sięgnąć po kolejne części. Jednym minusem jaki dostrzegłam jest styl pisania, jak dla mnie za bardzo młodzieżowy;)


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

  • Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088

    Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088
   $$5#3... transmisja przerwana...