Slaider 01

Slider 02

Slider 03

Slider 04

Slider 05

Slider 06

Slider 07

Slider 08
Kujawy i ziemia dobrzyńska (spis urzędników)
04-07-2005, 16:57 | 18842 x przeczytano | Lisowszczyk


URZĘDNICY KUJAWSCY I DOBRZYŃSCY


BRZEŚĆ


CHORĄŻY

Marcin Tolibowski 1589 – 1603 rip.
Piotr Grabski z nominacji 1603 – 1606, potem starosta kruszwicki
Grzegorz Grabski z nominacji 1606 – 1617 rip.
Piotr Grabski (ponownie) 1617 – 1628 rezygnuje; 1649 rip.
Maciej Grabski z nominacji 1628 – 1651 potem kasztelan Słoński
Łukasz Grabski 1653 – 1658 rip.
Jan Sebastian Osiecki z nominacji 1658 – 1687; 1689 rip.

CZEŚNIK

Stanisław Rysiński 1599 – 1620 potem kasztelan kruszwicki
Aleksander Wichrowski z nominacji 1620 – 1651
Adam Trzebuchowski sędzia grodzki kruszwicki 1652 – 1694

KASZTELAN

Łukasz Kretkowski przedtem chorąży brzeski 1589 – 1603 rip.
Bartłomiej Tylicki starosta Rogoziński, człuchowski 1605 – 1609 rip.
Jan Janusz Sierakowski przedtem kasztelan kruszwicki 1610 – 1620 rip.
Jarosław Wojciech Sokołowski przedtem kasztelan bydgoski 1621- 1625 rip.
Krzysztof Wysocki przedtem kasztelan nakielski 1625 – 1633 rip.
Andrzej Kretkowski przedtem podkomorzy brzeski; 1632 – 1637 awans na wojewodę brzeskiego
Jan Szymon Szczawiński starosta łęczycki; z nominacji 1637 – 1643 awans na wojewodę brzeskiego
Jan Szymon Dębski przedtem kasztelan Konarski kujawski 1643 – 1660 rip.

ŁOWCZY

Stanisław Grochowicki 1597 – 1623 rip.
Adam Wysocki 1623 – 1630 rip.
Stanisław Kołudzki z nominacji 1630 - ?
Mateusz Grabski 1634 - ?
Andrzej Siewierski 1642 – 1659
Aleksander Wysocki 1659 – 1661

MIECZNIK

Andrzej Głębocki 1597 – 1603
Wojciech Głębocki 1604 – 1632
Stanisław Kiełczowski 1634 – 1641
Wacław Kiełczowski 1642
Stanisław Czosnowski 1643 – 1649 potem podczaszy brzeski
Marcin Grabski 1650 – 1654
Adam Pstrokoński 1655 – 1658 rip.
Marcin Wnorowski sędzia grodzki kowalski 1658 – 1680 rip.

PISARZ ZIEMSKI

Sebastian Tolibowski z nominacji 1552 – 1602 rip.
Jan Obałkowski 1603 – 1624 rip.
Stanisław Sokołowski z nominacji 1624 – 1627 rezygnuje i przenosi się na urząd surogatora poznańskiego, Potem kasztelan bydgoski
Marcin Tolibowski z nominacji 1627 – 1630 awans na sędziego brzeskiego
Jan Rysiński z nominacji 1630 – 1640 awans na stolnika inowrocławskiego
Stanisław Kiełczewski przedtem miecznik brzeski z nominacji 1641- 1649 awans na podsędka brzeskiego
Stanisław Kościelski z nominacji 1650 – 1658 rip.
Stefan Grochowicki z nominacji (po rip. S. Kościelskiego) 1662 – 1676 następnie wybrany na podsędka brzeskiego




PODCZASZY

Adam Jaranowski z nominacji 1585 – 1605 rip.
Jan Tchorzewski z nominacji 1605 – 1633 rip.
Michał Siewierski 1633 – 1644 rip.
Wojciech Siewierski przedtem skarbnik inowrocławski;
z nominacji 1644 – 1649
Stanisław Czosnowski przedtem miecznik brzeski 1650 – 1656 rip.
Jan Kołudzki przedtem podstoli brzeski 1658 – 1670 rip.

PODKOMORZY

Jakub Łowicki starosta gnieźnieński; 1590 – 1609,potem kasztelan kowalski
Krzysztof Rysiński starosta nakielski; 1611 – 1620 rip.
Jan Łowicki przedtem sędzia brzeski; z nominacji 1620 – 1623 rezygnuje i zostaje starostą brzeskim
Andrzej Kretkowski z nominacji 1623 – 1632 awans na kasztelana brzeskiego
Marcin Tolibowski przedtem sędzia brzeski, z nominacji 1635 – 1649 rip.
Aleksander Grabski z nominacji 1650 – 1659 rip.
Spytek Regocjan Pstrokoński przedtem stolnik brzeski,
z nominacji 1660 – 1680 awans na kasztelana brzeskiego

PODSĘDEK

Andrzej Tolibowski 1599 – 1605 potem sędzia brzeski
Jan Trzebuchowski 1608 – 1613 rip.
Piotr Buszkowski 1613 – 1622 rip.
Stanisław Piekarski 1622 – 1634
Świętosław Wilkostowski przedtem miecznik inowrocławski;
z nominacji 1640 – 1648; potem chorąży inowrocławski
Stanisław Kiełczyński przedtem pisarz brzeski; z nominacji 1649 – 1659
Sebastian Jaranowski 1662 – 1676 następnie wybrany na sędziego brzeskiego

PODSTOLI

Jan Borucki sędzia grodzki kruszwicki 1606 – 1617 potem starosta przedecki
Andrzej Borucki 1618 – 1644 rip.
Jan Kołudzki 1648 – 1661 potem podczaszy brzeski
Walenty Kołudzki 1656 – 1670 awans na sędziego inowrocławskiego
Tomasz Kazimierz Gąsiorowski 1670 tego roku też rezygnuje
Wojciech Ruszkowski z nominacji 1670 – 169


SĘDZIA ZIEMSKI

Hieronim Biliński sędzia grodzki przedecki; z nominacji 1567 – 1606 rip.
Andrzej Tolibowski przedtem podsędek brzeski; 1608 – 1618 awans na starostę bobrownickiego
Jan Łowicki sekretarz królewski; z nominacji 1618 – 1620; awans na podkomorzego brzeskiego
Daniel Tolibowski przedtem sędzia inowrocławski; z nominacji 1621 – 1630
Marcin Tolibowski przedtem pisarz brzeski; z nominacji 1630 – 1635 awans na podkomorzego brzeskiego
Andrzej Sułkowski przedtem stolnik inowrocławski; z nominacji 1640 – 1658 .
Aleksander Wysocki przedtem łowczy brzeski; 1662 – 1669

SKARBNIK

Kacper Galicki sędzia grodzki brzeski; 1596 – 1605 rip.
Jan Głębocki z nominacji 1605 – 1622 rip.
Jakub Pstrokoński z nominacji 1622 – 1634 awans na kasztelana słońskiego
Sebastian Głębocki z nominacji 1634 – 1651
Wojciech Kiełczowski 1656 – 1659
Seweryn Trzebuchowski 1659 – 1660 rip.
Jan Seweryn Linowski pisarz grodzki inowrocławski; sędzia grodzki brzeski; z nominacji 1660 – 1662 awans na podsędka inowrocławskiego

STAROSTA

Michał Sokołowski kasztelan gostyński, starosta Rogoziński;
z nominacji 1589 – 1619 rip.
Wacław Leszczyński wojewoda kaliski, podkanclerzy koronny; 1619 - 1622 cesja na rzecz Adama Grocholskiego
Adam Grocholski z nominacji 1622 rip. Nie zdążył obrać starostwa bo zmarł.
Wacław Leszczyński podkanclerzy koronny; z nominacji 1622 – 1623 cesja na rzecz Jana Łowickiego
Jan Łowicki przedtem podkomorzy brzeski i starosta bobrzyński, równocześnie kasztelan lędzki; z nominacji 1623 – 1630 cesja na rzecz Samuela Grabskiego
Samuel Grabski z nominacji 1630 – 1644 awans na podkomorzego inowrocławskiego
Paweł Ludwik Szczawiński kasztelan inowrocławski, wojewoda inowrocławski; z nominacji 1644 – 1678
Aleksander Trzebuchowski przedtem chorąży inowrocławski; 1678 – 1679
Aleksander Załuski wojewoda rawski; 1680 – 168


STOLNIK

Jan Jarand Wilkostowski z nominacji 1599 – 1617 awans na kasztelana konarsko - kujawskiego.
Adam Dąmbski 1617 – 1640 awans na kasztelana Słonimskiego
Krzysztof Ruszkowski z nominacji 1640 – 1655
Spytek Rogacjan Pstrokoński 1658 – 1660 awans na podkomorzego brzeskiego
Kazimierz Aleksander Zapolski, z nominacji 1660 – 1667 awans na podkomorzego sieradzkiego.
Władysław Zapolski 1668 – 1686 rip.
 
WOJEWODA

Andrzej Leszczyński, starosta nakielski od 1602; z nominacji 1591 – 1606 rip.
Michał Działyński, przedtem wojewoda inowrocławski; 1609 – 1617 rip.
Jan Gostomski, przedtem wojewoda inowrocławski; z nominacji 1620 awans na wojewodę kaliskiego
Jakub Szczawiński starosta łęczycki; z nominacji 1620 – 1637 rip.
Andrzej Kretkowski przedtem kasztelan brzeski; z nominacji 1637 – 1643 rip.
Jan Szymon Szczawiński przedtem kasztelan brzeski,
z nominacji 1643 – 1655 rip.
Władysław Wierzbowski przedtem kasztelan inowłodzki, starosta bobrownicki; z nominacji po rip. J.S. Szczawińskiego 1656 – 1657 rip.
Hieronim Wierzbowski przedtem kasztelan sieradzki; z nominacji 1657 – 1661 awans na wojewodę sieradzkiego


BYDGOSZCZ

CHORĄŻY

Adam Niemojewski 1603 – 1641 rip.
Łukasz Pławiński podwojewodzi inowrocławski; z nominacji 1641 – 1660 rip.
Jan Kobierzycki 1657
Remigiusz (Remigian) Żaboklicki 1660 – 1665 rip.
Seweryn Pogroszewski z nominacji 1665 – 1669


 
KASZTELAN

Adam Baliński starosta kruszwicki; 1590 – 1602 rip.
Jan Janusz Grzymułtowski starosta średzki; z nominacji 1602 – 1617 rip.
Jarosław Wojciech Sokołowski starosta radziejowski; 1618 – 1621 awans na kasztelana brzeskiego
Abraham Ciświcki z nominacji 1621 – 1627 awans na kasztelana śremskiego
Jan Sokołowski starosta radziejowski; z nominacji 1628 – 1636
Stanisław Sokołowski starosta Dybowski 1643 – 1644
Jan Sierakowski przedtem kasztelan santocki; z nominacji 1649 - ?
Konstanty Lubostowski przedtem starosta kruszwicki; 1657 – 1674
Andrzej Gąsiorowski starosta radziejowski do 1681; z nominacji 1678 – 1685
 
STAROSTA

Maciej Smogulecki z nominacji 1600 – 1617 rip.
Andrzej Przyjemski kasztelan gnieźnieński, marszałek nadworny koronny, starosta kowalski, kruszwicki; z nominacji 1617 – 1618 rip.
Władysław Sędziwój Czarnkowski z nominacji 1620
Piotr Żeroński cześnik nadworny koronny, kuchmistrz koronny; 1621 – 1629
Jerzy Ossoliński kanclerz wielki koronny; z nominacji (po rip. Żerońskiego) 1632 – 1645 cesja na rzecz syna
Franciszek Ossoliński syn poprzedniego; z nominacji 1645 – 1648 rip.
Zygmunt Denhoff, zięć Jerzego Ossolińskiego; 1649 – 1654 awans na starostę wieluńskiego
Jan Żelęcki łowczy koronny 1665; z nominacji 1654 – 1673 rip.


INOWROCŁAW

CHORĄŻY

Jan Rusinowski 1590 – 1612
Andrzej Ruszkowski przedtem cześnik inowrocławski; 1613 – 1630 awans na podkomorzego inowrocławskiego.
Bartłomiej Kaczkowski przedtem podczaszy inowrocławski;
z nominacji 1630 – 1649 rip.
Świętosław Wilkostowski przedtem podsędek brzeski; 1649 – 1664 rip.


CZEŚNIK

Jan Gosławski 1595 – 1610 rip.
Andrzej Ruszkowski 1612 potem chorąży inowrocławski
Jan Grabski 1612
Stanisław Przyłubski 1614 – 1633 rip.
Jan Szymon Dąmbski 1630 – 1635 awans na kasztelana konarskiego kujawskiego
Mikołaj Sokołowski 1636 – 1643 rip.
Jakub Wojciech Trzebuchowski sędzia grodzki bydgoski;
z nominacji 1643 – 1646 potem kasztelan kowalski
Marcin Stanisław Czaplicki 1647 rezygnuje
Piotr Kazimierz Bielicki 1648
Seweryn Bielicki 1649 – 1654
Mikołaj Sokołowski 1652 – 1658
Jakub Trzebuchowski 1660
Aleksander Trzebuchowski 1660 – 1664
Zygmunt Dąmbski z nominacji 1668 – 1670 awans na podkomorzego inowrocławskiego

KASZTELAN

Krzysztof Kościelecki z nominacji 1584 – 1626 rip.
Janusz Witosławski z nominacji 1626 – 1632 rip.
Jan Łowicki, przedtem kasztelan lędzki; z nominacji 1633 – 1640 rip.
Andrzej Ruszkowski przedtem podkomorzy inowrocławski;
z nominacji 1640 – 1652
Wojciech Kadzidłowski starosta radziejowski 1658; 1655 – 1666 rip.
Paweł Ludwik Szczawiński starosta brzeski; z nominacji 1666 – 1669 awans na wojewodę inowrocławskiego.

ŁOWCZY

Stanisław Witosławski 1586 – 1604 rip.
Jan Górski z nominacji 1604 – 1618 rip.
Jan Borucki 1615 – 1618 awans na podsędka inowrocławskiego
Adam Grabski z nominacji 1618 – 1649
Jan Skarbek 1650 – 1651
Wojciech Zboży Radajewski 1654 – 1665 awans na chorążego inowrocławskiego
Zygmunt Świecki 1667 – 1678 rezygnuje


MIECZNIK

Winiecki ? – 1602 rip.
Piotr Ostrowski z nominacji 1602
Jan Rusinowski 1603 – 1623
Piotr Kołudzki 1631 – 1637 rip.
Świętosław Wilkostowski z nominacji 1637 – 1640 awans na podsędka brzeskiego
Stanisław Moszczeński 1640 – 1656 rip.
Adam Trzebuchowski 1658 – 1661 rip.

PISARZ ZIEMSKI

Stanisław Sierski z nominacji 1592 – 1627 rip.
Stefan Włosinowski z nominacji 1627 1645 rip.
Andrzej Głębocki komornik graniczny inowrocławski;
z nominacji 1645 – 1670 rip.

PODCZASZY

Mateusz Sierski sędzia grodzki inowrocławski; 1591 – 1601
Jan Zboży Zakrzewski sędzia grodzki inowrocławski; 1606 – 1609; 1614 rip.
Wojciech Brański 1612 – 1628 rip.
Bartłomiej Kaczkowski 1629 – 1630 awans na chorążego inowrocławskiego
Hieronim Kołudzki z nominacji 1630 – 1640
Wojciech Zboży Zakrzewski ? – 1642 rip.
Stanisław Zboży Zakrzewski z nominacji 1642 – 1653
Kazimierz Zakrzewski 1658 – 1697

PODKOMORZY

Jan Grabski z nominacji 1597 – 1630 rip.
Andrzej Ruszkowski przedtem chorąży inowrocławski; z nominacji 1630 – 1640 awans na kasztelana inowrocławskiego
Andrzej Tuczyński z nominacji 1640 – 1642 rip.
Andrzej Grudziński 1643 – 1644 awans na wojewodę rawskiego
Samuel Grabski przedtem starosta brzeski; 1645 – 1660 rip.
Paweł Ponętowski przedtem sędzia inowrocławski; z nominacji 1660 – 1661
Marcin Grudziński wybrany w 1663 – 1670 rip.




PODSĘDEK

Andrzej Witosławski 1589 – 1618 rip.
Jan Borudzki przedtem łowczy inowrocławski; z nominacji 1618 – 1621 awans na sędziego inowrocławskiego
Wojciech Trzebuchowski sędzia grodzki brzeski; z nominacji 1621 – 1630 awans na sędziego inowrocławskiego
Maciej Tolibowski z nominacji 1630 – 1641 rip.
Jan Tolibowski przedtem skarbnik inowrocławski; 1643 – 1650 rip.
Kazimierz Kadzidłowski z nominacji 1650
Stanisław Ponętowski 1657 – 1660 rip.
Jan Seweryn Linowski przedtem skarbnik brzeski; z nominacji 1662 – 1670

PODSTOLI

Sebastian Grabski 1599 – 1611 rip.
Stanisław Grabski 1612 – 1652 rip.
Jan Stanisław Dąmbski 1655 – 1676

SĘDZIA ZIEMSKI

Daniel Tolibowski z nominacji 1599 – 1621 awans na sędziego brzeskiego
Jan Borucki przedtem podsędek inowrocławski; z nominacji 1621 – 1626 rip.
Maciej Włodek przedtem sędzia grodowy bydgoski; z nominacji 1627 – 1629
Wojciech Trzebuchowski przedtem podsędek inowrocławski;
z nominacji 1630 – 1651 rip.
Paweł Ponętowski 1656 – 1660 awans na podkomorzego inowrocławskiego
Stefan Jaranowski przedtem cześnik dobrzyński; z nominacji 1662 – 1669 awans na kasztelana kowalskiego

SKARBNIK

Jan Mierczyński 1599 – 1608
Stanisław Jemielski 1608 – 1613 potem stolnik inowrocławski
Andrzej Moszczyński 1615 – 1633 rip.
Jan Tolibowski z nominacji 1633 – 1642 potem podsędek inowrocławski
Wojciech Siewierski 1642 – 1644 awans na podczaszego brzeskiego
Łukasz Jaranowski podwojewodzi brzeski 1647 – 1662 rip.
Andrzej Gąsiorowski z nominacji 1662 – 1664 awans na chorążego inowrocławskiego
Stanisław Gąsiorowski 1667 – 1670


STAROSTA

Andrzej Czarnkowski kasztelan kamieński, nakielski, Rogoziński, kaliski, wojewoda kaliski; z nominacji 1592 – 1608 cesja na syna Jana Czarnkowskiego
Jan Czarnkowski z nominacji 1608 – 1613 rip.
Zygmunt Grudzieński wojewoda rawski; z nominacji 1613 – 1617 cesja
Andrzej Przyjemski marszałek nadworny koronny, starosta kruszwicki, bydgoski, wcześniej starosta kowalski; z nominacji 1617 – 1618 rip.
Zygmunt Ponętowski podkomorzy łęczycki; 1619 – 1620 cesja
Jan Opaliński kasztelan kaliski, poznański, wojewoda poznański;
z nominacji 1620 – 1637 rip.
Aleksander Opaliński syn poprzedniego; z nominacji 1637 – 1647 rip.
Paweł Działyński przedtem starosta kowalski 1648 – 1649 rip.
Mikołaj Ostroróg podczaszy koronny; z nominacji 1649 – 1650 cesja Zygmuntowi Działyńskiemu
Zygmunt Działyński łowczy koronny 1660, wojewoda brzeski 1661, kaliski 1678; z nominacji 1650 – 1685 rip.

STOLNIK

Jerzy Trzebiński 1599 – 1614 rip.
Stanisław Jemielski, przedtem skarbnik inowrocławski; 1618 – 1619 awans na kasztelana kowalskiego
Kacper Sułkowski z nominacji 1619 – 1640 awans na sędziego brzeskiego
Jan Rysiński przedtem pisarz brzeski; z nominacji 1640 – 1641 awans na kasztelana kruszwickiego
Jan Zboży Zakrzewski 1642 – 1653
Kazimierz Kadzidłowski starosta radziejowski do 1655; 1654 – 1655
Mikołaj Tolibowski 1658 – 1660 awans na kasztelana słońskiego
Jan Tuczyński z nominacji 1660 – 1661 przeszedł do stanu duchownego.
Stanisław Tulczyński z nominacji 1661 – 1672

WOJEWODA

Michał Działyński z nominacji 1602 – 1608 potem wojewoda brzeski
Jan Gostomski starosta wałecki, warecki; 1611 – 1620 awans na wojewodę brzeskiego
Zygmunt Grudziński przedtem kasztelan międzyrzecki; z nominacji 1621 – 1628 awans na wojewodę kaliskiego
Stanisław Przyjemski przedtem wojewoda poznański, Starosta generalny Wielkopolski; z nominacji 1628 – 1630 awans na marszałka nadwornego koronnego
Hieronim Radomicki przedtem kasztelan Krzywiński; z nominacji 1631 – 1652
Jakub Hieronim Rozdrażewski przedtem kasztelan kaliski; 1655 – 1662 rip.

WOJSKI

Wojciech Mierczyński z nominacji 1598 – 1619 rip.
Andrzej Moszczyński z nominacji 1619 – 1641 rip.
Aleksander Jan Jaranowski z nominacji 1641 – 1650 rip.
Marcin Markowski 1650 – 1675 rip.


KOWAL


KASZTELAN

Janusz Rysiński przedtem wojski kaliski; z nominacji 1577 - 1608
Jakub Łowicki przedtem podkomorzy brzeski; 1612 – 1619 rip.
Sanisław Jamielski przedtem stolnik inowrocławski; z nominacji 1619 – 1646
Jakub Wojciech Trzebuchowski przedtem cześnik inowrocławski;
1647 – 1665
Jan Urbański z nominacji 1665 – 1669 rip.

STAROSTA

Andrzej Przyjemski kasztelan gnieźnieński, marszałek nadworny koronny, starosta kruszwicki; z nominacji 1593 – 1615 cesja na rzecz syna
Adam Olbracht Przyjemski syn poprzedniego, oboźny koronny;
z nominacji 1615 – 1623 cesja na rzecz P. Działyńskiego
Paweł Działyński z nominacji 1623 – 1633 cesja na rzecz W. Stamirowskiego
Wawrzyniec Stamirowski podczaszy gostyński; z nominacji 1633 – 1639
Stanisław Witowski podkomorzy łęczycki, kasztelan sandomierski; przez przysięgę 1641 – 1649
Jan Laskowski przez przysięgę 1650 – 1655
Stefan Koryciński kanclerz wielki koronny; 1656 – 1658 rip.
Jan Andrzej Morsztyn referendarz koronny 1658, starosta warecki 1661, podskarbi koronny 1668; z nominacji 1658 – 1672






KRUSZWICA



KASZTELAN

Zygmunt Grudziński z nominacji 1593 – 1601 awans na wojewodę rawskiego
Jan Janusz Sierakowski, przedtem kasztelan Konarski kujawski; z nominacji 1602 – 1608 potem kasztelan brzeski
Wojciech Krzykowski przedtem podsędek sieradzki, sędzia grodzki przedecki;
1609 – 1613 rip.
Łukasz Sierakowski przedtem łowczy kaliski; z nominacji 1613 – 1620 awans na kasztelana lędzkiego
Stanisław Rysiński przedtem cześnik brzeski; z nominacji 1620 – 1637 rip.
Andrzej Rysiński 1637 – 1641 rip.
Jan Rysiński przedtem stolnik inowrocławski (brat poprzedniego);
z nominacji 1641 – 1653 rip.
Samuel Konstanty Kazimierz Szczawiński z nominacji 1653 – 1693 rip.

STAROSTA

W latach 1600 – 1628 starostwo było podzielone na dwie części i równocześnie występowało dwóch starostów !!!

Adam Baliński przedtem chorąży inowrocławski, równocześnie kasztelan bydgoski, ożeniony z Elżbietą Oporowską, córką Stanisława;
z nominacji 1583 – 1600 cesja połowy starostwa na rzecz zięcia A. Przyjemskiego, na pozostałej części utrzymał się aż do śmierci 1602 rip.
Andrzej Przyjemski kasztelan gnieźnieński, marszałek nadworny koronny, starosta kowalski, bydgoski, ożeniony z Zofia Balińską, córką Adama; z nominacji 1600 – 1618; Po cesji A. Balińskiego połowy starostwa w 1601 uzyskał zgodę na wykup połowy starostwa od spadkobierców Elżbiety Oporowskiej, żony A Balińskiego. W 1618 przekazuje cesją swoją część starostwa na rzecz syna A. O. Przyjemskiego
Feliks (Szczęsny) Kryski referendarz wielki koronny; Po śmierci A. Balińskiego nominowany na jego część starostwa 1603 – 1606 cesja na rzecz
P. Grabskiego
Piotr Grabski przedtem chorąży brzeski 1606 – 1617 cesja na syna Macieja, potem ponownie chorąży brzeski.
Maciej Grabski syn poprzedniego; z nominacji 1617 – 1628 cesja na rzecz
J. Kucieńskiego; potem chorąży brzeski
Adam Olbracht Przyjemski oboźny koronny syn Andrzeja; z nominacji po cesji ojca na połowę starostwa 1618 – 1621 cesja na rzecz brata Stanisława
Stanisław Przyjemski brat poprzedniego; 1621 – 1622 cesja na rzecz
J. Kucińskiego
Jerzy Kucieński z nominacji po cesji S. Przyjemskiego 1622 – 1633 rip.
W 1628 dostaje nominacje na drugą część starostwa po cesji M. Grabskiego – w ten sposób skupił w swoich rękach całe starostwo.
Adam Lubstowski z nominacji 1633 – 1635 rip.
Konstanty Lubstowski syn poprzedniego; 1636 – 1655 cesja na rzecz syna Mikołaja; potem kasztelan bydgoski
Mikołaj Lubstowski syn poprzedniego; 1657 – 1685 cesja synowi Adamowi Lubstowskiemu

WOJSKI

Wacław Bełdowski z nominacji 1594 – 1626 rip.
Jan Ostrowski 1625 – 1659
Chryzostom Więckowski 1662 – 1668 rezygnuje


KUJAWY


KASZTELAN KONARSKI

Jan Janusz Sierakowski 1598 – 1602 awans na kasztelana kruszwickiego
Kaczkowski ? (możliwe że Andrzej) z nominacji 1602 rip.
Andrzej Dąmbski pisarz grodzki brzeski; z nominacji 1602 – 1617
Jan Jarand Wilkostowski przedtem stolnik brzeski; z nominacji 1617 – 1635
Jan Szymon Dąmbski przedtem cześnik inowrocławski;
z nominacji 1635 – 1643 awans na kasztelana brzeskiego
Stanisław Gorzewski z nominacji 1643 – 1659 rip.
Stefan Łaszcz z nominacji 1668 – 1675 rip.



PRZEDECZ


STAROSTA

Marcin Sierakowski kasztelan inowłodzki; 1597 – 1611 cesja na rzecz syna
Jan Jausz Sierakowski syn poprzedniego 1611 – 1613 rip.
Feliks (Szczęsny) Kryski podkanclerzy koronny, kanclerz wielki koronny, wcześniej starosta kruszwicki; z nominacji 1613 – 1617 cesja na następcę
Wojciech kryski syn poprzedniego z nominacji 1617 – 1637
Przemysław Jaksa Bykowski chorąży sieradzki, kasztelan łęczycki, sieradzki; z nominacji 1637 – 1649 rip.
Wojciech Łubieński kasztelan sieradzki; 1649 – 1653
Stanisław Jaksa Bykowski wojewoda inowrocławski 1688; 1655 – 1690


RADZIEJÓW


STAROSTA

Jarosław Wojciech Sokołowski kasztelan bydgoski 1598 – 1620 cesja na rzecz syna
Jan Sokołowski kasztelan bydgoski syn poprzedniego; z nominacji 1620 – 1629 cesja na rzecz brata
Maciej Sokołowski brat poprzedniego; z nominacji 1629 – 1643 rip.
Andrzej Ruszkowski kasztelan inowrocławski;
z nominacji 1642 – zrezygnował bądź nie przyjął starostwa
Kazimierz Kadzidłowski stolnik inowrocławski; 1644 – 1655 cesja na rzecz brata
Wojciech Kadzidłowski kasztelan inowrocławski; z nominacji 1655 – 1658
Stanisław Oleśnicki 1658 – 1663 rip.





ZIEMIA DOBRZYŃSKA


BOBROWNIKI


STAROSTA

Piotr Kornkowski podkomorzy płocki; z nominacji 1585 – 1604 rip.
Dadźbog Kornkowski syn poprzedniego, wojewoda derpski;
z nominacji 1604 – 1615 cesja na rzecz P. Orłowski
Paweł Orłowski podsędek dobrzyński; z nominacji 1615 – nie objął urzędu wcale lub rychło zrezygnował
Michał Działyński wojewoda brzeski 1616 – 1617 rip.
Andrzej Tolibowski przedtem sędzia brzeski; z nominacji 1618 – 1623 rip.
Jan Łowicki podkomorzy brzeski; z nominacji 1623 – tegoż roku cesja na rzecz J. Czerskiego; potem starosta brzeski
Jan Czerski z nominacji 1623 – 1635 cesja na rzecz syna Wojciecha
Wojciech Czerski syn poprzedniego, kasztelan chełmiński;
z nominacji 1635 -1655 rip.
Władysław Wierzbowski wojewoda brzeski 1656 cesja na M. Wierzbowskiego
Mikołaj Wierzbowski z nominacji 1656 - ?
Mikołaj Wojciech Tolibowski przedtem stolnik dobrzyński;
z nominacji 1658 – 1677


DOBRZYŃ

CHORĄŻY

Bartłomiej Chełmicki z nominacji 1588 – 1608
Maciej Chełmicki przedtem stolnik dobrzyński 1611 – 1612 potem sędzia dobrzyński
Bartłomiej Kuczborski ? – 1630 rip.
Tomasz Kuczborski z nominacji 1630 – 1641 rip.
Jakub Ubysz z nominacji 1641 – 1645 rip.
Zygmunt Ubysz z nominacji 1645 – 1664 rip.
CZEŚNIK

Wawrzyniec Bobrzymiński 1615 – 1628
Stanisław Chrabicki przedtem miecznik dobrzyński; 1629 rip.
Stanisław Żelski; z nominacji 1629 – 1535
Stefan Jaranowski 1658 – 1662 awans na sędziego inowrocławskiego

KASZTELAN

Feliks Żelski przedtem kasztelan rypiński; z nominacji 1577 – 1605
Adam Czerski 1607 – 1608
Stanisław Kornowski przedtem podkomorzy dobrzyński 1616 – 1642 rezygnacja
Stanisław Karnkowski z nominacji 1642 – 1655
Piotr Działyński 1658 – 1663 awans na wojewodę chełmińskiego
Franciszek Ciświcki z nominacji 1663 – 1667 awans na kasztelana międzyrzeckiego

ŁOWCZY

Jan Głowiński 1600 – 1602 rip.
Walenty Sumiński z nominacji 1602 – 1603
Mateusz Żelski 1604 – 1607 rip.
Michał Chełmicki 1607 – 1608
Stanisław Grabski ? – 1627 rip.
Stanisław Borzewski z nominacji 1627 – 1631 potem podsędek dobrzyński
Dadźbóg Tolibowski 1631 – 1634 rip.
Stanisław Konstanty Gembart 1641 – 1646
Wojciech Gembart 1647 – 1666 awans na podczaszego dobrzyńskiego

MIECZNIK

Andrzej Bloch 1607 – 1624 rip.
Stanisław Chrabicki z nominacji 1624 - ? ; potem cześnik dobrzyński
Seweryn Żelski 1653 – 1673 awans na wojskiego dobrzyńskiego

PISARZ ZIEMSKI

Walenty Orłowski 1596 – 1604 awans na sędziego dobrzyńskiego
Melchior Sumiński z nominacji 1604 – 1625 rip.
Stanisław Paweł Rokitnicki z nominacji 1625 – ?
Łukasz Chełmicki przedtem podsędek dobrzyński; 1630 – 1633 potem sędzia dobrzyński
Stanisław Orłowski 1640 - ?
Jakub Zboiński 1648 – 1658 awans na sędziego dobrzyńskiego
Wojciech Orłowski z nominacji 1659 – 1673 rip.

PODCZASZY

Stanisław Żelski 1588 – 1624 rip.
Andrzej Kruszewski z nominacji 1624 – 1637
Franciszek Czerski 1639 – 1661 – utracił urząd jako infamis !!!
Franciszek Lubowiecki z nominacji 1661 – 1666 rip.

PODKOMORZY

Stanisław Karnkowski 1597 – 1615 potem kasztelan dobrzyński
Mikołaj Działyński 1618 – 1624 rip.
Piotr Działyński z nominacji 1624 – 1651 potem kasztelan dobrzyński
Mikołaj Orłowski z nominacji 1659 – 1689 rip.

PODSĘDEK

Andrzej Czapski 1576 – 1602 rip.
Paweł Orłowski z nominacji 1602 – 1623 awans na sędziego dobrzyńskiego
Łukasz Chełmicki z nominacji 1624 - ?; potem pisarz dobrzyński
Stanisław Borzewski przedtem łowczy dobrzyński; 1632 – 1640
Andrzej Chełmicki 1655 – 1668 rip.

PODSTOLI

Bartłomiej Żelski z nominacji 1588 – 1600
Wojciech Rętfiński sędzia grodzki bobrownicki; 1605 – 1620 rip.
Maciej Żelski z nominacji 1620 – 1635
Ludwik Borzewski 1648 – 1660 rip.

SĘDZIA ZIEMSKI

Zygmunt Sumiński przedtem pisarz dobrzyński; 1596 – 1604 awans na kasztelana słońskiego
Walenty Orłowski przedtem pisarz dobrzyński; z nominacji 1604 – 1606
Maciej Chełmicki przedtem chorąży dobrzyński; 1613 – 1623 rip.
Paweł Orłowski przedtem podsędek dobrzyński; z nominacji 1623 – 1628
Łukasz Chełmicki przedtem pisarz dobrzyński; 1633 – 1643
Krzysztof Sumiński 1652 – 1658 rip.

SKARBNIK

Piotr Żelski z nominacji 1580 – 1604 rip.
Łukasz Żelski 1608 – 1611
Stanisław Chełmicki 1620 – 1627 rip.
Łukasz Grochowalski z nominacji 1627 – 1636 rip.
Adrian Chełmicki z nominacji 1636 – 1650 rip.
Stefan Gembart 1650 -1651
Piotr Świętosławski przedtem pisarz grodzki bobrownicki; 1658 – 1670 awans na wojskiego dobrzyńskiego

STOLNIK

Stanisław Chełmicki 1588 – 1605
Maciej Chełmicki sędzia grodzki Kruszwicki; 1605 – 1611 potem chorąży dobrzyński
Marcin Chełmicki podwojewodzi brzeski; 1612 – 1614 rip.
Wojciech Gembart z nominacji 1614 – 1637 rip.
Piotr Chełmicki 1628 – 1632
Stanisław Sieczyński 1639 – 1643
Mikołaj Wojciech Tolibowski 1550 – 1658 awans na starostę bobrownickiego
Mikołaj Wierzbowski z nominacji 1658 – 1661 rezygnuje
Władysław Wierzbowski z nominacji 1661 – 1665 rip.


RYPIN

KASZTELAN

Stanisław Głowiński z nominacji 1584 – 1613 rip.
Stanisław Jan Starorypiński 1611 – 1619 rip.
Erazm Karnkowski przedtem podkomorzy łęczycki; 1618 – 1634 rip.
? Sumiński 1640 – 1641
Damian Franciszek Kretkowski 1660 – 1663 awans na kasztelana chełmińskiego
Jan Kuczborski 1669 – 1697 rip.


SŁOŃSK


KASZTELAN

Erazm Łochocki przedtem sędzia dobrzyński;1568 – 1604 rip.
Zygmunt Sumiński przedtem sędzi dobrzyński; z nominacji 1604 – 1606
Wacław Jankowski 1606 – 1620
Andrzej Łoś z nominacji 1621 – 1634 rip.
Jakub Pstrokoński przedtem skarbnik brzeski; z nominacji 1634 – 1642 rip.
Adam Dąmbski przedtem stolnik brzeski; 1640 – 1651
Maciej Grabski przedtem chorąży brzeski; 1654 – 1660 rip.
Mikołaj Tolibowski przedtem stolnik inowrocławski; z nominacji 1660 – 1688
Żródło:
"Urzędnicy dawnej Rzeczypospolitej XII - XVIII wieku." Tom VI "Kujawy i ziemia Dobrzynska", Zeszyt 2 "Urzędnicy Kujawscy i Dobrzyńscy XVI - XVIII wieku". Biblioteka Kórnicka, Kórnik 1990.

Informacje
 
 

Oceń artykuł
Ten artykuł jak dotąd oceniło 2 Sarmatów, średnia ocena: 5.
 


 
14-12-2011, 20:15 | Sarmata99 | Komentarzy w sumie: 9
Jaśnie Wielmożny Panie Bracie! W onym zacnym spisie, nie dodałeś wacpan pewney rzeczy. Chodzi zali o to iż po JWP Zygmuncie Ubyszu, zmarłym w 1664 chorążym dobrzyńskim nie wymieniasz acan kolejnego, a mianowicie Jakuba Stanisława Rokitnickiego, rotmistrza koronnego, któren to urząd zacny pełnił w latach od 1664 do chwili śmierci w 1688.


 
05-11-2006, 12:42 | GTH | Komentarzy w sumie: 3
Komentarz
Szanowny Panie, wymienia Pan wśród urzędników kujawskich kasztelana i podczaszego gostyńskiego, natomist Gostyń (lokowany w 1278) leży w Wielkopolsce. Czy chodziło Panu o starostę i podczaszego gostynińskiego? Jakoś geograficznie pasuje tu bardziej Gostynin.
Nie mam Panu omyłki za złe, bo ten błąd popełnia wielu sławnych historyków.
Pozdrawaim MK


Skomentuj
Nie posiadzasz uprawnień by dodawać komentarze.
   $$5#3... transmisja przerwana...